Бойкотът на големите вериги за хранителни стоки не е начинът за решаването на проблема, но е пътят, по който да бъдат събудени политиците и обществото да разбере какъв е проблемът. Това каза пред БНР председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите и съпредседател на Българската аграрна камара Илия Проданов.
„Имаше нужда от този бойкот и се видя, че постигна ефектът, който се търсеше – политическата класа се раздвижи на темата храни“, отбеляза той.
Проданов коментира, че земеделските производители имат конкретни предложения, които трябва да залегнат в българското законодателство във връзка с агрохранителната верига. До края на деня Аграрната камара ще изпрати до всички парламентарни групи списък с нелоялните търговски практики по браншове, защото във всеки сектор нарушенията са различни.
Списъкът съдържа 10-15 точки, като сред тях са изброени надценките, скритите такси, които търговските вериги налагат, неравнопоставеността между българския и вносния продукт, задължението производителят да използва амбалаж на веригата магазини.
Това, което е най-притеснително – един продукт, който реално струва 5 лв., на рафта е 10 лв. – от това страдат производителите и потребителите, каза Проданов.
След протестите на земеделските производители през 2023-2024 г. и подписаното с властта споразумение е започнала работа по съставянето на закон за веригите на доставки на храни, който е преминал първи етап на обществено обсъждане в „суров вид“. Не е ясно дали след декларираното от земеделското министерство желание да се работи по такъв закон, ще се използва за основа същият, или ще се работи по изцяло нов вариант. Браншовите организации ще бъдат поканени за разговори и Илия Проданов се надява до две седмици да има резултат.
Според него е необходим и закон за кооперативите, защото настоящото законодателство повече пречи, отколкото да помага на производителите да се кооперират.