За да подобрим уменията си да разсъждваме, едно от условията е да имаме максимално добро разбиране за нашите когнитивни предрасъдъци, както и на основните познания за законите, по които работи вселената.
Редакторите на интелектуалния сайт Edge.org решиха да попитат някои от най-влиятелните мислители в света – в това число физици, невролози и математици – и да ги попитат кои според тях са най-важните научни концепции в съвременната епоха.
Резултатът от упражнението е книгата „Това ще ви направи по-умни: Нови научни концепции за подобряване на мисленето“ - сборник от двеста есета, които описват най-важните идеи, с които боравим днес за да опознаваме света.
1. Кумулативната грешка.
Автор: Джейрън Лейниър, автор на статията „Ти не си твоята джаджа“
Когато информацията пътува през множество канали, е лесно част от елементите на посланието да се объркат и изкривят – независимо дали заради предрасъдъци или просто поради човешка грешка.
Ефектът от разпространението на грешна информация често се дължи т.нар. „кумулативна грешка“. Живеейки в епоха, в която информацията може да обиколи света за наносекунди, прави тази концепция много опасна.
Снимка: Sxc.hu
2. Когнитивното смирение
Автор: Гари Маркус от университета в Ню Йорк
Десетилетията на когнитивни изследвания показват, че „нашият ум е ограничен и далеч не толкова съвършен, колкото ни се иска да вярваме. Опознаването и съобразяването с ограниченията му ще подобри уменията да ни разсъждаваме и и мислим логично. Един от най-неприятните ефекти на ограниченото ни създание е, че сме склонни да запомняме по-добре нещата, които съвпадат с нашите възгледи и светоглед.