Перспективи пред селското стопанство и храните, 2008-2017 г.
Доклад на ФАО и ОИСР
Доклад на ФАО и ОИСР
Високите цени на храните ще се запазят поне през следващите 10 години. Това прогнозират в свой съвместен доклад Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) и Организацията на ООН по прехрана и земеделие (ФAO). Причини за това са увеличеното търсене от страна на развиващите се страни и растящите разходи на производителите.
Сегашният ръст на цените е по-рязък от предишните достигани рекорди, което донякъде се дължи и на лошата реколта миналата година, отбелязват двете организации.
Основното очакване в доклада на ОИСР и ФАО до 2017 г. е, че цените на храните ще останат на исторически високите си нива, въпреки че ще се оттеглят от сегашните си рекордни стойности. В изследването се отбелязва, че цените на много от земеделските култури са се удвоили в периода от 2005 до 2007 г. и през тази година вероятно ще продължат да растат.
Очаква се селскостопанската реколта да бъде по-добра и цените да се успокоят. Въпреки това обаче други фактори ще "напомпат" цените, прогнозират експертите. Сред тях е и увеличеното потребление на биогорива, които се произвеждат основно от царевица и рапица. Експертите коментират, че промените в климата също може да имат негативно влияние върху реколтата на зърнените култури. А това несъмнено ще увеличи и цената им на пазарите.
В прогноза за развитието на световните земеделски пазари двете организации твърдят, че до 2017 година цената на свинското и телешкото месо ще се покачи с 20%. Житото ще поскъпне с 60 на сто, а олиото – с около 80%. Само в периода 2005 – 2007 година житото, царевицата и други зърнени култури поскъпнаха двойно и през тази година вероятно ще продължат да растат, прогнозират ОИСР и ФАО.
Резюме на доклада на ОИСР и ФАО (на английски език, в PDF-формат) ще откриете тук.