Как е започнал животът?

09.04.2013 | 11:00
по статията работи: Георги Георгиев
Учени откриха поредното парче от сложният пъзел на еволюцията
Как е започнал животът?

Учени от държавния медицински университет във Флорида са направили открития, които ще ни отведат стъпка напред в разбирането ни как се е зародил животът на Земята преди милиарди години.

Биологът проф. Майкъл Блейбър и неговият екип са получили данни, които подкрепят идеята, че 10-те аминокиселини, за които се смята, че са съществували на Земята преди 4 млрд. години, са били способни да образуват сложни сгъваеми протеини в силно солена (халофитна) среда. Въпросните протеини се оказали способни да предоставят нужната метаболитна активност на първите живи организми, за които се смята, че са се появили на нашата планета между 3,5 и 3,9 млрд. години.

Блейбър и екипът му са публикували резултатите от тригодишното проучване, използвало техники, разработвани в продължение на 17 години. То е поредното доказателство в подкрепа на теориите за абиогенезата, които твърдят, че животът се е появил на базата на по-прости неживи съставки.

Първите живи организми вероятно са били микроскопични, подобни на клетки организми, способни да се размножават и да се адаптират към променящите се условия на средата. „Актуалната днес парадигма за появата на живота е, че първият живот на Земята е бил под формата на РНК – живот , който е виреел в среда с висока температура.“, коментира Блейдър. „Данните, които ние добиваме, са в подкрепа на противоположната идея - че първите форми на живот са били базирани на сложни протеини, формирани в халофитна среда“.

Без способността си да се прегъват, протеините няма да могат да формират прецизните структури, които са така необходими за поддържането на живота във вида, в който го познаваме. Прегъването позволява на протеините да заемат сферичната форма, с която те могат да взаимодействат с другите протеини, да извършват специфични химични реакции и да се адаптират, позволявайки на организмите да оцеляват в дадена среда.

Днес човешкото тяло използва 20 аминокиселини, за да създава всичките си протеини. Десет от тях се появяват по биосинтетичен път през периодите, в които живите системи еволюират. Останалите 10 са въпросните, които се появяват от неживи химически съединения.

Тази статия ви хареса? Присъединете се към Еcon.bg и във Facebook, за да следите всичко най-интересно за икономиката, предприемачеството, кариерата, личните финанси, политиката и обществото!

Оцени статията:
5.00/3
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 23.04   181 г. пр.н.е. – В Рим е открит храмът на Венера, превърнал се в място за поклонение на куртизанките. 1348 г. – Крал Едуард III учредява Орден на жартиерата в...