На 62-ро място сме по защита на собствеността 1

29.03.2012 | 15:57
по статията работи: Петя Бързилска
В България куцат независимостта на съдебната власт и контролът над корупцията, но имаме добра патентна защита, сочат резултатите от тазгодишния индекс "Право на собственост"
На 62-ро място сме по защита на собствеността
Снимка: Sxc.hu

България заема 62-ро място според международния индекс „Право на собственост” (International Property Rights Index – IPRI), съобщи Инситутyt за пазарна икономика (ИПИ) - една от организациите, участвали в изготвянето на годишния индекс „Право на собственост” 2012.

Показателят отчита защитата на правата на интелектуална и физическа собственост в 130 държави по света, представляващи 97% от световния БВП. Индексът изследва защитата на правото на собственост по света, анализирайки три основни области: политическа и правна среда, право на физическа собственост и право на интелектуална собственост.

Финландия продължава да води класирането за шеста поредна година с резултат 8,6 от максималните 10 точки. Плътно зад първенеца отново се нарежда Швеция с резултат от 8,5 точки, на трето място се нареждат Норвегия, Сингапур и Швейцария с 8,3 точки. На дъното на класацията е Йемен с 3,0 точки.

България е постигнала резултат от 5,4 точки от максималните десет. С равен резултат и на същата позиция са още Бразилия и Индия. Тази оценка поставя страната ни в средата на класирането. Според на института резултатът категорично ни разграничава както от най-проблематичните държави в света, така и от най-развитите такива, където традиционно правото на собственост е добре защитено.

В сравнение с 2011 г. България се изкачва с две места в класацията. Резултатът й се подобрил с 0,1 точки. Като цяло за шестте години, в които се е изготвяl индексът, защитата на правото на собственост у нас постоянно се подобрява.

Напредъкът обаче e изключително незадоволителен – от 4,9 точки през 2007 г. до 5,4 точки през 2012 година, смятат от ИПИ.

"С този темп едва ли може да се очаква бързо забогатяване на хората. Изключително важно е да се отбележи, че ефективната защита на правото на собственост зависи изключително и само от българските власти и провалът не може да се отнесе към външни фактори. В този смисъл, ниските доходи у нас могат да бъдат обяснени в голяма степен с несигурността на гражданите и фирмите и липсата на защита, която държавата е призвана да осигурява", се казва в съобщението на института относно позицията ни в индекса „Право на собственост.

Най-лошото представяне на България е при правната и политическа среда – 4,9 точки през 2012 г. Страната ни получава сравнително добра оценка за политическата стабилност. Тя обаче не успява да компенсира ниските резултати по отношение на независимостта на съдебната власт и контрола над корупцията.

Най-добри са резултатите на България за групата право на физическа собственост . Там е отчетено покачване с 0,2 до 5,8 точки. Тази стойност обаче продължава да е по-ниска спрямо резултата от 2010 г. (6,0 точки).

Ниска оценка получаваме по отношение на под-индикатора „достъп до заеми”, което е вследствие на негативните ефекти от световната икономическа и финансова криза върху кредитния пазар в страната.

В областта на защитата на правото на интелектуалната собственост България има доста силни, но и изключително слаби резултати. В тази група показатели се намира и най-високата оценка за България в областта на патентната защита, както и най-слабата – пиратството на авторските права, за което България е посочвана като първенец в Европа.

Всичко това показва, че защитата на правото на собственост в България все още е на изключително ниско ниво и само смели реформи и силна политическа воля могат да гарантират правата на бизнеса и гражданите. Особено належащи са действията за независимост на съдебната система, борба с корупцията, улесняване на регистрацията на собственост и ограничаването на пиратството в страната“, коментират от ИПИ.

Тази година в предговора на това изданието на международния индекс „Право на собственост“ анализаторът Ернандо де Сото коментира „Арабската пролет” и трагичната история на Мохамед Буазизи.

"Арабската пролет има икономически корени и те извират именно от потъпканите право на собственост и право на инициатива", заяви де Сото.

Основният фокус на индекса е как защитата на правото на собственост се отразява на икономическото благосъстояние на страните. Изследването разкрива, че по-добрата защита на правото на собственост води до по-висок брутен вътрешен продукт (БВП) на човек от населението, повече преки чуждестранни инвестиции и по-голям ръст на икономиката. Разликата в БВП на глава от населението между първите 26 страни и тези в дъното (последните 26 страни) е близо 8 пъти – съответно 40,000 долара БВП на човек от населението за първенците и 5,000 долара БВП на глава от населението за последните.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Коментари 3
Подреди по: Най-нови | Най-стари

Иван Велев 02.04.2012 | 16:23
Дали някой от правителството ще коментира това изцледване?!
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 29.10   539 пр.н.е. – Персийският цар Кир II Велики, със завладяването на Вавилон издава първият писмен документ за правата на човека, известен като Цилиндъра на Кир. 1859...