Неформални плащания в системата на здравеопазването
Автор на доклада: Институт "Отворено общество"
Автор на доклада: Институт "Отворено общество"
Годишният обем на неформалните плащания в системата на здравеопазването е 75 млн. лева, обяви Георги Стойчев, директор на Институт “Отворено общество", по време на кръгла маса на тема: “Неформалните плащания в здравеопазването", която се проведе на 23 юли 2008 г..
Този извод е направен след провеждане на национално проучване. Размерът на неформалните плащания на практика са парите, които пациентите са казали, че са платили на лекарите, без да им бъде издаден документ, предаде Агенция "Фокус".
Пациентите правят и редица други плащания, за които обаче има различна степен на регламентация и които стават срещу издаване на някакъв документ. Те също могат да бъдат определени като неформални, обясни Стойчев. Ако се вземе предвид размерът на тези плащания, годишният обем на парите, които излизат от джоба на потребителите на здравни услуги, става 160 млн. лева (без зъболекарската помощ и средствата за лекарства).
75% от хората, обхванати в изследването, смятат, че даването на пари под масата е неприемливо. Според тях основните причини за нерегламентираните плащания са свързани със страха, че лекарите ще откажат да ги лекуват. Въпреки това пациентите са посочили, че корупцията не е най-сериозният проблем в здравната система. По думите на Стойчев гражданите очаквали реформи и структурни промени за неутрализиране на корупцията.
От своя страна министърът на здравеопазването - д-р Евгений Желев каза, че нерегламентираните плащания са доказателство за недофинансирането на здравната система. Според него е необходим по-голям финансов ресурс и контрол в сферата на здравеопазването.
Пълния текст на доклада може да видите тук.