Китайската централна банка увеличава "натиска" си върху банките в страната, за да обуздае ширещата се спекулативна търговия, предаде "Ройтерс".
Според нея, банките са използвали евтини легални средства за финансиране на пазара на "сенчестото банкиране".
Централната банка на Китай се опитва да сложи край на тази практика през последните три седмици, като отказва да инжектира значителни средства на паричните пазари, дори в момент, когато лихвения
процент за заемане на краткосрочни средства от някои банки, се е повишил над нива от 25%.
"Те се опитват да приложат един по-различен подход за овладяване на сенчестото банкиране. Този подход, е същевременно много ефективен, но също така може да устрои изненада на финансовия пазар", заяви пред репортери на конференция в Сидни, Чарлийн Чу, старши директор във Fitch Ratings.
Паричният ресурс остава относително скъп, поне за по-малките банки в страната, въпреки че среднопретегленият овърнайт лихвен процент по облигации за обратно изкупуване, който представлява мярка за цената на ресурса, намаля до около 9% (от ниво, в размер на 11.62% в четвъртък).
Някои анализатори се тревожат, че подходът на Централна банка на Китай би могъл да бъде рискова стратегия, създаваща потенциал за сътресения на финансовите пазари, на втората по големина икономика в света, както се случи в Запада след рухването на Lehman Brothers през 2008 г.
Централната банка на Китай няма официални изявления по темата, до момента. Въпреки това, запознати източници заявиха в петък, че не трябва да се очаква запазване на изгодните за пазара ликвидни условия, завинаги.