Търсенето е близо пет пъти над предлагането на днешния аукцион на български ДКЦ

16.07.2012 | 16:47
по статията работи: Петя Бързилска
Заявеният обем поръчки достигна 196,35 млн. лв, като от тях бяха одобрени поръчки в размер на 40 млн. лв.
Търсенето е близо пет пъти над предлагането на днешния аукцион на български ДКЦ

Българската народна банка проведе аукцион за продажба на част от емисия десет години и шест месеца лихвоносни съкровищни облигации с падеж 11 август 2022 г., при условия, определени от Министерството на финансите, съобщиха от БНБ.

Министерството на финансите (МФ) предложи за продажба съкровищни облигации от горецитираната емисия в размер на 40 млн. лв. и лихвен процент 5 % годишно. Датата на плащане за одобреното количество е 18 август 2012 г. Лихвите се изплащат на всеки шест месеца, считано от датата на емисията, като последното плащане се извършва заедно с изплащането на номиналната стойност на емисията.

До участие в аукциона бяха допуснати поръчки със съвкупна номинална стойност 196,35 млн. лв. В това число се включват несъстезателни поръчки със съвкупна номинална стойност 53 400 000 лв. Постигнатият коефициент на покритие е 4.91. Това е най-високият коефициент на покритие при облигациите в десетгодишния матуритетен сегмент от ноември 2010 г. насам. Най-голям обем ДЦК от емисията придобиха банките – около 50%, следвани от пенсионните фондове – около 38%, доверителни и гаранционни фондове – около 11% и застрахователни дружества – около 1%.  След този успешен аукцион общият обем на емисията в обращение достигна 145 млн. лв, суобщиха от Министерството на финансите.

Средната цена на допуснатите до участие в аукциона поръчки е 101.57 лв. на 100 лв. номинал.

Съгласно взето от Министерството на финансите решение, бяха одобрени поръчки в размер на 40 млн. лв. номинална стойност, като се включват несъстезателни поръчки в размер на 20 млн. лв. В аукциона участваха 12 първични дилъри на ДЦК. Министерството на финансите ще предлага за продажба допълнителни количества от емисията на аукционен принцип.

От Финансовото министерство коментираха, че изключително позитивната оценка, дадена на България от страна международната инвестиционна общност при емитирането на 5-годишните еврооблигации в началото на месеца, е затвърдена и на днешния аукцион от ключовите за вътрешния пазар на ДЦК местни инвеститори. При третото преотваряне на приоритетната емисия с оригинален матуритет десет години и шест месеца години, беше регистрирано рекордно понижение на доходността, като търсенето превишаваше предлагането близо пет пъти, съобщават от Министерството на финансите.

Проведеният първи аукцион за пласмент на ДЦК на вътрешния пазар, след успешното завръщане на България на международните капиталови пазари, беляза успех в двата ключовите индикатори измерващи доверието на инвеститорите – постигната доходност на аукциона и заявен инвеститорски интерес. Среднопретеглената годишна доходност за одобреното количество от 40 млн. лв. е 4,73%. Това е най-ниската доходност отбелязвана в десетгодишния сегмент на бенчмарковата дългова крива от 2007 г. насам, казват от държавната институция.

Доходността е под средната одобрена доходност от 5,35% на аукциона за същата емисия през месец януари и съответно 4,95% през месец март на настоящата година. Положителен индикатор е и фактът, че постигната доходност на днешния аукцион бележи забележително намаление спрямо стойността на дългосрочния лихвен процент на България за месец юни 2012 г. – 5,07%. Същевременно доходността е по-ниска и от индикативните котировки за емисията на вторичен пазар.

На аукциона беше регистриран и рекорден инвеститорски интерес от изключително широк кръг инвеститори - банки, пенсионни фондове, застрахователни и животозастрахователни дружества, доверителни и гаранционни фондове, инвестиционни посредници и др.

Облигацията е референтна по отношение дългосрочния лихвен процент за оценка степента на конвергенция на България към икономическия и паричен съюз. Съгласно данните на ЕЦБ за хармонизирания дългосрочен лихвен процент за юни 2012 г., индикаторът за България е по-нисък от този на десет държави-членки на ЕС, от които 7 членки на Еврозоната. България се движи в едни граници с Латвия и Литва. Постиганата доходност на първичен пазар е по-ниска от тази на последните проведени аукциони за облигациите със сходен матуритет на редица държавни в Европейски съюз и региона - Унгария (7,82%), Испания (6,43%), Италия (5,82%), Литва (5,52%), Латвия (4,75%), Турция (9,7%) и други.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 19.11   461 г. – Либий Север е провъзгласен за римски император в Равена. 1493 г. – По време на втората си експедиция Христофор Колумб открива остров, който кръщава...