Половината храна, произведена в света, завършва живота си на боклука. Храната, равняваща се на 2 милиарда тона, се изхвърля, защото най-често се разваля, показва британско изследване, цитирано от
iNews.bg.
Според Института по машинно инженерство загубите са следствие от лошото съхранение на продуктите, продажбите до последната възможна дата, както и заради склонността на потребителите да се
презапасяват.
Между 30 и 50% от общо четирите милиарда тона храни, които се произвеждат в световен мащаб годишно, всъщност се пропиляват. Половината от храната, която се купува в Европа и в САЩ, се
изхвърля – "потресаващ" факт, както го определя д-р Тим Фокс от изследователския екип.
"Тази храна би могла да се използва за нуждите на нарастващото население, за тези които днес страдат от глад", коментира д-р Фокс пред "Би Би Си".
Изхвърлянето на такива количества храна на практика показва, че се пропилява и използването на земеделската земя.
Изследването показва още, че до около 30% от зеленчуците във Великобритания изобщо не стигат до продажба, заради външния им вид.
Губят се и огромни количества вода от общо 550-те милиарда кубични метра, които се използват годишно за напояване на посевите, голяма част от които така и не стигат до масите на хората.
Според учените нуждите от вода за производство на храни може да достигнат между 10 и 13 трилиона кубични метра годишно до 2050 г.
По данни на Организацията на обединените нации (ООН) до 2075 година световното население ще достигне 9,5 милиарда души, т.е. ще има 2,5 милиарда повече гърла за хранене.