Имигрантите допринасят с 25 млрд. лири за британската икономика

05.11.2013 | 12:30
по статията работи: Симеон Досев
Великобритания привлича образовани хора, смята професор
Имигрантите допринасят с 25 млрд. лири за британската икономика

Имигранти, пристигнали във Великобритания след 2000 г., е по-малко вероятно да получават държавни помощи и да претендират за социални жилища спрямо такива, които вече живеят в страната. Това показват данните на ново проучване, цитирано от британскяи в. „Дъ Гардиън“. Според експертите новите имигранти са допринесли с 25 млрд. британски лири за публичните финанси на страната.

Проучването на University College London показва, че хората, дошли от страни членки на Европейската икономическа област (ЕИО) плащат с около 34% повече под формата на данъци от това, което получават като ползи. Статистиката на изследователите обхваща периода между 2001 и 2011 г. Другите имигранти плащат с около 2% повече от това, което получават.

При новите имигранти е с 45% по-малко вероятно те да получат някаква форма на държавна помощ или данъчни кредити спрямо местните жители, се казва в доклада на проф. Кричън Дъстман и д-р Томазо Фратини.

Поглеждайки по-назад до 1995 г., проучването стига до заключението, че имигрантите от страни извън ЕИО получават повече социални помощи, тъй като имат повече деца от хората, които вече живеят във Великобритания.

Освен това гражданите на ЕИО (ЕС плюс Норвегия, Исландия и Лихтенщайн) допринасят повече за пазара на труда. Също така е по-голяма вероятността те да учат в университет.

„Нашето проучване показва, че за разлика от повечето европейски държави, Великобритания привлича образовани хора както от ЕИО, така и от други страни“, казва Дъстман. „Освен това имигрантите, дошли след 2000 г са направили значителен принос към икономиката и са намалили фискалната тежест за родените във Великобритания работници“.

Проф. Дъстман допълва, че опасенията за „социален туризъм“ са далеч от реалността.

В същото време доклад, публикуван от проф. Джон Салт и д-р Джанет Добсън, също от University College London, твърди, че целта на правителството да намали броя на нови имигранти в страната до 2015 г. е грешна стъпка.

В доклада си двамата автори заявяват: „Имаме сериозни опасения относно това дали поставянето на цели по отношение на нетната миграция е полезен инструмент и мярка за политическа ефективност и вярваме, че опитът от последно време предоставя редица уроци за бъдещата миграционна политика, както във Великобритания, така и на международно ниво“.

Нетната миграция е разликата между емигрантите и имигрантите.

Действията на правителството са насочени почти изцяло към гражданите на страни извън ЕИО, сочи докладът, допълвайки, че не е ясно какви ще бъдат следващите стъпки - откъде ще дойдат допълнителните съкращения, какви мерки ще са необходими за поддържане на нетна миграция под 100 000 души или какво ще стане, ако подобряващата се икономика се нуждае от по-качествена работна ръка.

Данните на националното статистическо бюро показват, че за 12-те месеца до декември миналата година нетната миграция е в размер на 176 000 души.

Двамата автори са на мнение, че действията на правителството, целящи да намалят имиграцията, свързана с образование, работа или семейство, са разрушили репутацията на Великобритания като добро място за професионално развитие и учене.

Говорител на Министерството на вътрешните работи на Великобритания заяви, че правителството „изгражда имиграционна система, която работи в полза на националните интереси, като нетната миграция е намаляла с една трета от върха си през 2010 г.“, допълвайки, че страната все още насърчава добрите и качествени кадри да идват с цел работа или образование“.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...