Китай може да купи златните резерви на целия свят

04.03.2013 | 11:40
по статията работи: Петя Бързилска
Запасите в чуждестранна валута на Пекин надминават два пъти стойността на резервите в злато на всички централни банки
<p>На пето място е <strong>Китай </strong>с 1 054,1 тона, съставляващи 1,6% от резервите на страната.</p>

Резервите на Китай в чуждестранна валута са толкова големи, че с тях могат да се купят държавните златни запаси на всяка една централна банка по света – и то два пъти.

Размерът на валутните резерви на голямата азиатска държава са се увеличили с повече от 700% от 2004 г. насам, пише агенция „Блумбърг“.

По краткосрочната статистика на агенцията се вижда как запасите на Пекин в чуждестранна валута надминават стойността на всички държавни резерви през януари 2004 г. В края на 2012 г. те вече се увеличават до 3,3 трлн. долара.

Цената на златото се увеличава с 263% от 2004 г. до края на февруари 2013 г., показват данни на Международния валутен фонд (МВФ). Китайските резерви нарастват със 721% до края на 2012 г. За сравнение общият размер на тези на Бразилия, Русия и Индия се увеличават с около 400% до 1,1 трлн. долара.

Доларите, влизащи в Китай, се продават на банките, които на свой ред продават американската валута на Централната банка, увеличавайки по този начин резервите. Процесът в голяма степен е задвижен от търговията - Китай надмина Германия като страната, която е най-голям износител през 2009 г.

Според Джо Янг от базираната в Южна Корея финансова компания Mirae Asset Financial Group значителният размер на валутните резерви означава, че правителството може да прави големи промени в своите авоари на отворените пазари (пазари на свободна търговия, терминът се използа и за междубанковата търговия с ценни книжа).

Китайските резерви в чуждестранна валута са благословия в лоши дни, но проклятие в добри“, смята Джо Янг, работил преди това за МВФ.

Близо две трети от активите на Китай са в долари, а една четвърт са в евро, смята икономистът от намиращата се в Хонг Конг Societe Generale Йо Уей. Пекин в момента насърчава компании и физически лица да държат повече чуждестранна валута. Това е стратегия, определена като „криене на чуждестранна валута сред хората“, което означава, че правителствените резерви могат постепенно да намалеят в последствие, обяснява Йо Уей.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 17.12   546 г. – Крал Тотила завладява Рим. 1538 г. – Папа Павел III отлъчва от църквата английския крал Хенри VIII. 1777 г. – Франция първа признава...