На 21 януари 2008 г. от 17.00 часа в 65 аудитория на Ректората на СУ "Св. Климент Охридски" ще се проведе семинар - дискусия на тема: „Храните на бъдещето. Биофермерство, генно-модифицирани организми и проблеми пред съвременното агробиоразнообразие.” Това съобщиха от Университетския клуб за екология и устойчиво развитие “UNECO”.
На семинара ще се дискутира една от значимите теми на XXI век - изхранването на човечеството. Тема, която в условията на драстично увеличаване на световното население все по-често се поставя на дневен ред.
Качествата и хранителната стойност на продуктите, които консумираме, влияят пряко на нашето здраве. Това кара една голяма част от учени и граждани по цял свят да се противопоставят на генното инженерство в последните десетилетия. Фермерите, избрали да отглеждат екологично чисти и натурални продукти, също се оказват изправени пред проблем. Съседството с ГМО култури изключва биофермерството, тъй като генно–модифицираните организми лесно се разпространяват и смесват с биокултурите.
В България действа Закон за генно-модифицираните организми, който не позволява отглеждането им, но не ограничава разпространението на пазара. Така в нашето меню се озовават голям брой продукти, които са генно–модифицирани, а още по-нелепо е, че ние не можем да ги познаем. Екип от специалисти наскоро доказа, че една голяма част от вафлите на пазара съдържат в себе си ГМО. Преди седмица пък във Варна беше унищожена голяма пратка със соя, която беше с надвишено съдържание на ГМО продукти.
От друга страна Законът за ГМО в този си вид пречи и на научните специалисти в България, които не могат да провеждат научните си експерименти.
Семинарът е част от проекта „Зелен университет”, организиран от Университетски екоклуб „UNECO” в партньорство с фондациите „Оранжева луна” и „Пясъчен часовник”. Проектът се реализира със съдействието на програма „Младежта в действие” на Европейската комисия.