Анализаторите от "Кофас" предупреждава за нарастващи рискове в развиваща се Азия,свързани с дълговете на домакинствата. Азиатската икономика понесе двоен удар – от глобалната криза през 2008-2009 г., и от държавния дълг към еврозоната, което се дължи по-специално на динамичното потребление на домакинствата им.
От 1995 г. насам потреблението на глава от населението се е увеличило почти три пъти в Китай и повече от два пъти в Индия, което илюстрира как слабо развитите страни догонват по-развитите. Засега това наваксване не е осъществено напълно, но ще продължи в дългосрочен план и ще доведе до разширяването на средната класа в Азия. В резултат на трайния растеж на БВП и на обществената политика в подкрепа на потреблението, доходите на домакинствата се увеличават. Застаряването на населението и бързата урбанизация също допринасят за това.
Три ключови области ще продължат да се възползват пълноценно от увеличеното потребление на средната класа в следващите години:
- автомобилостроенето се дължи на нарастване на търсенето в Азия;
- висок клас потребителски стоки, стимулиран от страна на китайските предпочитания за луксозни марки;
- туризъм, поради големия брой китайци, които пътуват до други страни в региона.
В Малайзия, Южна Корея, Сингапур и Тайланд дългът на домакинствата ще е подобен на този в Съединените щати по време на кризата на ипотечния пазар, смятат експертите.
Ако бумът в потреблението на нововъзникващите азиатски пазари отразява икономическото развитие на региона, той е свързан и с по-лесен достъп до банкови кредити. Следователно, прекомерната задлъжнялост на домакинствата в някои страни може да повлияе неблагоприятно на икономическата активност в средносрочен план. Четири от държавите са най-застрашени. През 2012 г. съотношението между дълга на домакинствата и разполагаемия доход достигна 194% в Малайзия, 166% в Южна Корея, 134% в Сингапур и 112% в Тайланд, като се има предвид, че е от порядъка на 130% в САЩ през 2008 г.
Южна Корея доминира в Топ 4 - структурата на дълга е допълнителен рисков фактор, тъй като делът на променливия процент ипотеки е достигнал 55%, в сравнение със само 10% в САЩ през 2009 година. Освен това, големият дълг, причинен от твърде динамичната кредитна обстановка, може да направи азиатските страни по-уязвими в средносрочен план с рядко външно финансиране и износ на капитали. Той също така може да доведе до внезапно обезценяване на валутата, подобно на това, което се случи през лятото на 2013 година.
"Сравнението с положението на американските домакинства по време на кризата от 2008 г. не означава непременно, че криза с подобни размери се очаква на нововъзникващите азиатски пазари. Потреблението на домакинствата обаче ще се промени през следващите години. За да се справи с опасността, че свръхзадлъжнялостта на домакинствата представлява заплаха за икономиката и банковия сектор, местните власти трябва да вземат превантивни мерки, като например по-строги валутни политики и по-строги правила за надзор", казва Джулиен Марсили, Директор странови риск в Кофас.
Припомняме, че според анализа на Schroders световната икономика ще порасне с 2,2% през тази година и 2,9% през 2014 г.