Край на евтината работна ръка в Китай

05.04.2012 | 08:30
по статията работи: Петя Бързилска
Съгласието на Foxconn да вдигне заплатите и да намали работно време на служителите си в страната е исторически момент
Край на евтината работна ръка в Китай
Снимка: Commons.wikimedia.org

Съгласието на Foxconn Technology да подобри условията на труд и да вдигне работните заплати на служителите си в Китай е сигнал, че азиатската държава губи реномето си на мястото с най-ниски разходи за произвеждане на каквото и да е било, коментира агенция „Ройтерс“.

В Китай технологичната компания Foxconn Technology има 1,2 млн. работници, които изработват продуктите на Apple – iPad и iPhone. Според историческото споразумение от миналата седмица Apple и Foxconn се съгласиха да премахнат нарушаването на нормалните условия на труд на персонала, който е отговорен за производството на части за продуктите на американската компания.

Това не е чисто икономически въпрос, а има и своята етична стана. Проблемът също набира скорост, след безпрецедентното решение на Apple да позволи да се стигне до най-голямото разследване на операциите в чужбина на американска компания.

След години на събиране на положителната разлика между малките разходи и големите приходи от производителите на обичаните от всички джаджи, идва времето големите марки да се лишат от част от печалбата си. Това ще стане, за да могат да се отблъснат критиките, че техните продукти за създадени на гърба на малтретирани китайски работници.

Дойде краят на ниските разходи и евтината работна ръка в Китай“, каза Джей Хюанг, главен финансист на тайванския производител на електронни компоненти Wintek, който произвежда най-вече "тъч панели" за Apple и други брандове. Миналата година компанията е отчела годишен размер на доходите си в размер на около 1 млрд. долара. „Хората мислят, че на пазара трябва да се предлагат евтини продукти. В миналото това се дължеше на евтиния труд в Китай, както и на липсата на почивки и недобрите условия за работниците. Сега обаче нещата трябва да се променят, и като етични производители ние трябва да работим за добруването на нашите служители“, допълва Хюанг.

Wintek подобри значително условията на труд за своите работници. Компанията дори постави инсталации, чрез които служителите ще могат да провеждат видео-конферентни разговори със своите семейства. Същевременно друга фирма, която произвежда части за Apple – Pegatron, предприе реорганизация сред персонала, като постави хората, работели досега поотделно, в разностранно квалифицирани екипи, извършващи по-сложна работа.

Foxconn от своя страна смята да назначи хиляди нови работници, да спре практиката с неплатеното работно време, да подобри протоколите за безопасност и работните места на персонала.

Междувременно Apple не е първата голяма марка, която е критикувана, че се възползва от евтината работна ръка в Китай, за да произвежда продуктите си. Компанията за спортни облекла и обувки Nike направи големи промени през 90-те години на миналия век след като срещу нея бяха отправени подобни критики.

Икономическата и политическата ориентация на Китай в момента предполагат, че работната ръка в страната се е превърнала в по-силен фактор, отколкото беше. Недостигът на персонал и инфлацията, стигнала двуцифрени стойности, дават повече възможности на хората. Така те по-лесно могат да сменят една работа с друга, за да си осигурят по-високо заплащане.

Освен това правителството обеща да вдигне заплатите на мигриращите работници, за да намали разликата в доходите между различните райони в страната. В отговор на това много фабрики смятат да се преместят в по-вътрешната част на Китай, за да поддържат разходите си на ниско ниво.

Китай трябва да се превърне от страна на ниски разходи и вредни продукти в нещо по-добро, за да върви към по-нататъшното си развитие.

Това е обрат за цялата държава и част от стратегията на правителството да се премине към по-голямо вътрешно търсене и по-малък размер на износа“, каза Джинганг Тао, професор от факултета по икономика и бизнес към Университета на Хонг Конг.

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 20.01   1320 г. – Херцог Владислав I става крал на Полша. 1600 г. – Светата инквизиция признава Джордано Бруно за еретик. 1841 г. – Китай отстъпва Хонконг на...