Евродепутати ще обсъждат холандския уебсайт за оплаквания от имигранти

13.03.2012 | 09:30
по статията работи: Елица Елефтерова
Повечето големи страни-членки от Западна Европа били против идеята за истински дебати и наложили по-безобидния вариант с изявленията, разказаха евродепутати от България и Румъния
Евродепутати ще обсъждат холандския уебсайт за оплаквания от имигранти
Снимка: Sxc.hu

Холандският уебсайт за оплаквания от имигранти от централна и източна Европа ще бъде обсъден от евродепутатите на редовната им месечна сесия в Страсбург. Вместо първоначално предвидените дебати по темата ще има само изявления на основните европейски институции и на лидерите на политическите групи в Европарламента.

Промяната в програмата стана късно в понеделник, след заседание на групата на Европейската народна партия. Тогава стана ясно, че няма достатъчно мнозинство за реална размяна на мнения в пленарната зала.

Повечето големи страни-членки от Западна Европа били против идеята за истински дебати и наложили по-безобидния вариант с изявленията, разказаха евродепутати от България и Румъния без да крият разочарованието си от двойния стандарт на Европейския парламент.

“Когато трябва да се разпъне на кръст някой от нова Европа, като унгарския премиер Виктор Орбан, това е демократичен дълг на Европарламента. Kогато обаче страна като Холандия нарушава правилата, веднага се сформира мнозинство, готово да омаловажи нарушението”, възмущаваше се румънски евродепутат след заседанието на доминиращата десница.

Социалистите са още по-възмутени от този обрат и до късно търсеха процедурни варианти за реална дискусия, като смятат да продължат опитите и днес. Междувременно стана ясно, че холандския премиер Марк Рюте не е получил по съответния ред официална покана от конференцията на президентите в Европарламента и затова няма да участва в днешното обсъждане.

Лидерите на основните политически сили ще обсъдят създаването на уебсайта и ще призоват холандското правителство да се дистанцира от него, както и да преразгледа толерантното си отношение към Партията на свободата, която го създаде.

Известната с антиимигрантската си и антиевропейска политика крайно дясна Партия на свободата разкри тази “гореща линия” в интернет в началото на февруари, като обяви, че целта й е да научи как холандските граждани са пострадали от масираното присъствие на източноевропейци в страната им. Пред БНР холандският евродепутат от Партията на свободата Ауке Зеейлстра заяви, че то е довело до повишаване на престъпността, и е поставило под напрежение системата за социална сигурност в страната.

"С масовата трудова имиграция се появиха редица проблеми. У нас дойдоха твърде много хора – близо 300 000 души, най-вече от Полша. Оттам пристигнаха не между 7 и 10 000, както се очакваше, а около 200 000. Това е и една от причините да оставим границите затворени за България и Румъния - до края на тази, или до 2013 година., каза холандският евродепутат, като добави, че 25% от новодошлите в страната му в последните години са от България и Румъния", твърди Зеейлстра.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 20.05   325 г. – Римският император Константин I Велики свиква Първи Никейски събор, на който е прието "Веруюто". 525 г. – При земетресение в Близкия Изток...