Банковият пазар на ЦИЕ - възможности за растеж в условията на нестабилни финансови пазари

24.10.2008 | 15:35
по статията работи: Лили Бончева
Анализ на "УниКредит Груп"
Банковият пазар на ЦИЕ - възможности за растеж в условията на нестабилни финансови пазари

Банковият пазар на ЦИЕ - възможности за растеж в условията на нестабилни финансови пазари

Анализ на "УниКредит Груп"


На 21 октомври 2008 г. по време на международна конференция, организирана от Euromoney, експертите на Уникредит Груп представиха свой анализ за банковия пазар на страните от Централна и Източна Европа. Основните акценти в него са:
  • Банковият пазар на ЦИЕ все още крие възможности за растеж
  • Държавите в региона трябва да реагират на променената обстановка, за да постигнат сценария на "меко приземяване"
  • "УниКредит Груп" поддържа печелившата стратегия - тази на дългосрочен инвеститор в региона


Променената и нестабилна обстановка на международните финансови пазари ще даде отражение и върху развиващите се пазари на Централна и Източна Европа (ЦИЕ), но ако страните от региона успеят да се "приземят меко", икономическият растеж само ще забави темповете си и няма да спре. Това предвиждат анализаторите от "УниКредит Груп", които запазват положителните си очаквания за развитието на ЦИЕ. Последните проучвания на икономистите на групата показват, че необходимостта от конвергенция (догонване в стандартите) ще продължи да води до увеличение на реалния БВП и през следващите години.

"На глобално ниво условията са променени и това ни изправя пред предизвикателства, но с разумно поведение инвеститорите могат да смекчат последиците от кризата", каза Дебора Револтела, главен икономист на "УниКредит Груп" за ЦИЕ, по време на дискусионен панел на конференцията на Euromoney, посветен на пазарите в ЦИЕ.

Според нея банковият пазар на региона все още предлага голям потенциал. Проучванията на "УниКредит" показват, че към средата на тази година съотношението кредити/БВП в Югоизточна Европа е 54%, докато за Еврозоната този показател е 126%. Средно, на глава от населението в региона, се падат 2,423 евро заем и 2,221 депозити.

Тази разлика в полза на задлъжняването всъщност е сред основните предизвикателства, с които трябва да се справи ЦИЕ, и в частност Югоизточна Европа. През първата половина на 2008 г., в цяла ЮИЕ, в това число и България, икономическия растеж се ускори до едни от най-високите си стойности, отбелязвана от началото на прехода. Това беше придружено от спад в безработицата и нарастване на реалните доходи с темпове, невиждани през последното десетилетие. Натрупването на големи макроикономически дисбаланси в контекста на бързото влошаване на външните условия, обаче, е показател за нарастване на рисковете пред икономиките на България и останалите страни от региона, посочват експертите на "УниКредит Груп".

"В сегашната ситуация, основното предизвикателство за страните от ЮИЕ, е икономическата им зависимост от входящите капиталови потоци", казва Револтела. Изчисленията на анализаторите от "УниКредит Груп" показват, че в страните от региона на ЮИЕ и Балтийските републики кредитите вече са около 50 млрд. евро повече от депозитите, подобна тенденция се очаква да се развие в следващите години и в цяла Централна Европа. Казахстан, Латвия, Естония и България са сред най-чувствителните към входящите капитали страни.

Глобалната финансова криза влияе неблагоприятно върху цената и достъпа до външно финансиране, като ефектът върху трите сектора, които движат икономическия ръст в последните години – недвижими имоти, строителство и финансово посредничество - ще бъде значителен.

Въпреки това забавянето на икономиката няма да бъде, нито рязко, нито драматично, прогнозират икономистите на "УниКредит Груп".

Техният централен сценарий за България предвижда, че икономическия растеж ще се забави до около 4.2% през 2009 г. и ще се стабилизира около стойности, близки до очакваните преди влошаването на международната обстанова потенциален растеж през 2010 г и 2011 г. Постепенното забавяне на икономиката ще позволи дефицитът по текущата сметка и инфлацията да се редуцират до по-устойчиви нива в средносрочен план.

 

2006

2007

2008f

2009п

2010п

Номинално БВП (млрд. евро)

25.2

28.9

34.5

39.1

43.7

БВП на глава, в евро

3 286

3 782

4 535

5 164

5 808

Реален БВП, yoy (в %)

6.3

6.2

6.3

4.2

4.5

Инфлация (CPI), yoy, eop. (%)

6.5

12.5

10.3

8.0

6.5

Инфлация (CPI), yoy, avg. (%)

7.3

8.4

13.0

9.1

7.4

Безработица, eop. (%)

9.1

6.9

6.7

7.0

7.2

Баланс по текуща сметка/БВП (%)

-17.8

-21.8

-23.5

-20.2

-16.5

ПЧИ/БВП (%)

23.8

22.6

15.5

10.0

11.0

Budget balance/БВП (%)

3.6

3.5

3.5

3.0

2.5

Общ външен дълг/БВП (%)

81.7

99.8

103.0

108.0

111.0

Източници: Централна банка, НСИ, "УниКредит Груп"


Презентация на анализа (в Power Point) ще откриете тук.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 18.11   1095 г. – Под ръководството на папа Урбан II във френския град Клермон започва Събор на католическата църква, на който е огласена Свещената война –...