Глобалните рискове са тест за икономиките на страните от ЦИЕ

23.07.2008 | 13:07
по статията работи: econ.bg
Тримесечен доклад на "УниКредит Груп"
Глобалните рискове са тест за икономиките на страните от ЦИЕ

Глобалните рискове са тест за икономиките на страните от Централна и Източна Европа


Тримесечен доклад на "УниКредит Груп"


 
  • Държавите в региона са уязвими, но продължават да поддържат стабилен икономически растеж
  • Инфлацията се превръща в основно предизвикателство

Световната икономика се намира в период на слаб растеж (характерен най-вече за САЩ и Еврозоната), нарастващо безпокойство по отношение на инфлацията и несигурност за бъдещето на финансовите пазари.

 "Тази международна ситуация е истински тест за икономиките на страните от Централна и Източна Европа (ЦИЕ) като засега регионът демонстрира устойчивост", коментира Дебора Револтела - главен икономист на "УниКредит Груп" за ЦИЕ. Според Револтела обичайните двигатели на растежа остават непроменени в региона и това дава основание на икономистите на УниКредит Груп да прогнозират през следващите три години (2008 – 2010 г.) средният годишен икономически ръст ще е 4.6% в Централна Европа*, 5.1% в Югоизточна Европа** и Прибалтийските републики.

Потреблението в страните от Югоизточна Европа се поддържа от нарастващите доходи на домакинствата и намаляващата безработица. Въпреки това инфлационния натиск и по-строгата монетарна политика в част от страните балансират този ефект. Още повече, че при изчисляване на приходите и разходите си домакинствата в региона вече трябва да калкулират и вноските за обслужване на изтеглените кредити. Тенденцията от последните години нарастващото потребление в голяма степен да се финансира и чрез заеми направи домакинствата по-зависими от външни шокове.

Въпреки тези предизвикателства, пред които е изправен, регионът на ЦИЕ остава конкурентен и някои индустрии все още предлагат отлични възможности за максимизиране на възвращаемостта на инвестициите на международните компании.

Международната обстановка разкрива дългосрочни местни слабости

„Съвсем ясно е, че международната икономическа обстановка води до известна уязвимост и в региона на ЦИЕ. По-специално, финансирането на вътрешното потребление в страните от ЦИЕ чрез външни средства може да има последици”, казва Револтела. В последните години повечето държави в региона разчитаха на външно финансиране на икономическия си растеж. Банковият сектор, който отново се финансира в голяма степен от чужбина, също изигра своята роля, с високите нива на кредитен ръст – един от основните двигатели на бума при потреблението и инвестициите.

През 2007 г., по груби изчисления, ЦИЕ е натрупала около 100 млрд. евро международен дълг, като банковият сектор почти е удвоил нетният достъп до чуждо финансиране. Като страни, чиито банкови сектори в най-голяма степен са зависими от чуждестранни средства, са Прибалтийските републики, Украйна, Казакстан и Румъния. Според експертите на „УниКредит” отново Прибалтийските републики и държавите от Югоизточнан Европа в най-голяма степен се нуждаят от финансиране на дефицита по текущата си сметка.

Инфлацията се превръща в основно предизвикателство в ЦИЕ

„Движена от нарастващите цени на храните и горивата, инфлацията е глобален проблем. В ЦИЕ обаче тя е повод за сериозно внимание, заради голямото тегло на горивата и храната в потребителската кошница на домакинствата от този регион”, обяснява Дебора Револтела. Освен международните предпоставки, страните от ЦИЕ обаче се сблъскват и с някои вътрешни инфлационни предизвикателства като например все още съществуваща пазарна неефективност, либерализация на цените и уеднаквяване на цените на западните стандарти. Предпоставка за инфлационни процеси създава и пазарът на труда с увеличаващите се заплати. Така, поддържането на ниски инфлационни нива се превръща в основна задача за повечето страни от ЦИЕ.

Икономиката на Прибалтийските републики показва признаци на охлаждане, а на Югоизточна Европа – на уязвимост

Икономическата перспектива за Прибалтийските страни определено се влоши от началото на годината, отчитат икономистите на УниКредит Груп. Това е резултат от липсата на равновесие, затягането на условията за кредитиране и прегряването на пазара на недвижими имоти. Специално в Естония и Латвия забавянето на икономическия ръст е дори с по-бързи темпове от прогнозираните като очаквания годишен ръст на БВП за 2008 г. за Естония е 0.1%, а за Латвия – 2.0%. Единствено литовската икономика засега демонстрира устойчивост и анализаторите на УниКредит Груп предричат страната да приключи годината с 4.7% увеличение на БВП в сравнение с 2007 г.

„Спукването на балона” в имотния сектор е особено бързо в Латвия, където развитието на този пазар в последните години се отличава с ценови шокове – както на поскъпване, така и на обезценяване. В Рига например цените на апартаментите паднаха с около 25 на сто от началото на годината. Сигнали за стагнация в пазара на недвижими имоти се появиха и в Естония след намаляване на сделките с около една трета в последното тримесечие на 2008 г.

С дефицита по текущата си сметка, силната зависимост на икономическия ръст от външно финансиране и инфлационния натиск, страните от Югоизточна Европа са изправени пред предизвикателства, подобни на тези, с които вече се сблъскаха Прибалтийските републики. Така, финансирането на дефицита по текущата сметка става все по-важен за наблюдение икономически индикатор.

Въпреки това икономистите на УниКредит Груп вярват, че макар да може да се очаква известно забавяне в темповете на растеж, до сбъдване на най-лошия за Югоизточна Европа сценарий няма да се стигне.

„Югоизточна Европа няма да последва Приблатийските републики, на първо място, защото цените на недвижимата собственост тук не са така надути. Другата предпоставка в полза на Югоизточна Европа е фактът, че икономическата структура в този регион е по-разнообразна и по този начин конкурентноспособността е по-добра. На последно място, но не и по важност, кредитният бум, който ЮИЕ преживя, не беше така опасен, тъй като се случи в условията на не така зрял и развит пазар”, обяснява Револтела.

Прогнозираният от икономистите на УниКредит Груп годишен ръст на БВП за 2008 г. в тези страни остава с доста високи нива: най-добър ще е този показател в Румъния – 6.8%, следвана от Сърбия с 6.2%, България – 6%, Босна и Херцеговина 5.8% и Хърватия 4%.

Пълния текст на доклада може да видите тук
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 02.01   1443 г. – Варненски кръстоносен поход: В Битката при Куновица турците са победени от кръстоносците на Владислав III и Янош Хуняди, и много турски командири,...