Столичната община и МЗХ си разменят сградите?

14.03.2011 | 13:58
по статията работи:
Решението ще бъде взето на едно от следващите заседания на Министерския съвет
Столичната община и МЗХ си разменят сградите?

Обсъжда се вариантът Столичната община и Министерството на земеделието и храните да си разменят сградите. Това съобщи днес премиерът Бойко Борисов. Сградата на МЗХ е една от най-красивите в София, а навсякъде в Европа такива като нея са на кметствата, обясни премиерът и посочи, че  в сградата на МЗХ могат да бъдат събрани всички служби на кметството.

Министърът на земеделието и храните д-р Мирослав Найденов сподели, че издръжката на сградата на МЗХ е доста тежка, така че Столична община може да бъде по-добър стопанин, а общинската власт трябва да е по-силна от държавната.

Решението ще бъде взето на едно от следващите заседания на Министерския съвет с постановление. Очаква се да бъде взето решение и за преместването на Изпълнителната агенция по горите в Пловдив и на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури във Варна, информира пресцентърът на МЗХ.

Припомняме ви, че идеята за преместване на части или цялата структура на МЗХ не е нова. Идеята първоначално беше лансирана преди повече от година от вицепремиера и министър на финансите Симеон Дянков. Целта е да се децентрализират административните услуги. Затова част от държавните агенции и министерствата могат да бъдат преместени от София в страната, коментира тогава той.

Впоследствие ресорният министър Мирослав Найденов съобщи в края на февруари, че се обсъжда вариантът Българската агенция по безопасност на храните да бъде преместен в Пловдив. Тогава той определи идеята като "реалистична, тъй като Пловдив е най-големият земеделски регион в страната".

История на сградата на МЗХ:

Днес сградата на МЗХ е призната за паметник на културата, затова е забранена всякаква намеса в архитектурния и вид. Историята на сградата започва в началото на миналия век, когато столичната Окръжна палата обявява конкурс за построяване на собствена сграда. Времето е малко преди Първата световна война, когато повечето ведомства във все още младата самостоятелна държава се стремят да се настанят в нови постройки.

През 1912 година международно жури, съставено от френски, италиански, австрийски и български архитекти, присъжда първа и втора награда на известния наш архитект Никола Лазаров (1872 - 1942) и представените от него два проекта. Реализацията на замисъла обаче е прекъсната от избухналата война и изграждането на сградата започва чак осем години по-късно през 1920 година.

Заради сложното и обемно за времето си строителство сградата се строи над 7 години и е завършена окончателно през 1927 година. След няколко ремонта днес сградата е запазена в почти същия си вид.

След завършването си до средата на 40-те години постройката приютява Окръжната палата, а известно време и Сметната палата. След смяната на властта през 1944 година в нея се настанява Министерството на земеделието, което дотогава е сменило четири различни местонахождения. Въпреки новия обитател, години наред сградата на бул. "Христо Ботев" остава известна сред столичани като Окръжната палата.

Арх. Никола Лазаров е френски възпитаник и твори в духа на френската академична школа. В почти всички реализирани от него проекти той следва духа на класическия академизъм и пищната декорация. Архитектурата на министерството е барокова с извита фасада, две островърхи кули и купол в централната част и два ризалита в краищата на постройката. Главната фасада е богато украсена с декоративни елементи каменни колони, балкони с балюстради, гирлянди от цветя и плодове, медальони, картуши и др. Забележителни са и красиво оформените прозорци. Основите на постройката са каменни, а кулите с часовника са издържани в стил сецесион.

Вътрешността също е впечатляваща и създава тържествено настроение с елипсовидното си фоайе след главния вход. Допълнение към началното впечатление дава и останалата част от интериора, оформен с мраморни колони, и стълбища, парапети от ковано желязо, гипсови орнаменти, позлата, цветни мозайки, дърворезби и др.

През годините сградата претърпява сравнително малко ремонти, затова архитектурният и облик остава почти изцяло съхранен. По-сериозен ремонт е извършен през 50-те години на миналия век, когато е надстроен атичния етаж. За съжаление именно при него са унищожени някои оригинални декоративни елементи като чугунения парапет.
През 60-те години е извършена промяна на покривното покритие на страничните крила на сградата, с което бароковият облик на мансардния етаж е нарушен. Впоследствие  през 70-те години е изградено и новото крило откъм вътрешния двор на министерството.
През 1999 г. започва реставрацията на фасадата откъм бул. "Христо Ботев" и ул. "Владайска" по проект "Красива България". Три години по-късно по този проект е ремонтиран и покривът.

Д-р Мирослав Найденов е 74-ят земеделски министър в 115-годишната история на министерството. Негови предшественици са били едни от най-видните български политици - Драган Цанков, Петко Каравелов, Григор Начович, Иван Евстатиев Гешов, Андрей Ляпчев, Райко Даскалов, Константин Величков и др.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 13.11   615 г. – Започва понтификатът на папа Адеодат I. 1002 г. – С благословията на крал Етелред II се извършва масово убийство на датчани, живеещи в Англия. 1775...