Родните инвеститори доминирали имотния пазар

09.09.2013 | 15:28
по статията работи: Петя Бързилска
Очакваното ускорение на икономическия растеж през 2014 г. би върнало чуждестранните инвеститори на българския пазар
Родните инвеститори доминирали имотния пазар

В последните 2 години пазарът на имоти и унас е бил доминиран от българските инвеститори. Същевременно високият клас хотели са най-предпочитания тип активи. Това показва информацията на Forton, партньор за България и Македония на глобалната фирма за имоти Cushman&Wakefield.

Според изпълнителния директор на Forton Михаела Лашова българските купувачи са привлечени от възможността да направят изгодни сделки, като се възползват от определени предимства. По нейни думи това са познаване на пазара, на основните играчи на него, както и добрите си взаимотношения с банките, благодарение на което си осигуряват финансиране.

Инвестиционните сделки с недвижими имоти в България са възлезли на обща стойност 54.2 млн. евро през първите осем месеца на 2013 г. Обемът им е с 26% над този за цялата минала година и с 49% повече от същия период на 2012 г., показват данните на консултантската компания.

През миналата година Хотелите Radisson Blu и през настоящата Hilton са най-значителните активи, чиито собственици са се сменили през 2012 г. и 2013 г. до момента. Съществената разлика в сравнение с предходната година е продажбата на „Панорама мол“ (новото име на „Мол Плевен”). Това е едновременно първата сделка с търговски център от 2011 г. до момента.

"Наблюдавахме съществени сделки с хотели. Знаем, че и други са обект на преговори. Имаме и примери за единични търговски центрове, които стоят добре на пазара, но приходите трудно покриват задълженията им", обясни
Лашова.

"Наличието на тези два типа проекти е предпоставка да продължат досегашните тенденции при инвестициите – придобиване на подбрани имоти, които имат качествата да се превърнат във водещи, или такива които изпитват недостиг от капитал или имат нужда от средства за разширение или довършване“, смята тя.

Пазарният дял на българските купувачи на инвестиционния пазар е останал висок, макар че намалява на 56 на сто в периода  януари - август тази година от 75% през 2012 г. Подобни колебания са в рамките на нормалното предвид ограничения брой сделки, коментират анализаторите.

Според Лашова чуждестранните инвеститори, които преобладават до края на 2008 г., купуват на пикови цени, и то не само в България. "Когато приходите от имотите и съответно цените им намаляха вследствие на икономическата рецесия в почти всички европейски страни, те трябваше да ограничат дейността си в Югоизточна Европа. Част от тях решиха да излязат от България, а интересът на останалите се насочи към по-големите и ликвидни пазари“, обясни тя.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...