Икономически растеж от 1,3 на сто за България през 2012 г. прогнозират учени от БАН в Годишния доклад за 2012 г. "Икономическо развитие и политика в България: Очаквания и оценки". Документът беше представен на пресконференция в БТА от екип учени от Института за икономически изследвания при академията.
През 2013 г. икономиката трябва да нарастне с до 2,7 на сто, а през 2014 г. - до 4,2 на сто. Основните фактори за това ще бъдат инвестициите, по-умереният растеж на потреблението, както и степента на усвояване на средствата от европейските фондове и програми. Тогава се очаква и нивото на безработицата да започне да намалява, информира БТА.
Припомняме ви, че в Бюджет 2012 г. е заложен икономически ръст от 2,9 на сто. Вицепремиерът Дянков вече призна, че разчетът за приходите е изготвян при ръст на БВП от 1 на сто.
Различни международни институции вече коригираха надолу прогнозата си за развитието на родната икономика през 2012 г.
За 2012 г. икономическият растеж на България ще бъде 0,8% от брутния вътрешен продукт на страната в сравнение с 1,7% през миналата година. Това се казва в анализа на Международния валутен фонд (МВФ) "Световни икономически перспективи" (World Economic Outlook). През 2013 г. икономиката на страната ни ще отбележи ръст от 1,5%. Същевременно картината, която ЕК описва в пролетната си прогноза, също не е особено позитивна. През миналата есен очакванията бяха за ръст на БВП от 1,8% през текущата и 1,9% през 2013 г. Сега обаче прогнозите са, че експанзията ще бъде минимална – в рамките на 0,5% през 2012 г. и 1,1% догодина.
Д-р Виктор Йоцов - един от екипа изготвил доклада, припомни, че външната среда в последните три години не е
добра. Става въпрос за големия проблем с дълга, който не е решен в редица страни като Гърция, където положението е драматично, коментира експертът. По думите му сериозно е положението и в Испания,
Унгария, Ирландия.
Според икономистите динамиката на заетостта през 2012 и 2013 г. ще зависи от скоростта на възстановяване на българската икономика и от типа растеж. Прогнозата за тази година са работодателите да останат предпазливи при възстановяването на работните места и равнището на безработица да продължи да нараства. Тя ще започне да намалява едва през 2013 г. Тогава се очаква увеличаване на заетостта, заради ускорения растеж и повишеното ниво на икономическа активност, беше обяснено по време на днешното събитие.
Част от банките у нас може да се сблъскат с трудности при покриването на критериите за капиталова адекватност. Това прогнозира Григор Сарийски от икономическия
институт на БАН. Финансовите институции, които срещнат проблеми, ще прибегнат до сливане или до продажба, за да може да се справят със ситуацията.
Независимо, че банковата система у нас е стабилна, вече има банка под изисквания праг на капиталова адекватност и банковият надзор е преписал незабавно да увеличи капиталовата си
база, каза Сарийски, цитиран от БНР.
Вторият проблем на банковата система според експерта е високата ликвидност. За 2001 г. високо ликвидните средства при влагане на парите кеш са се увеличили с 4-5%, докато от влагане в държавни ценни книжа са се увеличили едва с 1,5%.