Строителството на частни вили и хотели - вън от природните паркове

21.08.2009 | 14:54
по статията работи: Апостол Апостолов
ПП "Витоша" и агенция "Естат" представиха национално допитване за ПЧП в защитените територии
Строителството на частни вили и хотели - вън от природните паркове

Когато се сключват публично-частни партньорства (ПЧП) за дейности в природните паркове на страната ни, усилията трябва да бъдат насочени основно за изграждане на пътеки, мостове и поддържане на чистота. Това сочи национално проучване на агенция "Естат", проведено от 1 до 12 август 2009 година. Изследването, в което са участвали 1209 души, подбрани на случаен принцип, беше представено днес от директора на природен парк "Витоша" инж. Тома Белев и Кристина Славова, изследовател в агенция "Естат".

2009_08210015_2048

Кристина Славова, агенция "Естат". Снимка: Econ.bg

Припомняме ви, че в началото на миналия месец от природния парк представиха 3 разработвани проекта. Един от тях е именно в областта на ПЧП. Финансиран е по ОП „Административен капацитет". Стойността му е над 550 хил. лв. Предвижда се обучение на администрацията на парка за същността и възможностите на ПЧП. Същността на проектите обясни и в специално интервю за Econ.bg  директорът Тома Белев.

Приблизително 2.5% от територията на страната са обособени в 11-те природни парка. Законовите възможности за инвестиции в тези зони са ограничени и затова ПЧП са важен елемент за развитието на парковете и тяхното опазване, отчитат участниците в изследването.

86% от запитаните искат запазване на дивата природа и биоразнообразието, изграждане на големи центрове за туризъм и спорт.

80% са против строителството на хотели в националните природни паркове. Почти всички анкетирани (90%) са се обявили срещу изграждането на частни вили.

63% от пълнолетното население на страната е посетило поне един природен парк през периода 2004-2009 година, сочи още изследването.

Хората смятат, че най-популярните паркове са Рилски манастир, Витоша, Златни пясъци и Странджа.

Според 75% от интервюираните лица дейностите в даден парк може да бъдат осъществени при годишно финансиране от над 500 хил. лв. 20% пък считат, че за обезпечаването на състоянието на парк от 270 кв. км площ и 3 млн. посетители годишно са нужни над 2 млн. лв.

„Бизнесът би се включил в ПЧП за поддръжка на асфалтовата инфраструктура - алеи и пътеки, реновация на местата за отдих в парковете, охрана. Предложени бяха идеи за проекти в туроператорска дейност", уточни в отговор на въпрос Econ.bg Кристина Славова от „Естат". Тя обаче допълни, че според резултатите от допитването, обществото е против това държавата да делегира правата по дърводобив в природните паркове на външни организации.

Според допитването най-адекватните партньори на държавата в управлението на защитените територии/природните паркове са природозащитните организации, туристическите дружества и общините и общинските дружества.

Подробности за проведеното проучване може да прочетете в рубриката "Анализи" на Econ.bg.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 26.04   1336 г. – Франческо Петрарка изкачва връх Ванту – символичен рожден ден на алпинизма. 1802 г. – Наполеон Бонапарт подписва обща амнистия, която позволява...