Япония със сериозен търговски дефицит за първото полугодие

25.07.2012 | 18:00
по статията работи: Александър Димитров
Икономическият растеж на страната може да се забави заради намаления износ и по-неизгодното търсене на гориво
Япония със сериозен търговски дефицит за първото полугодие
Снимка: Sxc.hu

Япония публикува данни за рекорден търговски дефицит за първото полугодие на 2012 година, съобщава „Би Би Си“. Ниският износ на продукция и увеличеното търсене на гориво са допринесли за повишаването на вноса в страната, което формира дефицита.

Макар износът за периода януари-юни 2012 г. да се е увеличил с 1,5% спрямо същия период на 2011 г., вносът на продукция го е надхвърлил неколкократно, стигайки ниво със 7,4% по-високо отпреди. Търсенето на гориво пък е обосновано от затварянето на по-голямата част от ядрените реактори в страната. Тези фактори резултират в търговски дефицит, възлизащ на цели 2,9 трилиона йени или 37 милиарда долара.

Японският търговски баланс продължава да следва тенденция на слаб износ и зависимост от вносните цени, особено тези на суровия петрол“, посочва Джунко Нишиока, главен икономист към RBS Securities.

Япония е третата най-силна икономика в света и разчита особено много на износа като източник на икономически растеж. Проблемите в световната икономика обаче осуетяват растежа на страната, особено като се има предвид пониженият износ за закъсалата Европа и близък Китай.

Пратките към ЕС са намалели с цели 21,3% спрямо 2011 година, а тези към Китай – с по-скромните, но все пак определящи 7,3%. Според анализаторите се очертава тенденция на по-скоро слаб износ и в бъдеще, който да донесе допълнителни проблеми.

Износът все още е затлачен и не може да се очаква външното търсене да изстреля японската икономика нагоре през втората половина на годината“, изтъква Ясуо Ямамото, който е анализатор към MRI (Mizuho Research Institute).

Ямамото добавя, че ако кризата в еврозоната се влоши, а забавянето на американската и китайската икономика продължи, то Япония ще бъде ударена още по-лошо – макар и рецесията да е далеч.

Проблемът с потребителското търсене в рамките на страната изостря още повече ситуацията. Анализаторите казват, че комбинацията от слабо вътрешно търсене и намален износ е знак за скорошно забавяне на растежа.

Значимо е намалял вносът на метали, като този на желязото и стоманата се е понижил с цели 12%. Вносът на нежелезните метални суровини пък е спаднал с близо 10%.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 21.05   1725 г. – Руската императрица Екатерина I учредява ордена "Александър Невски". 1840 г. – Нова Зеландия е обявена за колония на Великобритания. 1865...