Тим Йео: България трябва да обмисли модела АЕЦ „Пакш“ 2 за реализиране на АЕЦ „Белене“

28.06.2018 | 15:17
по статията работи: econ.bg
Тим Йео: България трябва да обмисли модела АЕЦ „Пакш“ 2 за реализиране на АЕЦ „Белене“

България правилно призна нуждата от повече атомна енергия за намаляване на зависимостта на страната от изкопаеми горива. В момента правителството обмисля как да финансира възобновяването на проекта за АЕЦ „Белене“ и може да се поучи от опита на други страни. Това заяви Тим Йео, председател на New Nuclear Watch Europe (NNWE) и бивш министър на околната среда на Великобритания, по време на 11-ия международен форум „Енергиен диалог за Югоизточна Европа“, който се проведе в Солун.

По думите на Йео, българското правителство трябва сериозно да обмисли модела на АЕЦ „Пакш“ 2, приет от Унгария, като възможност за реализация и на проекта АЕЦ „Белене“. При модела на АЕЦ „Пакш“ 2 собствеността на централата остава на унгарското правителство, а за изграждането й се използва междуправителствен заем от Русия с ниска лихва, по който плащанията не започват докато централата не започне да печели. Подобно междудържавно финансиране осигурява постигането на доста конкурентна усреднена стойност на електроенергията, коментира Йео.

Аз отдавна се застъпвам за директни правителствени инвестиции като начин да се намали усреднената цена на електроенергията (LCOE). Затова приветствам решението на британското правителство да има акционерно участие в проекта за АЕЦ „Уилфа“. Това е голяма крачка напред.

В същото време имаме нагледен пример с модела и договора за разлика, използван за АЕЦ „Хинкли Пойнт Си“ във Великобритания. При него финансирането на нова атомна централа е от частния сектор. Но политическият риск, присъщ на големите инфраструктурни проекти, които нямат достъп до правителствено финансиране, кара частните инвеститори да търсят по-висока възвращаемост, което води до високи сметки за потребителите, обясни Йео.

Институтът NNWE е основан в края на 2014 г., за да помогне атомната енергия да бъде призната като важен и желан начин от европейските правителства за осигуряване на достъпна, сигурна, нсковъглеродна енергия и да помогне за удовлетворяване на дългосрочните енергийни нужди на техните граждани.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 15.05   1514 г. – Фернандо Магелан официално е освободен от служба при португалския крал. 1525 г. – Приключва Селската война – народно въстание, избухнало в...