Експерт: Отнемането на лиценза на ЧЕЗ няма да се отрази на потребителите

19.02.2013 | 15:10
по статията работи: Елица Елефтерова
Отнемането на лиценз е по-лесно от даването на нов лиценз, обясни пред Econ.bg евродепутатът Владимир Уручев
Експерт: Отнемането на лиценза на ЧЕЗ няма да се отрази на потребителите

Отнемането на лиценз на енергоразпределителното дружество е цяла процедура, не е толкова просто, заяви българският евродепутат Владимир Уручев, който е член на Комисията по промишленост изследвания и енергетика в Европейския парламент, пред Econ.bg.

По-рано днес от прокуратурата съобщиха, че ще поискат лиценза на електроразпределителното дружество ЧЕЗ. Впоследствие премиерът Бойко Борисов потвърди, че това ще се случи до края на днешния ден.

Според Уручев това може да стане, ако има нарушения съгласно лицензионните условия. Ако има такива нарушения може да се пристъпи към тази процедура.

Проблемът възниква от факта, че трябва да се намери друга организация, която да замести съответното ЕРП. “Такава друга организация с опит беше Националната електрическа компания (НЕК) навремето, когато тези ЕРП-та бяха към тях. Възможно е разбира се и някаква друга организация да бъде, друго ЕРП, което познава този вид дейност. Трябва да се видят документите на самата лицензия, но знам със сигурност, че това е доста дълъг процес”, заяви Уручев.

Няма да има риск за потребителите, категоричен беше експертът. Те ще получават електроенергията си по същите мрежи, по които това става и сега. “Като се отнеме лицензът на дружеството, няма как да се отнемат и мрежите, които то има”, коментира той. Уручев обясни, че е възможно да възникнат неясноти по отношение на евентуалната организация на това как например ще се плащат сметките за ток - на същите места ли ще става това или не.

Отчасти и заради това е по-сложен процесът. Самият акт на стартиране на процедурата по отнемане на лиценз е лесен, но след това кой ще поеме изцяло дейността и след това каква ще е новата организация, това трябва да е по-гладък процес, защото това да получаваш енергия е право и никой не може да го отнема на хората”, допълни той.

На въпрос каква е процедурата за получаване на нов лиценз, Уручев заяви, че това е доста по-сложна процедура, по-сложна дори от отнемането на лиценз. Организацията, която кандидатства за нов лиценз, ще трябва да докаже възможност да изпълнява тази дейност. Тази “възможност е и техническа, и икономическа, и персонална, изобщо всичко, което трябва. Има си процедури, които са за даването на лицензии от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране. Там могат да се видят тези процедури. Самата процедура е доста по-обемиста от отнемането на лиценз”, допълни Уручев.

Константин Стаменов - председател на Управителния съвет (УС) на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори, заяви, че отнемането на лиценза не би трябвало по някакъв начин да се отрази на работата на фирмите, които са членове на Федерацията, защото така или иначе, ще има някакъв оператор, който да замести дейността на ЧЕЗ. “Не знам каква е процедурата за взимане на нов лиценз, но знам, че такава процедура има. Трябва да се провери в Закона за енергетика как това е разписано”, уточни той.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
5.00/3
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...