Ускоряват разкопките по трасето на "Хемус" край Шумен

15.01.2012 | 15:14
по статията работи: Петър Чернев
Премиерът Борисов инспектира строежа на отсечката
Ускоряват разкопките по трасето на "Хемус" край Шумен

Шуменските археолози и премиерът Бойко Борисов постигнаха съгласие за проучванията по трасето на автомагистрала "Хемус". Припомяне ви, че заради разкопки близо 2 километра от строежа на аутобана в момента са замразени.

За един месец изследванията ще приключат, обещаха от регионалния исторически музей в Шумен. Така при благоприятно време 8-километровият участък от магистралата от Шумен до Белокопитово ще завърши в срок. Изпълнителите на обекта ще помогнат с техника и хора при разкопките.

"Искам честно да ми кажете можете ли да завършите проучванията си за два-три месеца, за да си направим и ние сметката дали да отпускаме пари или да замразяваме обекта и да насочим средствата другаде", каза Борисов. Той обеща ако е нужно, държавата да помогне и с техника. Археолозите го увериха, че могат да работят по-бързо, но им трябват около 350 хил. лв. "Имате ги парите", обеща премиерът.

След приключване на разкопките Борисов ще разпореди да бъде продължено финансирането на автомагистралата с цел тя да бъде завършена в определения срок - 30 септември, информира БНР. Средства ще бъдат отпуснати както за археологически проучвания, така и допълнителна малка техника за специалисти.

Премиерът Борисов се запозна с хода на строителните работи на магистралата, предаде Агенция "Фокус". С него бяха министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова, министърът на транспорта Ивайло Московски и председателят на Агенция "Пътна инфраструктура” инж. Лазар Лазаров. Срещата с археолозите се състоя в нива до едно от седемте проучвателни петна край село Панайот Волов, информира БГНЕС.

Припомняме ви, че строежът на участъка започна на 18 юли миналата година. Новият участък ще струва близо 38 млн. лв без ДДС и ще се финансира от държавния бюджет. Срокът за завършването му е 14 месеца. Участъкът от магистралата Белокопитово - Каспичан е проектиран така, че да може да се въвежда в експлоатация поетапно.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 26.04   1336 г. – Франческо Петрарка изкачва връх Ванту – символичен рожден ден на алпинизма. 1802 г. – Наполеон Бонапарт подписва обща амнистия, която позволява...