Хибридният модел на енергийния пазар не може да работи дългосрочно

14.04.2016 | 17:40
по статията работи: econ.bg
Енергийната борса да си сътрудничи активно със съседните пазари, съветват от Световната банка
Хибридният модел на енергийния пазар не може да работи дългосрочно
Снимка: Thinkstock/Guliver

Функционирането на хибриден модел на пазара, при който едновременно има регулиран и свободен сегмент, не би трябвало да продължи да работи в дългосрочен план. Това се посочва в доклада на Световната банка за либерализация на пазара за електроенергия у нас. Той бе представен на среща с министъра на енергетиката Теменужка Петкова, зам.-министър Николай Николов, председателя на КЕВР Иван Иванов, представители на държавните енергийни дружества, производители на електроенергия, търговци, електроразпределителните дружества, индустриални консуматори, потребителски асоциации и други заинтересовани страни.

В доклада се посочва, че енергийната борса трябва да започне активно да си сътрудничи със съседните пазари. Също така се казва, че Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) не трябва още дълго време да определя цените на електрическата енергия в България.

Оценката на Световната банка за работата на Българската независима енергийна борса (ЕНЕБ), както и за функционирането на платформата за търговия „ден напред“, е положителна. Очаква се имплементирането на другите две платформи – за дългосрочна търговия и за търговия в рамките на деня. По този начин рамката на борсата ще стане още по-надеждна и участниците в търговията ще могат да избират в коя платформа да участват, отбелязват експертите.

Експертите от финансовата институция отбелязват, че преходът към конкурентен пазар ще спомогне за повишаване на прозрачността в енергийния отрасъл и за връщането на доверието на потребителите към него. За да се сключват успешно договори, следва да се увеличи и ликвидността на борсата.

От Световната банка подчертават и значението на свързването на пазара на енергия в България с тези на съседните страни, с което да се отразят и регламентите на Европейската комисия в тази област. Те предупреждават, че този процес ще отнеме време и ще се реализира най-вероятно през 2017 г. Разглежда се и опцията за формирането на зони за внос и износ в рамките на БНЕБ, стана ясно още по време на представянето на основни моменти от модела по либерализация.

По думите на министър Петкова през следващите три седмици ще продължи интензивната работа с експертите на Световната банка по детайлизирането на някои основни моменти в окончателния доклад за избор на модел за либерализация на енергийния пазар в страната. Очаква се работата да приключи в средата на следващия месец, като моделът отново ще бъде дискутиран с всички участници в електроенергийния сектор. Междувременно експерти от Министерството на енергетиката и на Световната банка започват работа по изготвянето на нормативни промени в енергийното законодателство.

Източник: iNews.bg  

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 26.04   1336 г. – Франческо Петрарка изкачва връх Ванту – символичен рожден ден на алпинизма. 1802 г. – Наполеон Бонапарт подписва обща амнистия, която позволява...