Русия - няколко пъти по-неефективна енергийно от Европа

20.03.2012 | 14:20
по статията работи: Петя Бързилска
Най-големият потребител са големите жилищни блокове, които използват 35% от енергията
Русия - няколко пъти по-неефективна енергийно от Европа
Снимка: Sxc.hu

Русия, най-големият производител на петрол и природен газ, може скоро да стана свидетел на изчерпване на енергийните си ресурси. През 2008 г. например страната е прахосала (освен количеството, което е отишло по предназначение) толкова енергия, колкото стига на Великобритания за цяла една година, коментира "Ройтерс".

Преди четири години президентът на Русия Дмитрий Медведев определели целта за намаляване на енергийната интензивност с 40% до 2020 г. Според него руските компании са 10-20 пъти по-неефективни от своите чуждестранни конкуренти.

Не се е променило много от времето на Съветския съюз, смятат критици. Широкоотворените прозорци остават най-често срещаният начин за охлаждане на нагорещените жилищни сгради, а днес около една пета от руските бойлери са от времето на полета в космоса на Юрий Гагарин, т.е. от 1961 г. Големите жилищни блокове и други сгради използват най-голям дял от произвежданата в Русия енергия – около 35%. Индустрията ги следва с 29%, а транспортът с 21%.

"Ние сме около два и половина пъти по-неефективни в сравнение с други модерни европейски страни“, заяви Василий Белов, директор на енергийната компания Skolkovo Foundation, спонсорирана от държавата научно-изследователска организация.

В момента не поради призиви на еколози, а заради чисти икономически показатели наново избраният президент на Русия Владимир Путин подкрепя политиката за енергийна ефективност. Според някои специалисти първите крачки в тази насока са вече направени. Това са нови бележки за електроенергия, показващи различни тарифи, което позволява на клиентите да започнат да използват по-евтиния ток през нощта.

Подобряването на енергийната ефективност на страната до приемливо ниво ще струва около 320 млрд. долара, смятат експерти. Тази сума обаче ще възвърне стойността си за около четири години.

"Жизнено важно е за Русия е да избегне стагнация на икономиката си в средата на столетието на фона на изчерпване на запасите от изкопаеми горива", смята Игор Бошмаков, директор на Центъра за енергийна ефективност, базиран в Москва.

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 12.02   1541 г. – Сантяго, днешната столица на Чили, е основана от Педро де Валдивия. 1817 г. – В битката при Чакабуко чилийската войска разбива испанската армия,...