Стабилно и компетентно представяне на Кристалина Георгиева в ЕП

03.02.2010 | 13:40
по статията работи: Лили Бончева
Българският кандидат за еврокомисар няколко пъти получи одобрителни аплодисменти от евродепутатите по време на изслушването си
Стабилно и компетентно представяне на Кристалина Георгиева в ЕП

Информацията е актуализирана в 16:50

Кристалина Георгиева ще е новото българско лице в Европейската комисия. Този извод може да бъде направен след края на 3-часовото й изслушване в Европейския парламент, което се състоя днес.

За разлика от изслушването на първия български кандидат за еврокомисар Румяна Желева, днешното премина гладко. Няколко пъти залата, в която се проведе то, избухваше от бурните аплодисменти на одобрение от отговорите и поведението на българския кандидат за еврокомисар. По време на изслушването цареше ведро настроение и се чувстваше приятелското отношение и уважение от страна на голяма част от евродепутатите към българския кандидат за еврокомисар. Тя беше похвалена за компетентността и спокойното си поведение. Самата Кристалина Георгиева беше уверена в поведението си, отговаряше със самочувствие на зададените й въпроси, даваше конкретни и задълбочени отговори, без да чете предварително написани текстове. Няколко пъти тя се позова на опита си в Световната банка, чийто вицепрезидент беше преди да бъде номинирана за еврокомисар. В няколко ситуации се оказа, че не може да даде отговор на зададения й въпрос. В тези случаи тя обеща на евродепутатите да проучи темата и да им отговори при следващата си среща с тях.

Изслушването на Георгиева, в което тя трябваше да демонстрира подготвеност и идеи за развитие на поверения й от председателя на ЕК Жозе Барозу ресор - "Международно сътрудничество, хуманитарна помощ и реакция при кризи", започна малко след 13:30 часа българско време.

Първият знак на одобрение към Георгиева дойде още след нейните встъпителни думи. Те бяха произнесени след като председателят на Комисията по развитие Ева Жоли (Зелени, Франция) откри заседанието и разясни реда, по който ще се провежда то, и след като политическите групи в комисията направиха кратки изявления, в които обобщиха очакванията си от изслушването.

За мен е чест и отговорност да съм тук. За нуждаещите се по света ресорът Международно сътрудничество, хуманитарна помощ и реакция при кризи е най-важният портфейл на Комисията. Така започна встъпителното слово на Кристалина Георгиева. В допълнение тя спомена, че над 90% от европейските граждани искат Европа да има по-голяма готовност при реакция при бедствия.

Изправени сме пред криза - тази в Хаити, която отне над 150 000 човешки живота, продължи Георгиева. Тя изтъкна, че изграждането на всичко в карибската държава ще трябва да започне от нулата, но допълни, че хаитяните няма да са сами в този процес. "Аз ще се постарая всичко, с която Европа може да помогне, да бъде осигурено", обеща Георгиева. Тя изтъкна още, че след като кризата в Хаити утихне, ще трябва да се работи върху това при подобни ситуации занапред Европа да действа много по-бързо и да е много по-видима, отколкото досега.

Георгиева изброи няколко основни приоритета, които ще следва в своята работа като еврокомисар:

  • по-ефективно използване на ресурсите, подобряване на координацията и ефективността на действията на ЕС, за да "накараме нашите европейски съграждани да се гордеят от тяхната поддръжка за хуманитарната помощ и реагирането при бедствия";
  • относно европейския консенсус по въпросите на хуманитарната помощ: по-резултатна помощ, по-добър капацитет за реагиране, подобрена координация вътре в ЕС, както и между хуманитарните и военните действащи лица;
  • гарантиране зачитането на международното хуманитарно право;
  • укрепване на способността за справяне с хуманитарните последствия от климатичните промени и изпълнение на ангажимента за намаляване на риска от бедствия;
  • създаването на европейски доброволчески корпус за хуманитарна помощ;
  • засилена координация в Комисията, между държавите членки и други партньори, за да се посрещне двойното предизвикателство от нарастващи нужди и намаляващи бюджети в тази област.

В края на встъпителното изказване на Георгиева евродепутатите я аплодираха бурно.

След встъпителното й експозе, те започнаха да й задават въпроси, свързани с ресора, който се очаква тя да оглави.

След поредица от въпроси, засягащи пряко хуманитарната помощ, оказвана от ЕС, към Георгиева беше отправено питането защо при положение, че е играла толкова важна роля в Световната банка като неин вицепрезидент, е решила да застане днес пред евродепутатите като кандидат за еврокомисар. След секунди размисъл, тя отговори, че е имало две основни причини. Първата е, че след неодобрението, което срещна първият български кандидат Румяна Желева, са се създали "доста необичайни обстоятелства". Георгива заяви: "Хората в България не бяха доволни, трябваше да се действа бързо". Тя изтъкна, че нейното семейство - съпругът и децата й, живеят в България и чрез тях е знаела добре какви са настроенията. "Когато премиерът ми се обади, за да ме попита дали съм съгласна да бъда номинирана за кандидат комисар, почувствах даването на положителен отговор като свой дълг", каза Георгиева. Другата причина, изтъкната от Георгиева, е фактът, че тя се чувства подготвена за ресора, който й е определен - "това е един от четирите ресора, за които се чувствам квалифицирана и са ми на сърце", заяви тя. "Надявам се, че ще мога да придвижа нещата към по-добро, ако ме одобрите за поста", завърши Георгиева.

След този отговор залата отново избухна в аплодисменти.

Европейският депутат от групата на социалистите и демократите в ЕП Майкъл Кашман заяви, че няма нужда да задава въпроси на кандидата за еврокомисар Кристалина Георгиева, тъй като по време на изслушването й се е убедил във високата й квалификация и интелект. "Мисля, че е най-добре възможно най-скоро да преминем към процедурата по одобряване на кандидатурата ви", допълни британецът. Репликата му беше посрещната с овации в залата.

Отговор на Кристалина Георгиева пък предизвика одобрение и смях по време на изслушването. "Вие ще сте гласът на хората без глас в света (преживели природни или други катастрофи). Смятате ли, че ще се справите?" - на този въпрос българският кандидат за комисар отговори кратко и ясно: "Да, сър!". Подканен да зададе допълнителен въпрос, депутатът заяви, че след такъв отговор просто няма какво да добави.

Основна част от въпросите на евродепутатите бяха свързани с реакцията и помощта след опустошителното земетресение в Хаити миналия месец.

"Придържам се към високите стандарти за финансова отчетност. Работила съм в околната среда, мой близък почина от натравяне с вода. За мен е ясно, че ако няма прозрачност, хората умират. Отчетността трябва да бъде прозрачна. Хуманитарната помощ не трябва да се отпуска през правителствата, а през организации като Червения кръст", заяви Кристалина Георгиева в отговор на въпрос на евродепутат, съобщи БТА.

"Комисията е разработила много сериозна система за одит и ранен контрол на 1/3 от партньорските ни организации и неефективните организации се отхвърлят. Не можем да си позволим да хвърляме на вятъра парите на данъкоплатците", каза още Георгиева, отговаряйки на въпрос за формите на контрол на потока от средства за хората, нуждаещи се от хуманитарна помощ.

Относно ситуацията в Ивицата Газа българският кандидат-комисар отбеляза, че имаме нужда от единен европейски подход за района. "Нашите хуманитарни работници имат изключително ограничен достъп - през последните години 20-25%. Имаме нужда от списък със стоките с двойно предназначение, които могат, и които не могат да се внасят в Газа, за да няма подобни проблеми в бъдеще", заяви Георгиева.

В края на изслушването Кристалина Георгиева получи думата за обобщаващи изречения. Тя благодари на депутатите за плодотворната дискусия и за добрите идеи, които са й дали, като ги увери, че голяма част от техните предложения ще бъдат включени в бъдещата й работа като еврокомисар.

Финалът на изслушването беше непринуден, личен и емоционален. Георгиева сподели, че днес е рожденият ден на майка й, която става на 89 години. Тя обясни, че майка й е била свидетел и на Втората световна война, и на разделението, поставено от Желязната завеса, но въпреки всичко винаги е вярвала в обединена Европа. Тя допълни, че ако изслушването й не беше днес, щеше да бъде с майка си, за да отпразнуват заедно празника. Сподели също, че майка й винаги е искала тя да научи френски. Ето защо, като обещание, отправено към нея по случай рождения й ден, Георгиева заяви: "Майко, ако бъда избрана за еврокомисар, ще науча френски".

От своя страна, председателят на комисията заяви: "Уверена съм, че много от нас, които сме в тази зала днес, ще се радват да ви помогнат в този процес".

Изслушването на Кристалина Георгиева може да бъде проследено на: https://www.europarl.europa.eu/hearings//default.htm?language=BG.

След изслушването й в Комисията по развитието на Европейския парламент, Кристалина Георгиева заяви, че напуска Световната банка на 8 февруари, а първият й приоритет като еврокомисар е да посети Хаити.

 

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 30.04   311 г. – Римският император Галерий издава едикт, според който християните са законно признати в Римската империя. 1671 г. – Петър Зрински и Фран Кръсто...