Анализ на златото за месец октомври 2011 г.

11.11.2011 | 17:13
по статията работи:
Автор: Тавекс ЕООД
Анализ на златото за месец октомври 2011 г.

Как се движи златото през последния месец?

Макар че септември бе оцветен в червено месец за златото, то през октомври жълтият метал успя да възстанови част от изгубеното и се консолидира в рамките на 1650 - 1750 долара и 1200 - 1250 евро за трой унция. Златото завърши октомври с 6.3-процентно повишение в долари (при цена от 1722 долара за трой унция) и 2.2-процентно повишение в евро (при цена 1234.6 евро за трой унция).

Кратка предистория

През септември златото поевтиня в почти всички основни световни валути, освен в швейцарски франкове (златото поскъпна с 0.6% в швейцарски франкове). Жълтият метал изгуби 10.7% в долари и 4.1% в евро. Цената на златото достигна рекордните 1921 долара за трой унция на 6 септември, след което претърпя силна ценова корекция, като цените достигнаха дъно при нива от около 1530 долара за трой унция. До края на септември цените се консолидираха на нива от около 1650 долара. През октомври нямаше резки колебания в цените на благородния метал, но златото успя да се консолидира в границите от 1650 -1750 долара и приключи месеца на цени малко над 1720 долара за трой унция или 10% под рекордната цена от септември.
Дълги периоди на консолидация не са нетипични за жълтия метал

Периодите на консолидация при цената на златото могат да продължават дълго време, като това обаче не нарушава дългосрочния възходящ тренд. От началото на 2001 година е имало поне 3 по-дълги периода на консолидация при цената на жълтия метал.  През 2004 година след като достигна връх от 432 долара през април, златото поевтиня с 15% и достигна ценовите равнища от април отново чак през ноември същата година. През 2006 година имаше подобна ценова траектория. Златото достигна връх от 730 долара за трой унция през март, след което цената му падна с 26% и жълтият метал достигна предишния връх едва през септември същата година. По-пресни са спомените от 2008 година. Златото достигна връх от 1032 долара през март 2008, изгуби 34% от цената си и ги възстанови едва през октомври 2009 година. Тези периоди на консолидация могат да продължават месеци, както е видно от горните примери, но идват да покажат, че тези ценови корекции не променят дългосрочната посока на движение при цената на жълтия метал и са изключително удобни моменти за покупки.

Основните играчи през октомври

Спекулантите

През октомври нетните дълги позиции на големите спекуланти ("non-commercials") не се измениха много. Към края на октомври тези позиции са 129 721 фючърсни договора, малко над 127 000 за септември, но далеч от върха достигнат през август - 247 175. Изменението в позициите на големите спекуланти е основния показател за краткосрочните колебания при цената на златото. Много от експертите в сферата на благородните метали смятат, че по-ниските дълги позиции на големите спекуланти са всъщност благоприятни за цената на златото, тъй като дават една по-стабилна и изчистена от спекуланти база за бъдещо покачване

Дългосрочните инвеститори

Докато позициите на големите спекуланти са почти наполовина по-ниски, то експозициите на борсово-търгуваните фондове, занимаващи се със злато, които всъщност представляват дългосрочните инвеститори, са практически непроменени. Имайки предвид, че цената на златото падна с около 20% и после се възстанови до 9% от предишния връх, то инвеститорите в борсово-търгуваните фондове са имали не лош шанс да ликвидират позициите си, ако са изгубили оптимизма си по отношение на инвестициите си в злато. Фактът, че не са го направили, обаче потвърждава дългосрочната им перспектива и увереност в покачването на цената на златото.

Централните банки

Другият основен фактор са и покупките на централните банки. В края на октомври анализаторите от GFMS отново повишиха прогнозата си за покупки на злато от централните банки от 336 тона на 500 тона за 2011 година.

Заключение

Като цяло е изненадващо, че златото не се покачи повече през изминалия месец. Продължаващата несигурност около бъдещето на световната икономика, както и неяснотата относно бъдещето на еврозоната, са основните причини, които следва да допринасят за растежа на златото. Експертите от Скотиа Моката са на мнение, че явно е нужен нов катализатор от събития, за да може златото да поеме устремено нагоре. Една от причините златото е да е добра инвестиция е, че то предпазва спестяванията от девалвацията на книжните валути, която е резултат от печатането на пари. Така една нова програма за количествени улеснения в САЩ или разширяване на размера на Европейския фонд за финансова стабилност би била силен катализатор за цената на златото, тъй като това ще доведе до ново печатане на пари и увеличение на паричната база. Друг положителен фактор за цената на златото са така наречените валутни войни, при които всяка икономика се опитва чрез  намеси на централната си банка да предотврати поскъпване на валутата си с цел да поддържат експортно ориентирана политика.  Само през последните няколко месеца станахме свидетели на две интервенции от Швейцарската и Японската централна банка, които имаха за цел да предотвратят поскъпването на собствените си валути.

На фона на задаваща се рецесия в Европейския съюз и забавяне на щатската икономика централните банки продължават да купуват злато, а дългосрочните инвеститори дори за миг не се разколебаха, дори когато цената падна от 1921 до  1530 долара за трой унция. Периодите на консолидация при цената на златото са нещо типично и представляват доста добър момент за покупка. Фактът, че златото се търгува с около 10% под предишния му връх на фона на все по-мрачните икономически перспективи, особено в Европа, го нареждат сред най-атрактивните инвестиционни алтернативи към момента. 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...