Активите на водещите централни банки в света нарастват с най-солидно темпо от пет години насам

17.10.2016 | 13:15
по статията работи: econ.bg
В момента десетте водещи централни кредитори вече притежават активи на обща стойност от цели 21,4 трлн. долара, увеличавайки ги с 10% спрямо края на предходната година
Активите на водещите централни банки в света нарастват с най-солидно темпо от пет години насам
Снимка: БГНЕС

Най-големите централни банки в света са увеличили техните финансови баланси през настоящата година с най-бързо темпо от европейската дългова криза през 2011-а година насам в опит да стимулират незначителното икономическо възстановяване чрез покупки на активи, оказвайки по този начин подкрепа на цените на акции и на държавни облигации. 

В момента десетте водещи централни кредитори вече притежават активи на обща стойност от цели 21,4 трлн. долара, увеличавайки ги с 10% спрямо края на предходната година, след като техните комбинирани финансови активи са нараснали с или под 3 на сто през 2014-а  2015-а година, показват данни на агенция Блумбърг. По този начин активите на най-големите централни банки вече достигат почти една трета от световната икономика. Ускореното разширяване на балансите на централните банки идва на фона на бушуващи дебати относно това, дали техните покупки на активи и продължителната политика на много ниски лихвени проценти не води до ценово раздуване, особено що се отнася до пазара на облигации.

Известните като програми за “количествени улеснения“ имат за цел повишаване на цените на дълговите книжа, които банките купуват, за да намалят тяхната доходност (лихви), разчитайки по този начин да насърчават инвестициите и да стимулират икономическия растеж. Растежът на активите, притежавани от централните банки, съвпада с предимно възходящата тенденция на цените на акциите и на облигациите. Така например, разширяването на финансовите баланси на 10-те водещи централни банки с цели 265% от средата на октомври 2006-а година насам е допринесъл за повишение с 19% на общия фондов индекс MSCI All Country World Index и с 50% на индекса Bloomberg Barclays Global Aggregate Index на държавните облигации. 

Според Блумбърг, през последното десетилетие Швейцарската централна банка е разширила най-агресивно своите активи - почти осемкратно в доларово изражение, докато най-слабо увеличение от около 68% има при Централната банка на Русия. Само растежът на финансовите активи на най-големите централни банки през настоящата година с 10,4% пък е спомогнал за поскъпване на акциите в световен план с около 3% и на водещите облигации със 7,4 на сто, показва проучване на Блумбърг. 

В същият анализ се посочва, че Японската централна банк и ЕЦБ за разширили съвместно техните активи с 2,1 трлн. долара от 31-ви декември 2015-а година насам, което надвишава съществено общото увеличение на активите на всички централни банки от “Топ 10“. Финансовите баланси на Народната банка на Китай и на Федералния резерв на САЩ пък са спаднали с около или под 2%, докато Швейцарската и Централната банка на Бразилия са увеличили техните активи с или над 15 на сто. 

Според Блумбърг, активите на водещите централни банки в размер на 21,4 трлн. долара представляват 29% от размера на световната икономика към края на 2015 година и надвишават двойно глобалния растеж от средата на септември 2008 година, когато фалитът на банката Lehman Brothers Holdings Inc. провокира старт на световната финансова криза. Тази сума също така представлява една трета от комбинираната пазарна капитализация на всички акции на компании в световен план и почти половината от стойността на всички дългови книжа, според облигационния индекс Bloomberg Barclays Global Aggregate Index. 

В същото проучване се посочва, че почти 75% от активите на централните банки в света се контролират от банкерите, определящи паричната и лихвена политика в Китай, САЩ, Япония и еврозоната. Всяка една от останалите шест водещи финансово институции - централните банки на Бразилия, Швейцария, Саудитска Арабия, Великобритания, Индия и Русия, притежава средно 2,5% от световните банкови активи, докато останалите 107 централни банки, следени от Блумбърг, притежават по-малко от 13%.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 27.01   98 г. – След смъртта на император Нерва, Траян става император на Римската империя. 1299 г. – Създадена е Османската държава, впоследствие превърнала се в...