Райфайзенбанк (България) ЕАД публикува редовния си месечен икономически анализ на данните, налични към края на октомври.
Отчетено е нарастването на промишлената продукция с 2,7% на годишна база през август. През юли и август пък се е наблюдавал растеж със средно 3% в сферата на строителството. Търговията на едро отбелязва спад, за сметка на търговията на дребно, където оборотът продължава да расте. Това е ясна индикация за продължаващо нарастване на потреблението през тези два летни месеца.
Приходите от летния туризъм са ключов фактор за положителната текуща сметка през август, възлизаща на 579,3 милиона евро. Салдото за първите осем месеца на годината също е плюсово - 227 милиона евро.
Същевременно, търговският баланс продължава да се влошава, в резултат на по-бързия растеж на вноса в сравнение с износа, което също е в подкрепа на очакванията за растеж на вътрешното търсене.
От друга страна обаче, анализът отчита високата инфлация, реализирана през септември: 1,1% спрямо предходния месец, поради поскъпването на храните. Прогнозата на Райфайзенбанк е за инфлация от 4,4% в края на годината, но според анализаторите на банката е възможно тази стойност да бъде надхвърлена, ако неблагоприятната тенденция при храните се задълбочи.
Безработицата е намаляла съвсем малко до 11,6% през септември месец.
„Развитията в икономиката през лятото съответстват на нашите очаквания за продължаващо бавно възстановяване”, коментира главният икономист на Райфайзенбанк Калоян Ганев. „С настъпването на есенно-зимния сезон обаче, предстои да видим влошаване на показателите на пазара на труда – спад на заетостта и нарастване на безработицата. Това по естествен път ще се отрази и върху лошите и преструктурираните кредити, при които благоприятната тенденция от лятото вече започна да се обръща. Инфлацията също е възможно да се превърне в по-сериозен проблем до началото на следващото лято, което ще се отрази негативно върху покупателната способност на домакинствата”, допълни той.