Светлото бъдеще на индустрията в Азия - под въпрос

04.09.2012 | 16:35
по статията работи: Теодора Пенева
Намаленото търсене поставя пред сериозни рискове износа на азиатските държави
Светлото бъдеще на индустрията в Азия - под въпрос

Индустрията в Азия е изправена пред много проблеми, с които трябва да се справи, информира в. "Уол стрийт джърнъл". Те се увеличиха, след като секторът отслабна рязко в Китай, добавяйки допълнителен натиск към централните банки. Финансовите институции са натоварени със задачата да се преборят със забавения растеж на континента, обусловен от спада в търсенето на Запад.

Вчера стана ясно, че китайската производствена активност, двигателят на значителна част от икономиката в Азия, е спаднала до най-ниското си ниво от ноември 2011 г. Индексът на производствената активност (Purchasing Managers Index - PMI) се понижи до 49,2, което засили опасенията, че стопанството се забавя по-бързо от прогнозираното.

Износът на Южна Корея получи сериозен удар от пониженото чуждестранно търсене и в резултат производството и там продължи да се свива през август, макар и с по-бавни темпове. В Тайван, който също е зависим от презокеанските потребители, темпът на свиване се засили.

Продължава да се разширява производството в Индия, но по-бавно. За сметка на това секторът в Индонезия, най-голямата икономика в югоизточна Азия, се развива с пълна пара и дава предварителен положителен сигнал за цялостните перспективи на континента.

Икономиката в Азия "се забавя вероятно малко повече, отколкото хората очакваха, но все още генерира по-голям растеж от която и да е друга част на света", каза Ендре Педерсен, експерт от фирма Manulife Asset Management. Компанията управлява инвестиции с фискиран доход на стойност 37 млрд. долара на континента.

Очакванията му са, че до няколко месеца секторът ще се възстанови и през следващата 2013 г. ще се движи с нормални темпове. "Но очевидно той е много по-зависим от ролята, която играе на пазарите в Европа и в САЩ", добави експертът.

Отслабеният индустриален сектор в Китай поставя определени предизвикателства и пред Австралия, която е инвестирала сериозно в развитието на сектор "Природни ресурси", за да посрещне търсенето на най-населената държава в света. С намаленото търсене цените на желязната руда и на други индустриални стоки спаднаха през последните месеци, „изцеждайки“ търговските маржове и поставяйки под въпрос перспективите пред някои бъдещи минни проекти.

Погледът върху австралийската производствена активност също показва сериозно свиване, като най-слабите сектори са основните метали и транспортното оборудване. Освен това, продажбите на дребно в страната отчитат най-големия спад от почти две години насам.

Прогнозите за износа на Азия никак не са добри. Последните данни предвиждат, че кризисната еврозона се движи към рецесия. Възстановяването на САЩ също се движи с неравни темпове, като Федералният резерв на северноамериканската държава (ФЕД) обяви в края на миналата седмица, че може да се наложи да „напомпва“ икономиката с повече средства, за да стимулира бързия растеж.

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 17.01   49 г. пр.н.е. – Рим е бил опразнен заради настъпващите от север легиони на Юлий Цезар. 395 г. – Римската империя е поделена между синовете на император...