Недостатъчно финансови средства
Секретарят на държавната хазна Джейкъб Лю заяви, че правителството ще има само 30 млрд. долара в кеш до 17 октомври, за да обслужва задълженията си, които могат да достигнат до 60 млрд. на ден. Това означава, че хазната трябва да заеме допълнителни парични средства.
По данни на „Блумбърг“ до 17 октомври тя трябва да плати задължения по краткотрайни облигации на стойност 120 млрд. долара, както и допълнителни 93 млрд. на 24 октомври. В последния ден от месеца правителството трябва да изплати 150 млрд. долара, в това число двугодишни и петгодишни ценни книжа, които достигат матуритет. Общо задълженията между 17 октомври и 7 ноември възлизат на 417 млрд. долара.
Според бившият заместник-секретар на хазната Роджър Алтмън един евентуален фалит ще има ефект не само върху достигащите матуритет облигации, но и върху разходите по заемите.
„Това ще означава по-високи лихви в САЩ за един сравнително голям период от време“, смята Алтмън.
Снимка: Thinkstock/Guliver
По-високи разходи по заемите могат да забавят възстановяването на пазара на недвижими имоти. Ако лихвите по ипотечните кредити се качат от 4,5% на 6,5%, заемател, който може да си позволи в момента да изплаща месечната вноска на заем в размер на 200 хил. долара, вече ще трябва да ограничи дълга си до 160 хил.
Ефекти върху другите пазари
Около половината от държавният дълг на САЩ се държи от чужди правителства, централни банки и чуждестранни инвеститори, показват данните на хазната. Евентуален фалит ще постави тези притежания под въпрос, както и ролята на долара като световна резервна валута.
Най-големият притежател на американски ценни книжа е Китай с 1,3 млрд. долара през юли, следван от Япония с 1,1 млрд., показват данни на Фед.
Дори и фалитът да не повлияе на цените на държавните облигации, той ще срине цената на акциите. Шокът за пазарите ще е толкова голям, че САЩ вероятно отново ще влезе в рецесия, завличайки със себе си и другите икономики, смята Дезмънд Лехмън от American Enterprise Institute. Това може да се окаже пагубно за крехкото възстановяване на глобалната икономическа ситуация, което наблюдаваме през последните месеци.
Ефекти върху бизнеса
Дори и да не се стигне до сценария, в който САЩ обявява фалит и завлича със себе си останалия свят, негативните ефекти на „шътдауна“ вече са налице. Министърът на търговията на страната Пени Прицкър заяви, че парализирането на държавния апарат влияе негативно на бизнеса, пише „Би Би Си“. Според нея министерството й не е успяло да събере ключови данни, на които компаниите разчитат. В резултат на това вероятно те ще претърпят загуби.
Освен това, компанията Lockheed Martin пусна в неплатен отпуск около 3000 служители, а United Technologies - 2000.
Според „Маркет Уотч“ парализирането на държавния апарат ще повлияе зле на приходите на много от компаниите. Анализаторите очакват при компонентите на S&P 500 да има ръст на приходите за третото тримесечие в размер на 3% на годишна база, което е крачка надолу от предишните прогнози от 6,5%, сочат данните на FactSet.
90% от компаниите в S&P 500 са заложили отрицателни прогнози за приходите си, като това е най-големият брой от 2006 г. насам. В същото време едва 19 компании имат положителни нагласи. Това е най-малкият брой, откакто се събират подобни данни.
Анализатори от Pavilion Global Markets заявиха очакванията си, че ръстът в корпоративните приходи ще е слаб и че това ще е десето поредно тримесечие на печалби под 10%.