Увеличаването на лихвените проценти остава базисният сценарий пред Фед през 2016 г.

11.02.2016 | 10:40
по статията работи: Даниел Василев
Икономиката на САЩ е в добро състояние, но все още има рискове, смята Джанет Йелън
Увеличаването на лихвените проценти остава базисният сценарий пред Фед през 2016 г.
Снимка: Guliver/Getty Images

Федералният резерв на Съединените щати няма да се откаже от политиката си за увечиличаване на лихвените проценти през настоящата година, но свиването на кредитния пазар, волатилните борсови индекси и несигурността пред икономическия растеж в Китай водят до по-високи рискове пред представянето на икономиката на страната, изтъкна председателя на централната банка на САЩ Джанет Йелън по време на изслушването си пред Конгреса, предаде Reuters.

Не очаквам Федералният комитет за отворения пазар (Federal Open Market Cimmittee) скоро да се окаже в ситуация, в която да му се наложи да намали лихвените проценти“, коментира самият председател на Фед. „Винаги съществува риск от рецесия... и развитието на глобалните финанси може да доведе до забавяне на икономиката“, допълни тя. Според нея икономическият растеж в САЩ ще продължи, а това от своя страна ще позволи на Федералния резерв да увеличи „постепенно“ основните лихвени проценти.

„Мисля, че бихме желали да сме внимателни и да прибягваме до предварителни заключения за ситуацията на американската икономика. Не мисля, че ще бъдем принудени да намалим лихвените проценти“, изтъкна Йелън. Въпреки това изказването ѝ определено не беше категорично и остави открита възможността и за обратното действие.
Самите инвеститори
постепенно отхвърлят възможността Федералният резерв на САЩ да увеличи бенчмарковите лихвени проценти през настоящата година, след като ги увеличи с 0,25 процентни пункта през декември миналата година. „Основното послание, което Йелън се опита да предаде, беше, че последващото увеличаване на лихвените проценти остава базисния сценарий, но пазарите трябва да се стабилизират, преди да станем свидетели на допълнително покачване на лихвите“, коментира макроикономическият анализатор от Cornerstone Роберто Перли.

Посланието на председателя на Фед се отрази незабавно върху пазарите. „Казаното от Йелън беше възприето като позитивен сигнал“, посочи главният инвестиционен директор на Philadelphia Trust Co. Ричард Сичъл. „Цените на акциите сега са по-ниски, отколкото бяха преди три дни или преди три месеца, така че има възможност за интервенция“, допълни още той. Фондовите индекси в глобален мащаб нараснаха леко след коментара на Йелън, въпреки че приключиха търговския ден в сряда почти без промяна. Американският MSCI завърши търговията при 358,08 пункта, а фондовият индекс Standard & Poor's 500 – на 1851,86 пункта.

Притесненията за икономическото представяне на Китай, негативните икономически данни през миналата година и особено през последното тримесечие, породиха мечешки настроения на финансовите пазари в глобален мащаб.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 30.04   311 г. – Римският император Галерий издава едикт, според който християните са законно признати в Римската империя. 1671 г. – Петър Зрински и Фран Кръсто...