Украйна – "Газпром": Хронология на конфликта през 2008 – 2009 година

09.01.2009 | 15:27
по статията работи: econ.bg
Дрязгите между двете страни не са от днес, показа хронологията на ситуацията, изготвена от РИА "Новости"
Украйна – "Газпром": Хронология на конфликта през 2008 – 2009 година


Дрязгите между Украйна и Русия не започват от днес, доказва хронологията на конфликта през 2008 и 2009 година, изготвен от Руската информационна агенция „Новости”.

На 12 март 2008 година „Газпром” и украинската държавна компания „Нафтогаз” сключиха споразумение за развитие на отношенията в газовата сфера. Според този документ от март до декември 2008 година Украйна ще трябва да получи 49,8 млрд. куб. метра газ на цена 179,5 долара за хил. куб. метра. Купувач на границата с Русия е „Нафтогаз”.

На 2 октомври премиерът на Русия Владимир Путин и украинският му колега Юлия Тимошенко подписват Меморандум за сътрудничество, в който фигурира точка, позволяваща подписване на споразумение за дългосрочни отношения директно между „Газпром” и „Нафтогаз”. Документът потвърждава намеренията за плавно преминаване към пазарни цени както за доставката на газ за Украйна, така и при транзита на суровината. Едно от условията за влизане в сила на меморандума обаче е Украйна да изплати задълженията си към руската компания, коментира РИА Новости.

От октомври до ноември представители на двете страни провеждат редица срещи за изясняване на спорни точки. В резултат на това към средата на ноември подписването на въпросния меморандум е почти свършен факт. Украинската страна обаче не прави необходимото да изплати задълженията си към „Газпром”, които към момента възлизат на 2,4 млрд. долара. Така преговорите попадат в задънена улица.

На 25 ноември „Газпром” и „Нафтогаз” постигат договореност за изчистване на всички задължения до 1 декември 2008 година. Според Украйна обаче задълженията й са в размер на 268 млн. долара.

На 2 и 9 декември са проведени поредните срещи между ръководителите на компаниите. Украйна уведомява „Газпром” за начина, по който ще погаси дълговете си.

В първата половина на декември ръководството на „Газпром” посещава редица европейски столици, за да уведоми клиентите си за ситуацията с Украйна.

На 18-19 декември „Нафтогаз” плаща 800 млн. долара от дълга си към руския газов гигант. Остават обаче около 2,15 млрд. долара – задълженията за доставките през октомври, ноември и декември 2008 година, както и наказателни лихви.

На 22 декември вицепремиерът на Русия и председател на Съвета на директорите на „Газпром” Виктор Зубков изпраща уведомителни писма до Европейския съюз и до всички европейски страни, купуващи газ от Русия, с предупреждения за възможни проблеми с доставките по вина на Украйна.

В края на декември и Алексей Милер е изпратил писмо до ръководителите на партньорските компании с обяснения за ситуацията.

На 30 декември Украйна преизчислява дълга си към „Газпром” на 1,5 млрд. долара и обявява, че е изплатила всички свои задължения.

На 31 декември „Нафтогаз” заявява, че не е готова да гарантира транзита на природен газ през Украйна към Европа. От „Газпром” обявяват, че считат това за „шантаж”. Късно вечерта в последния ден на 2008 година преговорите между двете страни приключват, без да бъде постигнато споразумение.

На 1 януари 2009 година в 10 часа сутринта московско време „Газпром” изпълнява заплахата си и спира доставките си за Украйна. Намалението е с 100 млн. куб. метра от общия поток. В същото време количеството газ за транзитиране през територията на Украйна се увеличава с 20 млн. куб. метра. Председателят на „Газпром” Алексей Милер обяснява, че Украйна отказва цена от 250 долара за хиляда куб. метра газ и от 1 януари „Газпром” ще продава газта за 418 долара, каквато е пазарната цена за европейските потребители.

На 2 януари ръководството на „Нафтогаз” официално потвърждава, че отклонява 21 млн. куб. метра газ от потока, за „обезпечаване на транзита за Европа”. Появяват се и първите съобщения за намалени доставки (основно от балканските държави). Ръководството на руската компания призовава засегнатите да потърсят юридическа отговорност от Украйна.

На 3 януари Русия подава иск срещу „Нафтогаз” в Международния арбитражен съд в Стокхолм. Искът е в съответствие с Договора за обема и условията за пренос на руски природен газ за европейските потребители през територията на Украйна в периода 2003 -2013 година, подписан през 2002 година.

На 4 януари „Газпром” съобщава, че отклонените количества газ от страна на Украйна са 50 млн. куб. метра дневно. Увеличава се обемът на доставките през Беларус и „Син поток”. Председателят на „Газпром” предлага цена на газта за Украйна 450 долара за хиляда куб. метра, каквато е цената за потребителите от Източна Европа.

На 5 януари съдът в Киев обявява за недействителен договора за транзит на руски природен газ през Украйна. Искът е подаден от „Нафтогаз”. Съгласно условията на договора обаче всички спорове трябва да бъдат решавани от Арбитражния съд в Стокхолм и в съответствие с шведското право. „Газпром” намалява обема на доставките през Украйна с 65,3 млн. куб. метра газ – еквивалент на обема, „потънал” на територията на страната в периода 1-4 януари 2009 година.

На 6 януари всички европейски потребители заявяват намаление на доставките на природен газ.

Към този момент кризата все още продължава. И двете страни обявяват готовността си за нови преговори във всеки един момент.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 13.05   1327 г. – Подписан е Черноменският договор между Втората българска държава и Византийската империя от Михаил Шишман и Андроник III. 1346 г. – Йоан VI...