Пазарът на недвижими имоти през 2008 г. и прогноза за 2009 г.

04.02.2009 | 19:05
по статията работи: Лили Бончева
Анализ на Colliers International
Пазарът на недвижими имоти през 2008 г. и прогноза за 2009 г.




  • Втората половина на 2008 г. - белязана от забавянето на икономиката в световен мащаб
  • 2009 г. ще маркира ново начало на пазара на недвижими имоти в България
През второто шестмесечие на 2008 г., и в частност - през последното тримесечие на годината, в българския пазар на недвижими имоти се оформи нов тренд, свързан със забавянето на икономиката в световен мащаб. Според последните изследвания на Colliers International в България, всички сегменти на пазара усетиха това влияние, като реагираха в различна степен на икономическата ситуация. Това се казва в

2009 година ще донесе нови предизвикателства и в същото време ще отсее добрите проекти и балансира пазара. Предизвикателствата ще бъдат за проектите, които не отговарят на фундаменталните критерии на пазара и нямат осигурено финансиране. Добрите проекти, които отговарят на изискванията и предлагат гъвкави финансови решения, ще бъдат добре позиционирани и ще определят развитието на сектора през 2009 г. Всички тези фактори ще маркират старта на ново начало за пазара на недвижими имоти в България.


Офисни площи


София. През втората половина на 2008 г. общият инвентар на модерни офис площи в София отбеляза 15% ръст – повече от два пъти в сравнение с първото шестмесечие на годината. Общите площи достигнаха 874,000 кв.м., като над 70% от тях са разположени в периферните райони на града. Като цяло, нивата на незаетите площи в София са нараснали с 5%, достигайки 9,1%.

Понастоящем 905,000 кв.м. офис площи са в строеж в столицата, отбелязвайки общ ръст от 51% за цялата година. Това увеличение се дължи основно на малко на брой, но големи проекти, които започнаха строителство през този период на годината.

Регистрираното усвояване на офисни площи през втората половина на 2008 г. достигна 63,000 кв.м., което доведе до 38% спад, дължащ се на липсата на готови проекти в началото на периода, както и на цялостното забавяне на българската икономика и на финансовата несигурност в световен мащаб.

Повишеното предлагане и спадът в търсенето бяха определящите фактори в намалението на наемните цени, показва проучването на Colliers International България. В центъра на града намалението на офертните цени бе с 3%, а в широкия център – с 10%. Най-голям спад в наемните нива отбелязаха периферните райони, където предлагането бе най-високо. Там средните наемни цени паднаха с 13%, достигайки същите нива отпреди една година насам – под 14 евро/кв.м./месец за офиси Клас А.

Варна. През второто шестмесечие на 2008 г. офисните площи във Варна се увеличиха с 36%, като достигнаха 144,000 кв.м. Свободните площи на пазара във Варна нараснаха значително, достигайки 17% в сравнение с 6.1% през предишния период. Търсенето от своя страна отбеляза спад, като общата площ на усвоените офиси достигна 20,000 кв.м.

Търговски площи

Пазарът на търговските площи продължи да се развива и през втората половина на 2008 г., въпреки че в резултат на настоящата финансова ситуация, изискванията на банките за финансиране на проекти станаха по-високи. Изискват се определени нива на заетост за получаване на финансиране за построяването на търговски молове. Анонсират се все по-малко проекти, като се очаква някои от по-големите проекти за молове в София, Варна, Пловдив, Русе и Стара Загора да бъдат задържани или спрени.

Общите търговски площи в България достигнаха 170,000 кв.м. отдаваема площ. Със средна стойност от 22 кв.м. шопинг мол пространство на 1000 човека, пазарът е далеч от насищане, гласи проучването на Colliers International България. Нивото на средните наемни цени в София се запази, докато това в останалите градове на страната отчете малък спад.

Търговските площи в строеж с планирано завършване през 2009-2011 г. в цялата страна възлизат на 813,000 кв.м. Ако се вземе предвид количеството търговска площ на молове в строеж, пазарите в Русе и Варна имат основа за насищане на пазара. Очаква се, обаче, някои проекти значително да закъснеят или да не бъдат изобщо завършени. Това от своя страна ще предотврати свръх-предлагането и пазарът сам ще определи кои проекти ще се изпълнят, казват още от Colliers International България.

Търсенето на модерни търговски площи ще остане стабилно от големите международни търговци, които вече са решили да навлязат на българския пазар.

Логистични и индустриални площи

Индустриалният сегмент бе слабо засегнат от финансовата криза, която застигна България през втората половина на 2008 г. Част от проектите бяха отложени по финансови причини, а други – изцяло замразени. Като цяло, предлагането в този сегмент остава ниско със стабилни нива на наемите, които варират от 3-5 евро/кв.м./месец.

София. В края на 2008 г. общият обем спекулативни (готови за наемане), за собствено ползване или специално за нуждите на конкретен наемател площи в София достигна 1,283,000 кв.м. Най-големите индустриални зони в столицата са Дружба/Гара Искър, Враждебна, Горубляне, Божурище, Елин Пелин, Казичене и Костинброд.

През втората половина на 2008 г., общият обем на индустриални площи в строеж се е увеличил с над 126%, достигайки 95,000 кв.м. съвременни площи. Строителството е съсредоточено основно около Околовръстното шосе, бул. Европа, Казичене и Костинброд, като по-голямата част е предназначена за собствено ползване.

Пловдив. През втората половина на 2008 г., общият инвентар от индустриални площи в Пловдив възлиза на 789,000 кв.м., отбелязвайки ръст от 4% в сравнение с първото тримесечие на годината. Откриването на Търговски и Индустриален Парк в Индустриална Зона Марица се очаква през първата половина на 2009 г., като ще обхваща над 10,000 кв.м. складови площи. Първият проект на Централен Дистрибуционен Парк Пловдив ще започне с изграждане на 10,000 кв.м. площи.

Варна.
Към края на 2008 г. увеличението на общия инвентар на съвременни индустриални площи във Варна е 4% (малко над 353,000 кв.м.) спрямо първата половина на годината. По-голямата част е съсредоточен в Западна Индустриална Зона.

Проектите в процес на изграждане отбелязват 44% ръст през втората половина на 2008 г., достигайки 53,000 кв.м.. Най-новият проект е Сграда 6 в Логистичен Парк Варна, който ще прибави 10,000 кв.м. към общите площи в края на 2009 г. Това ще бъде и първия спекулативен проект в града.

Бургас. До края на 2008 г. модерните индустриални площи в Бургас са се увеличили с 14%, като общите площи достигат 169,000 кв.м. До края на 2008 г., общата площ на проектите в процес на изграждане достигна 11,500 кв.м.

Жилищен пазар

София. В резултат на настоящата глобална финансова ситуация, развитието на жилищния пазар на недвижими имоти отбеляза значителна промяна през последните месеци на 2008 г. Очаква се тази тенденция да се засили поради продължаващите ограничения във финансирането и за двете страни – инвеститори и купувачи.

Търсенето чувствително се сви през последните няколко месеци на 2008 г. Общият обем отпуснати жилищни заеми е намалял с 80% на годишна база (ноември 2007 – ноември 2008 г.) на 82 млн. евро, а средният размер на лихвените проценти по жилищни заеми се е увеличил с 1-2 базисни пункта. В същото време, максималната стойност на отпусканите ипотечни кредити намаля от 80-90% на 50-70% от стойността на жилищния имот. Като цяло, купувачите вече са по-склонни да купуват жилища, които са в по-напреднал стадий на строителство и по този начин избягват възможните рискове.

През втората половина на 2008 г. офертните цени в почти всички квартали отчетоха спад. В сравнение с първата половина на годината, продажбените цени в новите южни квартали на града отбелязват намаление от 9% (кв. Витоша) до 2% (кв. Кръстова вада). Въпреки това, средните офертни цени на квадратен метър остават над 1,000 евро на кв.м. Престижните квартали в София също отбелязаха спад. Най-значителен той бе в Лозенец, където жилищата паднаха с 8% в сравнение с първата половина на 2008 г. В кв. Докторска градина и Иван Вазов спадът бе 2%.

Все пак, темпът на растеж на годишна база за 2008 г. е положителен – кв. Изток с най-голямо процентно увеличение от 18%, следван от Докторската градина с 11%.

През първите шест месеца на 2008 г., трудната финансова ситуация ще продължи да оказва влияние на жилищния пазар, тъй като голяма част от планираните проекти ще бъдат забавени или спрени. Много малко нови проекти ще започнат строеж през този период на годината.

Според доклада на Colliers International в България, определящи за успеха на имота на пазара ще бъдат принципно най-важните неща за жилищата: инфраструктура, местоположение, достъп, концепция на проекта и др. Търсенето на среден и висок клас жилища ще продължи да намалява, тъй като потенциалните купувачи ще имат трудности с достъпа до финансиране. Пазарът ще се движи основно от тези, които имат възможност да плащат в брой, както и от опциите за лизингови схеми и други подобни начини на плащане, предоставени от строители и инвеститори.


Това са някои от данните, включени в последното проучване на Colliers International, представено на 3 февруари в София. Пълните текстове на анализите, представени по-горе в резюме, бихте могли да изтеглите от тук:

Логистични и индустриални площи

Пазар на офис площи - София

Пазар на офис площи - Варна

Жилищен пазар - София

Пазар на търговски площи




Colliers International
е сдружение на световно ниво между независими компании със самостоятелно управление за недвижими имоти, с повече от 290 офиси в над 60 страни. В световен мащаб Colliers управлява имоти с обща площ над 80 милиона кв.м. и разполага с над 11,000 служители. В България компанията работи от 1991 година. Понастоящем Colliers International в България представлява проекти във всички сегменти на пазара, включително офиси и бизнес паркове, търговски, логистични и индустриални площи, жилищни и ваканционни имоти.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 30.12   1699 г. – С указ на цар Петър I в Русия е въведено летоброенето от Рождество Христово. 1703 г. – При земетресение в Токио загиват около 37 хил. души. 1853 г....