Схеми с измами за къщи и вили по Нова година плъзнаха в мрежата

25.11.2024 | 10:55
по статията работи: econ.bg
Схема с измами за къщи и вили, отдавани под наем на компании за предстоящия 8 декември и коледните и новогодишните празници, действа във Фейсбук, показа проверка
Схеми с измами за къщи и вили по Нова година плъзнаха в мрежата
Снимка: под лиценза на creative commons

Схема с измами за къщи и вили, отдавани под наем на компании за предстоящия 8 декември и коледните и новогодишните празници, действа във Фейсбук, показа проверка на „Телеграф“. В множество групи се разпространяват различни примамливи обяви, които привличат наивници заради ниските цени за наем.

Последният случай е тази седмица с компания, вдъхновили се да посрещнат Нова година в къща за гости. Измамниците им се представили за младо семейство, което за постоянно живее в Белгия и отдава къщата си у нас под наем. Обяснили, че за да запазят имота за празника, трябва да им преведат капаро от 500 евро по сметката им в белгийска банка.

„Комуникацията продължи доста дълго време. Няколко часа след като изпратихме парите, видях пост в социалната мрежа. Тогава разбрах, че са ни измамили“, разказа Силвия Вълчева. Оказа се, че мнимите български белгийци завлекли така няколко компании, които им превели капаро. Снимките на къщата пък се оказаха, че са ползвани и преди 2 години за измама по същата схема, показа проверка на „Телеграф“.

Измамата стана много популярна от годините на т.нар. ковид пандемия, признаха разследващи полицаи. Един от първите случаи е от 2021 година, когато компания от 17 души си прави резервация във вила, отдавана за ЧНГ през Фейсбук в търновското село Леденик. Оказва се, че за същото място резервации да посрещнат 2022 г. са си направили 300 човека. Всички те дали капаро на мошениците от по 800-900 лева. Парите отново били преведени по сметка на чуждестранна банка. Тогава все пак част от измамените имаха късмет, защото след като били разкрити, че къщата е резервирана многократно и че се прави телевизионен репортаж, хората, прибрали парите, обещали, че ще ги върнат.

„Дойде време да направим покупка за новогодишната вечер. Свързахме се с жената, за да попитаме какво има в къщата - дали има нужда да се купуват допълнително чинии. Не успяхме обаче да се свържем с нея”, разказа потърпевшият Ясен Петров във Фейсбук. Слав Славов няма този късмет. Неговата компания разбира, че са измамени едва няколко дни преди посрещането на Нова година.

„Ние успяхме да разберем от групите във Фйсбук”, коментира Яни Янев.

В много от случаите компании, които бързат да резервират такива къщи още от септември и октомври, попадат на находчиви мошеници хитреци, които из разни фейсбук групи дори си позволяват да предлагат реално съществуващи, които действително се предлагат, но от съвсем други собственици. „Започнах да получавам множество обаждания от различни клиенти, че са си запазили къщата за Нова година. Усъмних се, че става дума за доста голяма измама. Написах няколко поста в социалните мрежи, за да предупредя хората”, обясни собственик на т.нар. „дублирана къща“ Владимир Милославов. На други собственици на къщи също често се налага да обясняват на хората за измамната схема.

 

 

 

 

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...