Световното първенство в Бразилия гони по разходи олимпиадата в Сочи 12

20.04.2014 | 10:30
по статията работи: Люсиен Димов
Харчовете вече минават 10,8 млрд. долара при първоначално предвидени около 5 млрд. долара
Световното първенство в Бразилия гони по разходи олимпиадата в Сочи
Снимка: Getty Images

Бразилия е смятана за меката на футбола. Там футболът е смятан за религия. Провеждането на световно първенство точно там е напълно обосновано и разбираемо. Но на каква цена?

Тази зима станахме свидетели на най-скъпите зимни олимпийски игри в съвременната история. Олимпиадата в Сочи струваше на Русия около 51 млрд. долара. Дали можем да очакваме и нов рекорд в световните първенства тази година? Бразилия ще е домакин на най-очакваното спортно събитие през 2014 г. Мондиалът, който събира 32-та най-добри отбора на планетата, ще стартира на 12 юни в столицата на Бразилия Сао Паоло. Първият мач ще се проведе между отбора домакин Бразилия и Хърватска. Но дали всичко е готово вече за финалите? През лятото на 2013 г. Бразилия показа, че не е съвсем готова за първенството, когато се проведе турнира Купата на Конфедерациите. Да се надяваме, че всичко ще е наред и ще можем да се отдадем на невероятните футболни емоции.

Но нека разгледаме световното първенство като икономически обект.

Само по себе си то изисква много труд и сериозно финансиране. Построяването на необходимите съоръжения е голямо предизвикателство за държавата домакин. То не включва само изграждането на стадионите, необходими за изиграването на футболните срещи, но и подобряване на инфраструктурата, построяване на нови хотели. От друга гледна точка се отварят много работни места. Когато Изпълнителният съвет на Международната футболна федерация избра Бразилия за домакин на световното по футбол през 2014 година, те обещаха по-голямата част от финансирането да е от частни инвеститори. Първоначалните прогнози бяха около 5 млрд. долара. Но вече първенството чука на вратата и времето за равносметки наближава.

Какво показват данните?

Разходите са скочили до 10,8 млрд. долара от предвидените първоначално 5 млрд. За сравнение в Южна Африка местното правителство е похарчило около 2 млрд. долара през 2010 г. Частните инвестиции в Бразилия са на стойност 1,6 мрлд. долара. Пресметнато в проценти това е по-малко от 15%. Останалите 85% са осигурени от държавни и местни хазни. Тези данни са от септември 2013 г. Разходите включват построяване и реконструиране на 12 стадиона на стойност 3,4 мрлд. долара, други 3,4 млрд. са похарчени за градска мобилност, пътни артерии, подобряване на входовете около стадионите и системи за мониторинг на всички градове, в които ще се провеждат мачовете. Над 2,6 млрд. долара са инвестирани в подобряването на 12 летища, 797 млн. за охранителните органи и армията, 249 млн. долара за пристанищна инфраструктура. Около 171 млн. долара са отделени за телекомуникационни системи и други 88 млн. са похарчени за Купата на конфедерациите, както и 76 млн. долара са инвестирани в туристическия сектор.

Тук става въпрос за стадиони с доста надвишен бюджет. Числа, надвишаващи 50, 75% от първоначалните пресмятания са застрашителни. Това са много, много скъпи стадиони. Някои хора смятат дори, че след края на световното първенство тези стадиони ще запустеят. По последна информация стадионът в Сао Пауло няма да бъде завършен навреме. Крайният срок, даден от ФИФА е 15 април, но по всичко личи, че съоръжението няма да е готово и до тогава. Първоначалният срок е бил до месец декември. Възможно е и да отпаднат и други стадиони, поради проблеми със законодателството.

Да обърнем внимание на обществото 

Лятото на 2013 г. беше запомнено с множество протести и то не само в нашата страна. Бразилската нация също изрази гражданска си позиция относно провеждането на световното първенство в страната. Стигна се и до ожесточени сблъсъци с полицията. Но за какво всъщност са негодуванията? Дали наистина гражданите имат право? Повечето хора се питат защо държавата инвестира в стадиони вместо в образование и здравеопазване. Нужни са реформи за подобряването на социалното неравенство. Всички сме чували за фавелите на Рио де Жанейро.

Очакваше се престъпността да намалее, но данните сочат друго. Броят на грабежите и убийствата в Рио се увеличава. Преди престъпленията можеха да се локализират от полицията, защото главни действащи лица са нарко-картелите. И всичко се е случвало в бедните квартали. Но сега хората споделят, че обект на действие на престъпниците е целият град. Това може да се окаже фатално за очакваните туристи. Една от причините за това е и инфлацията, която е довела много хора до дъното. Оказва се, че инфлацията в страната е около 6%. От туристическите агенции смятат, че за световното първенство цената на нощувка в Рио де Жанейро ще се увеличи почти два пъти, до 475 долара.

Ако се върнем на световното първенство в Южна Африка през 2010 г. там бяха построени стадиони в градове без футболни отбори. Каква е възвръщаемостта на едно такова съоръжение? На мястото на стадиона Green Point в Кейптаун е било възможно да се изградят няколко жилищни квартала с домове за крайно нуждаещи се.

Да не забравяме факта, че и следващите олимпийски игри са в Рио де Жанейро през 2016 г. Само времето ще покаже какъв ще е ефектът.

 

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 12.12   1443 г. – Варненски кръстоносен поход: В Битката при Златица настъплението на кръстоносците, предвождани от Владислав III и Янош Хуняди, към Одрин е спряно от силна...