Цената на българската пшеница в момента е с 24% по-ниска в сравнение със същия период на миналата година, което е необичайно за края на зимния сезон, характерен с традиционно поскъпване на зърното поради изчерпване на запасите от старата реколта. Необичайното движение на цената на зърното тази година се наблюдава на повечето пазари в света, съобщи изпълнителният директор на Софийската стокова борса (ССБ) Васил Симов, цитиран от iNews.
"Цените на пшеницата падат в целия свят, въпреки че това е необичайно за зимата", каза Антонина Белопитова, директор на дирекция "Търговия и информация" в ССБ. Основните фактори за срива в цените са свръхпроизводството на зърно у нас за поредна година, увеличаване на преходните запаси от жито с 10 млн. тона - до 198 млн. тона, както и поевтиняването на петрола.
Борсовата стойност на пшеницата в САЩ е паднала с 24%, с 31% е по-ниска във Франция, а с 27% - в Германия, с 22% - в Унгария, а в Украйна поевтиняването е с 27%. Заради поскъпването на щатската валута цената на българската пшеница е паднала с 24% в доларово изражение и само с 3% - в левово, посочи Белопитова.
Световният съвет по зърното прогнозира тазгодишната реколта на планетата да е по-слаба, информира Васил Симов. Очаква се да бъдат произведени 709 млн. тона пшеница на планетата - с 10 млн. тона по-малко от рекордния добив през 2014 г. от 719 млн. тона.
Новата реколта в Русия се очаква да е 51.4 млн. тона, в Украйна - 19.5 млн. тона, а в България - 4.34 млн. тона. Директорът на ССБ е категоричен, че това количество е напълно достатъчна за задоволяване на вътрешното потребление на страната и дори за износ. Той припомни, че само до преди няколко години страната ни произвеждаше около 3-3.5 млн. тона жито.
Въпреки песимистичните прогнози за ескалиране на кризата между Украйна и Русия, износът на зърно и на двете държави продължава да бъде интензивен и необезпокояван от военните действия, коментира Симов. Миналата година Украйна е изнесла 10 млн. тона пшеница, а Русия - 26 млн. тона.