Някои общини увеличиха местните данъци и такси

06.01.2025 | 09:55
по статията работи: econ.bg
В някои общини направиха промени в местните данъци и такси за 2025 година, като ги увеличиха, в други пък решиха да ги запазят на нивото от миналата година
Някои общини увеличиха местните данъци и такси
Снимка: под лиценза на creative commons

Всички приходи на общините в бюджета им са важни. Размерът им определя и възможностите за социални мерки и за инвестиции. В някои общини направиха промени в местните данъци и такси за 2025 година, като ги увеличиха, в други пък решиха да ги запазят на нивото от миналата година.

В Пловдив започна плащането на четири местни данъка.

Става въпрос за задълженията за данък върху превозните средства, патентен данък, данък върху таксиметров превоз на пътници и туристически данък за 2025 година. Няма промяна в размерите им, съобщават от общината.

Съгласно Закона за местните данъци и такси плащането на данъка върху превозните средства за тази година става на две равни вноски: първата – до 30 юни, а втората  – до 31 октомври. На предплатилите за цялата година до 30 април се прави отстъпка 5 на сто. 

Патентният данък се внася на четири равни вноски. За първото тримесечие – до 31 януари, за второто – до 30 април, за третото – до 31 юли, а за четвъртото – до 31 октомври. Законът придвежда на предплатилите за цялата година до 31 януари да се направи отстъпка 5 на сто.

Данъкът върху таксиметров превоз на пътници за тази година се внася преди получаване на издаденото разрешение по чл. 24а, ал. 1 от Закона за автомобилните превози.

Туристическият данък за 2025 г. се внася до 15 число на месеца, следващ месеца, през който са предоставени нощувките.

Без промяна остава таксата за битови отпадъци през 2025 година в община Плевен, съобщиха от местната власт. Общинският съвет прие предложението на общинската администрация в края на миналата годината. Действащите в момента размери на ставката за населените места в община Плевен са определени с решение от 21 декември 2015 г. на общинските съветници.

Съгласно изискванията на действащата в момента редакция на чл. 66 от Закона за местните данъци и такси, такса битови отпадъци се определя в годишен размер за всяко населено място с решение на Общинския съвет въз основа на приета План-сметка за приходите от такса битови отпадъци и разходите за услуги по събирането, извозването и обезвреждането на битови отпадъци и чистотата на територията на общината.

За Плевен за жилищни и нежилищни имоти на граждани и за жилищни имоти на предприятия таксата остава 1.494 на хиляда от данъчната оценка на имота. За нежилищни имоти на фирмите е 4.814 на хиляда от по-високата от отчетната стойност и данъчната оценка на имота.

Посочените прогнозни разходи за сметосъбиране и сметоизвозване през тази година са 5 200 000 лв. с ДДС. Прогнозната стойност на дейността е обвързана със сключен договор през 2023 г. по реда на Закона за обществените поръчки. Изпълнителят на услугата обслужва по-голям брой съдове за отпадъци и обекти извън регулацията на Плевен, както и всички нови обекти, които декларират заплащане на такса битови отпадъци според количеството.

За поддържане на чистотата по райони в града – улици, обществени места, паркове, градинки, речни корита, детски площадки и нерегламентирани замърсявания, плюс трикратно миене през годината, заложените средства са 6 000 000 лв. с ДДС.

Записаните общо прогнозни приходи от такса битови отпадъци и възстановени отчисления от РИОСВ за тази година са 8 500 000 лева. Общо разходите за същия период са 13 620 000 лева. Разликата между прогнозните приходи от такса битови отпадъци и разходите за поддържане чистотата на обществените територии ще бъдат за сметка на други местни приходи на Община Плевен.

Данъкът върху недвижимите имоти в Ямбол през тази година ще бъде 2.5 промила за жилищни и нежилищни имоти, съобщиха от общината. Общинският съвет утвърди нови ставки за такса смет.

Предложението граждани и фирми да плащат еднакъв промил за имотите си дойде от групата съветници на ГЕРБ. Досега данък сгради в Ямбол бе 1.98 на хиляда и не бе променян от 2012 година.

Съветниците в Ямбол утвърдиха новите нива на такса смет за предстоящата година. Одобрена бе план-сметката за чистотата.

Общинският съвет даде съгласие да бъде изработен Подробен устройствен план за имотите, предоставените на Общината в района на бившите пехотински казарми. Терените са подходящи за социална и образователна инфраструктура, спортно-рекреационни дейности, зони за отдих, включително парково пространство и обособяване на нов жилищен комплекс с техническа инфраструктура, посочи кметът Валентин Ревански.

Общинският съвет във Варна одобри увеличение с над 50% на таксата за битови отпадъци през следващата година, посочиха от местната власт. План-сметката за дейност „Чистота” в морската ни столица е в размер на 47 млн. лв., а приходите от такса битови отпадъци са 40 млн. лева.

Според разчетите, приходите през 2025 г. ще бъдат с 14 млн. лв. повече. Това ще позволи да се покрие изцяло план-сметката, а ще могат да се възлагат и допълнителни дейности за почистване и сметоизвозване. Кметът на варна отбелязва, че около 3 млн. лв. ще бъдат вложени и в изграждането на новата клетка на депото за отпадъци край Варна, тъй като капацитетът на старата вече е почти запълнен.

За сравнение, вторият по големина град в България – Пловдив, също е  увеличил приходите от такса битови отпадъци през 2025 г. като за почистване ще се разходват 70 млн. лева. За Варна сумата е около 55 млн. лева. А общината отговаря не само градската част, но и двата курортни комплекса – „Златни пясъци“ и „Св. Св. Константин и Елена“, както и за бивши вилни зони, посочва Коцев.

Като част от новите мерки ще се въведе и още по-строг контрол върху почистващата фирма, както и на търговските обекти, които нерегламентирано изхвърлят отпадъци и на гражданите, които не спазват правилата и замърсяват около контейнерите.

Общинските съветници одобриха План-сметката за разходи на Община Видин за извършване на дейностите по предоставяне на услугите по Закона за местните данъци и такси за 2025 г., съобщиха от местната власт.

За първи път размерът на План-сметката е с над 170 000 лева по-малък. От общината отбелязаха, че за разлика от много други общини във Видин не се увеличават данъците и таксите, а се оптимизират разходите като част от процеса за управление на отпадъците и приучаване на гражданите към разделно събиране.

Общинският съвет е гласувал и Дългосрочна програма за насърчаване използването на енергия от възобновяеми източници и биогорива и Програма за енергийна ефективност на община Видин, като и двата документа са за периода до 2034 година.

Одобрено е и предложението за изразходване на средства от натрупаните отчисления по Закона за управление на отпадъците за провеждане на инженерно геоложко проучване и за изготвяне и реализиране на проект за контролно-измервателна система за нуждите на Регионалното депо за битови отпадъци.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 07.01   1558 г. – Франция завладява Кале, последното владение на Англия в континентална Европа. 1566 г. – Започва понтификатът на папа Пий V. 1598 г. – Борис...