Няма основания за притеснения, че енергийната ни система няма да издържи при падане на температурите и повишаване на потреблението. Това заяви енергийният министър Теменужка Петкова пред bTV. Тя бе категорична, че системата ни е стабилна.
По думите й към настоящия момент няма населени места без електрозахранване. При създалата се кризисна ситуация и трите електроразпределителни дружества, и електроенергийния системен оператор са реагирали много адекватно и за по-малко от 72 часа електрическото захранване във всички населени места в страната, където имаше проблеми, е възстановено.
По думите й причина за възникналите аварии, оставили населени места без ток, е комплексна. На първо място са тежките метеорологичните условия, получилото се обледяване на електропроводите, което довело до скъсване на места и прекъсване на захранването.
Петкова определи изказването на депутата от БСП Корнелия Нинова, че 90% от язовирите в страната са опасни, като спекулация със страха на хората. Всички институции, които имат отношение по въпроса, работят в добра координация, предприети са необходимите мерки.
Запитана каква е съдбата на проекта „Южен поток“ и последните съобщения, че е спрян, Петкова уточни, че последното съобщение по въпроса е от компанията, която е свързана с изграждането на морската част на проекта. България няма участие в тази компания, това е решение на акционерите, каза тя.
Министърът определи интерконекторната връзка с Гърция като много важен проект, който ще ни даде възможност реална диверсификация на източника доставки на природен газ.
„На 10 декември подписахме окончателното инвестиционно решение за изграждането на тази връзка. През октомври трябва да започне строителството, а през втората половина на 2018 г. интерконекторът трябва да е въведен в търговска експлоатация“, каза Петкова.
За дефицита в НЕК министърът подчерта, че трябва да се прави разлика между стария натрупан дефицит, който е 3,7 млрд. лв., и текущия. По първоначални счетоводни данни през 2015 г. загубата на НЕК е намалена от 586 млн. лв. до 218 млн. Това се дължи на реформите, промени в законодателството, на свиването на разходите в системата, посочи Петкова.
Малко по-късно през деня в парламента министърът коментира и продажбата на „Химко“. Предприятието бе закупено от компанията на депутата от ДПС Делян Пеевски „НСН инвестмънт“, подала единствена оферта за участие в търга. Началната цена беше 11,7 млн. лв.
„С продажбата на „Химко” се надявам да се осигурят работни места, важни за района на Северозападна България“, каза Петкова.
Първоначалната продажба на дялове от предприятието започва през 1996 г. и приключва през 2004 г. Оттогава държавата няма участие в дружеството. С решение от 6 юни 2012 г. на Софийския апелативен съд „Химко” ЕАД е обявено в несъстоятелност, неговата дейност е прекратена и е назначен синдик.
След обявяване на несъстоятелността двамата най-големи кредитори - „Булгаргаз“ и НЕК са извършили разходи по несъстоятелността в размер, както следва Булгаргаз – 420 187 лв. и НЕК – 163 826 лв. На обявените досега няколко търга за продажба на предприятието не са се явили кандидати, при което синдикът при решение на съда е пристъпил към продажба на активи от „Химко” ЕАД, обясни министърът.
„На 23 декември 2015 г. е оповестена продажба на имуществото на дружеството, насрочена за 20 януари 2016 г. На проведения търг на пряко договаряне се е явил 1 кандидат и след преговори е избран за купувач“, заяви министърът на енергетиката.