Изглежда Япония е на прав път

11.02.2013 | 13:30
по статията работи: Александър Димитров
Политиката на Шинзо Абе дава огромен тласък за японските износители и индекса Nikkei, но рискува хиперинфлация при прекалена смелост
Изглежда Япония е на прав път

 

Мразен от едни и обичан от други, няма как да не се признае, че новият премиер на Япония Шинзо Абе е популист и доста краен във възгледите си. Що се отнася до текущото икономическо състояние на азиатската страна обаче, изглежда, че – поне за момента, той е на най-правия възможен път.

Фондовата борса е в истински възход, като през изминалия месец покачи нивото си с още 7%. Причината: инвеститорите, които приеха с триумфална радост по-свободната монетарна политика, както и крупната сума фискални субсидии, вливащи се в икономиката на страната. Тези две мерки понижиха курса на йената спрямо щатския долар, което в случая се оказва печелившо.

Така токийската борса даде тласък на индекса Nikkei до рекордни нива от четири години насам.

Абе винаги е бил леко рисков и изпълнен с популистки ходове политик, което са част от причините да сдаде поста си преди време. Същевременно обаче не може да се отрече, че той има твърд визионерски курс що се отнася до освежаването на забавената японска икономика и разбиването на статуквото на стагнация в азиатската страна.

Япония се намира в умерена рецесия и премиерът насърчава централната банка да бъде по-агресивна в разхлабването на монетарната политика. Пряко следствие от това е снижаването на инфлацията като цел – от 2% на едва 1%. Кабинетът на Абе също така отдели и фискален пакет със 117 милиарда долара субсидии, който да увеличи разходите по държавни дейности и публични услуги, средства за справяне с извънредни случаи, и подкрепа на дребния бизнес.

Подобни мерки ускориха още повече падането на курса на йената спрямо долара, която в крайна сметка се понижи с общо 20% за месеците от октомври 2012 година насам. По-слабата йена помага на износителите, но същевременно носи риск за вноса на гориво, който може да неутрализира другите плюсове в ситуацията.

Независимо от това, големият печеливш си остават японските износители. По-слабата валута намалява цената на японския износ, подбива конкуренцията и така дава предимство на японските стоки за международните купувачи.

Текущият курс е 92,7 йени за един долар.

Някои анализатори обаче изказват притеснения, че политиката на Абе повишава риска от хиперинфлация и може да изиграе лоша шега на страната. Премиерът, верен на своя по-твърд тон, отрича обвиненията и продължава напред.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...