Безплатни консултации за фермерите от 2015 г.

06.03.2014 | 17:09
по статията работи: Ростислава Иванова
Земеделците ще получават експертни съвети, без да се налага да кандидатстват за финансиране
Безплатни консултации за фермерите от 2015 г.
Снимка: Thinkstock/Guliver

От 2015 г. земеделските производители ще могат да ползват абсолютно безплатно широка гама консултантски услуги за своите стопанства. Фермерите ще получават от одобрени за целта консултантски организации професионална оценка на състоянието на стопанствата и конкретни препоръки, с които да повишат ефективността на производството си, като спазват множеството правила и изисквания на ЕС, включително и за опазване на почвата и водите.

Компетентните професионални съвети за стопаните ще се финансират от ЕС по Мярка 2 „Консултантски услуги и управление на стопанството“ в Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) за периода 2014-2020 г.

Министерството на земеделието и храните (МЗХ) представи наскоро последния вариант на селската програма с разпределението на конкретните финансови мерки. В нея са предвидени 8,254 млн. евро от ЕС за консултации на земеделците и собствениците на гори през следващите 7 години. Това каза за Econ.bg Мая Нинова, държавен експерт в Дирекция „Развитие на селските райони“ в МЗХ.

Окончателното разпределение на средствата, в това число и сумата по Мярка 2, обаче ще стане факт, след като Европейската комисия (ЕК) одобри нашата земеделска програма.

Кога ще започне да се прилага Мярка 2

Новата напълно безплатна мярка за консултиране ще бъде отворена през 2015 г., тъй като от тогава ще започне прилагането на новите условия за кръстосано съответствие по Схемата за директни плащания за единица площ (СЕПП). Нинова предупреди, че за период от около една година фермерите няма да могат да получават безплатни консултантски пакети по Мярка 2. Тя наследява старата Мярка 114 в ПРСР 2007-2013 г., приемът по която е приключил миналата година и Държавен фонд „Земеделие“ няма да приема повече заявления от производители.

„За съжаление интересът на фермерите към консултациите досега беше твърде слаб”, призна Нинова.

Мярката по старата програма бе отворена за прием през 2012 и 2013 г. и по нея са кандидатствали само 113 земеделски производители. От тях са одобрени 111 души - един отхвърлен и един отказал се. От ведомството се надяват с промените в схемата на прилагане, заложени в новата мярка, фермерите да са много по-активни и да осъзнаят необходимостта и ползите от препоръките на квалифицираните експерти.

Кои фермери могат да кандидатстват по Мярка 2

Безплатни консултации по нея ще могат да ползват всички регистрирани земеделски производители и бенефициенти по директни плащания, които не попадат в дефиницията „малко стопанство“.

Дребните фермери също ще получават безплатни съвети, но в рамките на одобрените им бизнес-планове за финансиране по специалната Тематична подпрограма за подпомагане на малки стопанства в новата ПРСР.

„Досега за дребните стопани нямаше отделно финансиране и им се налагаше да се борят за подпомагане от ЕС в неравна конкуренция с крупните земеделски предприемачи, което ограничи значително достъпа им до субсидии“, заяви зам.-министърът на земеделието Явор Гечев при представяне на последния вариант на новата програма за селските райони.

Възможностите, които дава Тематичната подпрограма представихме в предишна публикация на Econ.bg „82 млн. евро получават малките фермери от ЕС до 2020 г..

Отделно от Мярка 2 през новия програмен период са заложени и допустими разходи за консултантски услуги и по други мерки в ПРСР, като например в „Инвестиции в материални активи“. Разходите за тях също не влизат в сумата от 8,254 млн. евро.

Каква е новата схема за кандидатстване по Мярка 2

В досегашния програмен период бенефициенти по „консултантската“ мярка бяха производителите. По старата схема на прилагане фермерите трябваше да кандидатстват пред фонд „Земеделие“, за да бъдат одобрени за предоставяне на консултантската услугата. Като изберат организацията, която да ги консултира, стопаните сключваха договор с нея и се отчитаха за разходите си пред разплащателната агенция.

„Отчитайки недостатъците на досегашния механизъм за прилагане, решихме, че е по-добре да обърнем обратно схемата и бенефициенти по Мярка 2 да станат консултантските организации“, каза Мая Нинова.

Според нея така едновременно ще бъдат преодолени основните препятствия, които отблъскваха фермерите. Първо, на стопаните вече няма да се налага да плащат от джоба си за консултаците и да чакат след време възстановяване на по-голямата част от парите. И второ – бюрократичната процедура се опростява значително, тъй като за финансиране по мярката вече ще кандидатстват консултантите, а земеделците просто ще са получатели на безплатни съвети за стопанствата си. За тях остава само да разберат важността от професионалните консултации и да пожелаят да ги получат безвъзмездно.

Новият регламент предвижда консултантите да сключват предварителни договори с фермерите, на базата на които фонд „Земеделие“ ще им одобрява фирмен бюджет за период от 2 години.

Максимално допустимият разход за консултантски пакет за едно стопанство ще е 1500 евро.

Стойността на консултантски пакет по старата мярка 114 варираше от 240 до 1500 евро според включените в него консултации. Сега долна граница не се предвижда.

Консултантските организации ще се конкурират по между си, създавайки имидж и доверие сред хората, за да бъдат предпочетени като съветници. Въвеждането на пазарна надпревара ще стимулира предлагането на качествени консултантски услуги. И колкото повече доволни фермери обслужи една консултантска организация, толкова повече средства тя ще получи от ЕС по Мярка 2 от селската програма. Така ползата ще е и за производителите, и за консултантите, и за българското земеделие, което ще започне да се развива в правилна и модерна посока.

Оцени статията:
5.00/2
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 16.12   955 г. – Започва понтификатът на папа Йоан XII. 1653 г. – Оливър Кромуел става лорд-протектор на Англия, Шотландия и Ирландия. 1740 г. – Избухва Войната...