И в България "замириса" на закон за климата

24.10.2013 | 16:35
по статията работи: Рая Лечева
Законът за ограничаване изменението на климата предвижда 70% от приходите от квоти за емисии да са за по-чиста околна среда

70% от приходите ще отиват за чиста околна среда

От тази година всички оператори участват в търгове за покупка или продажба на емисии. Министърът на околната среда и водите е тръжен продавач.

Парите от търговете ще се събират по сметката на Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС). До 31 януари всяка година министерството ще е задължено да публикува информация за продажбите и получените средства от тях през предходната година.

70% от приходите ще са за дейности, които ограничават измененията на климата като мерки за предотвратяване на обезлесяването, улавяне на емисии чрез използване на гори, безопасно за околната среда улавяне и съхранение на CO2, мерки за енергийна ефективност на жилищата, за преход към видове транспорт с ниски емисии и обществен транспорт, научна дейност, свързана с енергийна ефективност и чисти технологии, за ВЕИ.

Останалите 30% приходи ще са за административни  разходи – плащане на България в Зеления фонд за климата, екологични проекти във връзка с национални стратегии и планове, трансфер по бюджета на МОСВ. Досега приходите са постъпвали в бюджета на екоминистерството.

Начинът на разходването на приходите ще се приема от Министерския съвет.

Доставчиците на течни горива също са задължени

Така както всички останали инсталации доставчиците на течни горива трябва всяка година до 31 март да представят доклад за интензитета на парникови газове на предоставяните от него през предходната година течни горива.

От 1 януари 2011 г. до 31 декември 2020 г. те трябва да намалят емисиите на парникови  газове на единица енергия от целия жизнен цикъл на доставяните течни горива с 6% спрямо средното за Европейския съюз равнище за 2010 г.

Ще има схема за доброволно намаляване на емисии. Тя обхваща дейности, инсталации и лица, които искат да намляват емисии без да имат задължения затова.

200 лева санкции за всеки тон в повече във въздуха

Инсталация без разрешително за емисии на парникови газове ще се глобява  от 5 до 10 000 лева, при повторно нарушение санкцията скача до 100 000 лева. Ако пък няма доклад за изхвърлените емисии глобата е от  1000 до 10 000 лева.

200 лева за всеки тон въглероден диоксид ще плаща операторът при недостигащо количество квоти. 

Оповестяването на информация, свързана с емисиите също се наказва и глобата може да достигне 100 000 лева.

В преходните и заключителни разпоредби се урежда дейността и на инвестиционните посредници в търговията с емисии на парникови газове. Те трябва да притежават най-малко 1 млн. лева капитал по всяко време, не само в периода на издаване на разрешението си. Задължително е инвестиционните посредници и банките да подадат заявка за разрешението си до Комисията по търговия на квоти.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 08.11   392 г. – Със забраната на езическите ритуали, император Теодосий I налага християнството като официална религия в Римската империя. 1204 г. – Кардинал Лъв,...