Отказът на централната банка на Китай да инжектира пари в системата на паричния пазар през миналата седмица би трябвало да даде урок на китайските банки, които продължават да прилагат рискови тактики за кредитиране, пише "Ройтерс".
Китайската централна банка наскоро увеличи "натиска" върху кредитните институции в страната, за да обуздае ширещата се спекулативна търговия сред сектора.
Ходът на централната банка доведе до скок на междубанковите лихвени проценти по кредити. Банки, които до скоро взимаха заеми при 3% лихва, изведнъж се оказаха в ситуация, при която цената на кредита за тях скочи до 25%.
Този ход, който послужи за икономическо забавяне и тежи върху финансовата система на Китай, изпрати ясно послание към банките, зависими от краткосрочно финансиране: "Прекратете рисковите тактики".
Един поглед към финансовата информация на един среден по големина кредитор, като China Minsheng Banking Corp., ще помогне да се обясни по-нагледно хода на централната банка.
През последните години, Minsheng е изпробвала няколко метода за отпускане на заеми, с които се опитва да укрепи своя пазарен дял, включително и метод наречен обратна репо сделка*, което позволява на банката да прикрие размера на парите, които се излагат на риск.
Банката почти удвои размера на високодоходните си инвестиционни инструменти. Този ход на Minsheng предизвика загриженост от страна на анализатори и илюстрира нагледно вида банково поведение, което централната банка се опитва да изкорени.
Данните за кредитирането на Minsheng показват "тежък" процентен дял на заемите, които трябва да бъдат изплатени за посрещане на краткосрочните парични потоци - около 40%, в сравнение с 0% при някои от най-големите кредитори в Китай.
Самата Minsheng заяви в сряда, че може да контролира кредитния риск, който поема въпреки забавянето на икономиката в страната.
*Репо сделка - гъвкав инструмент за инвестиране на парични средства или набавяне свеж ресурс срещу обезпечение от ценни книжа.