Доларът се върна в играта

05.04.2004 | 01:00
по статията работи: econ.bg
ЕЦБ не изневери на своя стил и тушира очакванията за понижаване на лихвите
 

Изминалата седмица даде отговор на всички въпроси, които вълнуваха пазарите. Жан-Клод Трише прекрати всякакви спекулации за промяна на монетарната политика в Еврозоната и изрази увереност във възстановяването на европейската икономика. Трудовият пазар в САЩ разсея всички съмнения за слабост, а японската валута най-накрая се освободи от оковите си наречени интервенции. Инвеститорите вече могат спокойно да гледат към предстоящия празник Великден.

Очакванията ни, че ЕЦБ няма да предприеме понижение на лихвите на първи април, не се разминаха нито с действителността, нито със здравата логика на пазара. Лихвата остана на нивото от 2%, а на съпътстващата пресконференция на президента Жан-Клод Трише за пореден път акцентът беше насочен към структурните реформи. И към твърдението, че ЕЦБ е на линия да променя монетарната политика в съответствие със запазването на инфлацията в поносимите рамки. Висшият ешелон на банката показа завидно разбирателство през миналата седмица, след като по-рано някои от централните банкери подхраниха стабилно спекулациите за понижаване на лихвите. Еврото посрещна деня на заседанието на ЕЦБ с постоянен темп на поскъпване, на който беше влята допълнителна сила от изненадващо оптимистичните думи на Трише. Това изпрати единната валута до равнището от 1.2390 EUR/USD. Като цяло еврото се възползва от неизвестните, които обзеха пазара през миналата седмица в очакване на важните данни за потреблението и индустрията. Тези индикатори подадоха противоречиви сигнали за икономиката на САЩ – потребителското доверие и ISM-индексът за промишлеността се покачиха над очакванията, а данните за индустрията в региона на Чикаго бяха повече от разочароващи.

Ние отдаваме тази тенденция към продажби на долара при добри данни за САЩ на две причини. Първата беше промяната на мнението за лихвите в еврозоната, което подкрепи покупките на единната валута. А втората бяха притесненията за доклада за пазара на труда в края на седмицата, хвърлил сянка не само на търговията през последните няколко дни, но и доста преди това. Доларът успя за кратко да пробие 1.2056, което беше най-високата му стойност спрямо единната валута за тази година, но за втора поредна седмица тези нива се оказаха прекалено трудна бариера за щатската валута. Всеки такъв опит често е последван от силно движение в обратната посока – каквото видяхме и в началото на миналата седмица.

Около Федералния резерв се появи още един източник на напрежение за валутните пазари – слухове, че Алън Грийнспан е получил сърдечен удар, помогнаха на еврото да се качи над 1.2300 долара в сряда. Подобен слух не се появява за пръв път, но той имаше видимо влияние на пазара по две причини – забавилото се изявление от страна на Фед, в което слуха се отрича, и отменената миналата седмица реч на Грийнспан по здравословни причини.

В дните преди данните за новозаетите в САЩ Джак Гуин, Уилям Пул и Бен Бернанке – едни от водещите лица на Федералния резерв, продължават да повтарят, че трудовия пазар ще се събуди в близко бъдеще. Според Гуин Фед има причини да държи лихвите на настоящите им ниски нива, но вижда последствия, ако това продължи прекалено дълго /между другото, цените на производител се покачиха много по-слабо от очакванията.

Федералният резерв е институция, която има достъп до огромно количество данни и обикновено прогнозите й се оказват верни. Нека си спомним как Алън Грийнспан предрече преди няколко месеца, че възстановяването на трудовия пазар ще отчете известно забавяне спрямо другите водещи икономически индикатори като ръста на БВП например.

Дългоочакваните данни за новите работни места извън селското стопанство в петък бяха изненадващо силни. По-рано през седмицата компонентите заетост на индексите Chicago PMI и ISM дадоха различни сигнали за трудовия пазар, като първия предричаше спад, а втория ръст. Всички догадки бяха прекратени в 13.30 гринуичко време, когато цифрата, която се изписа срещу Non-farm payrolls беше точно 308 хиляди. В следващите 5 минути EUR/USD се срина с един цент, като до края на деня загубите на единната валута станаха почти три цента. Изненада бяха не само данните за март. Броят на новите работни места за януари и февруари бе ревизиран силно нагоре.  

Защо трудовият пазар е толкова важен за САЩ? Увеличението на новите работни места говори само за едно – ръст на икономиката. Коментарите на висши служители на Федералния резерв за наличието на лек инфлационен натиск бяха потвърдени от ценовата компонента на чикагския индекс PMI. Тези два факта са силен сигнал, че текущата монетарна политика отвъд океана съвсем скоро може да не съответства на реалните икономически индикатори. Повишаване на лихвите още на следващото заседание на Фед е малко вероятен сценарий. По-скоро трябва да съсредоточим вниманието си към изказванията на Алън Грийнспан и колегите му в Комитета по открития пазар. Последните новини за щатската икономика вероятно ще доведат до промяна добре познатото ни изречение за лихвения процент. Въпреки че пазара вече отчита вероятно бъдещо повишаване на лихвите в САЩ, ако Фед даде ясен сигнал, че това ще стане факт ще видим нови най-високи нива на долара спрямо единната валута за тази година.

На източния фронт всичко е "спокойно"

Финансовата година в Япония приключи. Bank of Japan "развърза" йената и това веднага се отрази на курса към долара. Японската валута беше поддържана изкуствено на по-ниски нива, за да може компаниите да превалутират приходите си в долари на по-висок курс и да отчетат по-големи печалби. "Играта" с йената започна още в началото на миналата седмица, когато лондонски вестник цитира източници от банката, определили интервенциите като успешни. И като изпълнили целта си да подкрепят японската икономика, но и като вече излишен факт. Някои дилъри смятаха, че монетарните власти в Япония ще бранят равнището от 105 USD/JPY, което е посочено от много големи японски износители като очаквано за следващата половин година. Появиха се съмнения за интервенции, но купувачите на долари не бяха сред обичайните при намеса на японската финансова администрация.

В последния ден от фискалната година йената се покачи до 4-годишен връх от 103.38 USD/JPY. Поевтиняването на щатската валута беше подпомогнато и от чисто технически причини. Съмненията че пожара в рафинерия на British Petroleum в Тексас е предизвикан от експлозия доведе спекулативни продажби на USD/JPY и изпълнението на стоп-ордери под 105.00 и 104.50. Всъщност станахме свидетели на сценария от края на миналата фискална година в Япония. И тогава долара поевтиня с малко повече от две йени при липса на намеса от страна на Bank of Japan. Финансовия министър Танигаки каза, че правителството е решило да остави курса на йената да се движи според икономическите фундаменти. Достатъчен фактор за пробив на поредната бариера. Според изнесените данни Bank of Japan е използвала 4.7 трилиона йени за интервенции през февруари, което е втората най-висока сума след януари.

USD/BGN

EUR/BGN се покачи незначително спрямо миналата седмица и се търгуваше на нива от 1.9466 в петък предвид приближаването на датите за плащания към бюджета. Така лева отново отразяваше движението на еврото спрямо долара, поскъпвайки до 1.5700 в четвъртък, но след данните за новите работни места в САЩ поевтиня до 1.6040 в петък.

Технически анализ

EUR/USD

EURUSD – Евро/долар потвърди пробива на консолидационния триъгълник (24/03/04 г.), като достигна 1.2389 в четвъртък. В петък подпомогнат от добрите данни за безработицата в САЩ,  доларът възтанови позициите си  и EURUSD отново тества ключовата подкрепа  на 1,2100 (38,2% корекция на възходящия тренд от 1,0760 до 1,2926). Пробивът й ще цели 1.1932 (връх от 27/5/2003 г.) и 200-дневната пълзяща средна на 1,1885.

За  стабилизация на еврото и възтановяване на възходящия тренд   може да се говори при пробив и дневно затваряне на пазара над 1.2450.

GBP/USD

GBPUSD – Британският паунд поскъпваше спрямо долара през изминалата седмица, като в четвъртък достигна ключовата съпротива при 1.8580/1.8600, която се оказа непреодолима преграда за втора поредна седмица. В петък паунда смени посоката и регистрира рязък спад, като се търгуваше под 1,8300 долара. GBPUSD формира класическа фигура head&shoulders, пробивът на която ще даде доста песимистична перспектива за валутната двойка и може да го отведе до тест на 1,7500/1,7700.

Единствено пробивът на 1.8600 ще стабилизира паунда и ще отвори пътя към 1.90/1.95 в средносрочен план.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 25.11   1120 г. – Белия кораб потъва близо до Нормандския бряг. 1667 г. – Опустошително земетресение в Кавказ причинява смъртта на 80 хил. души. 1741 г. – С...