Време е да се обяви война на сивия сектор. Очаквам неговият размер да се увеличи след настъпването на кризата у нас. Това заяви министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров по време на кръгла маса, посветена на сивата икономика в България.
Според министъра сред мерките, които могат да бъдат предприети за смекчаване на ефектите от кризата, са:
- Въвеждането на еврото като паралелно платежно средство
- Намаляването на основния лихвен процент на Българската народна банка
- Осигуряването на допълнителен ресурс за Българската банка за развитие. Част от допълнителните средства ще бъдат осигурени от Оперативна програма "Конкурентоспособност". Общата сума, която министерството иска да прехвърли на разпореждане на банката, възлиза на 100 млн. евро. В момента се водят преговори с Европейската банка за възстановяване и развитие за преразпределението на тези средства. Те ще бъдат управлявани по схемата на международен фонд "Козлодуй"
- Създаването на държавен инвестиционен фонд с пари от бюджетния излишък. Той ще разполага с около 2 млрд. лв., които трябва да бъдат инвестирани в подобряавне на инфраструктурата на страната.
- Създаването на държавно предприятие за изграждане на мрежа от инвестиционни паркове. Това предприятие ще има капитал в размер на около 100 млн. лв. По този повод министър Димитров изрази надежда предприятието да бъде готово в началото на следващата година и да старитра изграждането на поне 20 парка.
- Стартиране на програма за създаване и производство на български електромобил. България има опит в строителството на електрокари. Освен това има проявен частен интерес в тази насока, обясни министърът на икономиката и енергетиката.
- Насочването на експортната политика към пазари, които не са засегнати до такава степен от кризата
- Стартирането на бизнес за три дни при нулеви разходи.
- Задължителна регистрация по Закона за ДДС за всички стопански субекти
- Въвеждането на данъчни карти – всеки човек ще има такава карта, която ще има личен данъчен номер. Кредитът, който има на разположение в нея, ще бъде равен на доходите на физическото лице, което то е заявило пред Националната агенция по приходите за предходната година. При надхвърляне на тази сума, информацията ще се подава към данъчната администрация. Това е една изключително радикална мярка за борба със сивата икономика. Освен това тази практика се прилага в много развити икономически страни, заяви още Димитров.
- Създаването на регистър на длъжниците – както физически лица, така и фирми. За създаването му държавата ще разчита много на помощ от бизнеса.
Той добави, че не съществува надеждна методика, посредством която може да бъде отчетен размерът на сивия сектор. Намаляването на този сектор е работа не само на Министерството на финансите и приходните агенции, а и на цялото общество, обясни още Орешарски.
Ефектите от икономическата криза могат да бъдат ясно видени в банковия сектор – само за октомври отпуснатите кредити са намалели с 25% на годишна база. До края на годината се очаква този показател да е намалял още повече, обяви управителят на счетоводна къща „Адлон Дисконт” АД Андрей Пръмов.
В момента единственият орган, който може да се намеси на финансовите пазари, е Министерството на финансите. По отношение на възможностите за намеса в монетарната политика на страната ръцете на Българската народна банка (БНБ) са завързани заради валутния борд.
Една от мерките, които Министерството на финансите трябва да предприеме, е да възстанови пазара на държавни ценни книжа. Той в момента функционира до някаква степен, но обемите, които се търгуват на него, са минимални, обясни финансистът.
Той заяви още, че на страната ни ще се наложи да сключи споразумение за отпускане на средства с Международния валутен фонд или Световната банка. Средствата, които ще бъдат отпуснати от двете финансови институции, ще трябва да бъдат използвани от лизинговите дружества.
Предлагам да бъдат подписани предизборно-следизборни споразумения между големите партии по пакет от мерки, които независимо от това кой е на власт, да бъдат приети от парламента и впоследствие изпълнени. Това заяви от своя страна по време на днешното събитие кметът на София Бойко Борисов.
Той също така изказа подкрепата си за съдебната система в страната и заяви, че ако тя бъде оставена на спокойствие, може да си върши добре работата.
Борисов призова още сегашното правителство да оправи отношенията си с Брюксел, тъй като страната ни ще има нужда от европейските пари.
Вследствие от кризата пазарът на труда у нас ще претърпи коренна промяна. Той вече ще бъде управляван не от работната ръка, а от управителите, които ще имат последната дума, заяви управителят на Националния осигурителен институт Йордан Христосков.
Той прогнозира, че голямо количество работници от сферите на туризма, строителството и услугите ще бъдат освободени. Голяма част от тях, особено онези, които са били заети в сивата икономика, няма да бъдат достатъчно добре защитени от осигурителната система. Те ще потърсят спасение в системата на социалното осигуряване, обясни Христосков. Според него обаче тази система няма да може да поеме издръжката на всички, които имат нужда.
Шефът на НОИ прогнозира и голям натиск за черпене на социални права. По думите му това ще даде отражение в увеличаване на броя на болничните, както и на хората, които се опитват чрез инвалидизация да получат инвалидни пенсии и да се пенсионират по-рано.