11. „Кафка на плажа“ от Харуки Мураками
Този изумяващ японски роман прелива два основни сюжета – този на 15-годишния Кафка, който има мисията да открие майка си и сестра си, и по-възрастния Наката, мъж, който има способността да говори с котки.
Двамата герои са в противоречие по време на метафизичното пътуване, изпълнено с магически реализъм.
12. „Малкият принц“ от Антоан дьо Сент-Екзюпери
Това е историята на пилот, който разбива самолета си в пустинята Сахара и е посрещнат от малко момче, което настоява, че е от друга планета. Докато пилотът поправя самолета си, той научава за живота на „Малкия принц“, който копнее да се върне на родната си планета. Макар да се счита за детска книга, „Малкият принц“ е едно от най-трогателните и задълбочени произведения на френската литература.
13. „Пътят“ от Кормак Маккарти
„Пътят“ печели наградата Пулицър през 2007 г. и има защо. Намиращи се в пост-апокалиптична ядрена зима, безименен мъж и неговият син се лутат в студа, тъмнината и мрачния свят, в който всеки олицетворява най-долните черти на човечеството.
Маккарти пише в минималистичен стил, което пасва на действието. Мъжът и момчето се борят да намерят храна и да се спасят от варварските банди, които поробват по-слабите. Но може би, само може би, все пак съществува нещо, за което си струва да се живее.
14. „Сто години самота“ от Габриел Гарсия Маркес
Тази книга, изпълнена с магически реализъм, разказва за селцето Макондо и неговите жители. Започва с Хосе Аркадио Буендиа, мъжът построил селото, справяйки се с гражданската война и призрака на мъжа, който е убил.
Историята наистина е за сто години, като всяко поколение Буендиа е обременено от минали грешки и самоунищожителни пориви.
15. „На изток от рая“ от Джон Стайнбек
Две семейства – Траск и Хамилтън, живеят в Калифорния. Романът проследява борбата на всяко поколение с морала, кое е правилно и кое грешно, както и мрачните проблеми, причинени от братско съперничество.
Стайнбек счита „На изток от рая“ за най-добрия си роман. „Мисля, че всичко друго, което съм написал, всъщност е било подготовка за това.“, казва автора.
16. „Как да печелим приятели и да влияем върху другите” от Дейл Карнеги
Книгата е написана през 1930 г., но повечето от съветите на Карнеги остават истина и днес. Междуличностните умения, които той препоръчва, може да изглеждат очевидни, като усмихването и запомняне имената на хората, но много фенове препоръчват книгата като чудесен наръчник за човешко благоприличие.
17. „Престъпление и наказание“ от Фьодор Достоевски
Романът проследява душевните терзания на Родион Романович Раскольников, бивш петербургски студент, който планира да убие лихварка за парите й, убеждавайки се, че може да извърши и добри дела, за да компенсира престъплението си.
Майстор в разбирането на човешката природа, Достоевски разкрива как е устроен света през 19-ти век, докато убийството превзема съвестта на Раскольников.
18. „Братя Карамазови“ от Фьодор Достоевски
Русия през 1870 г. е контекстът на историята за отцеубийство и семейни вражди. От части мистерия за убийство, от части съдебен трилър и социална критика, романът проследява живота на трима братя и техния баща.
Последната книга на Достоевски си заслужава прочитането на 800-те плюс страници.
19. „Чужденецът“ от Албер Камю
Носител на Нобелова награда за литература, романът започва с това как Мьорсо научава, че майка му е мъртва. Липсата на емоционална реакция в неговия тон подготвя читателя за поредицата от събития, които водят Мьорсо до убийството на човек. Разделена на две част, историята следва живота на героя преди и след убийството.
20. „Дюн“ от Франк Хърбърт
За научната фантастика „Дюн“ е това, което е „Властелинът на пръстените“ за фентъзито. Хърбърт създава пълни истории, политики, религии и екологични системи в това феодално междузвездно общество. Намиращ се на пустинната планета Аракис, Пол Атреидес се превръща в мистериозния човек Муад'Диб.