Ситуационно - перспективен анализ на еднокопитни животни за периода 2001-2003 и прогноза за 2004 г.

05.11.2004 | 01:00
по статията работи: econ.bg

 

МИНИСТЕРСТВО НА ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ГОРИТЕ

Отдел "Маркетинг"

СИТУАЦИОННО – ПЕРСПЕКТИВЕН АНАЛИЗ

НА

ЕДНОКОПИТНИ ЖИВОТНИ

За периода 2001 - 2003 г. и прогноза за 2004 г.

Септември, 2004 г.

 

С Ъ Д Ъ Р Ж А Н И Е

РЕЗЮМЕ

СИТУАЦИОННО-ПЕРСПЕКТИВЕН АНАЛИЗ НА

ЕДНОКОПИТНИ ЖИВОТНИ

I. Брой еднокопитни животни

II. Породи коне отглеждани и развъждани в страната

III. Цени на еднокопитни животни

IV. Внос и износ на еднокопитни животни

4.1. Внос

4.2. Износ

V. Държавна политика

5.1. Нормативна уредба

5.2. ДФ"Земеделие"

5.3. Програма САПАРД

Р Е З Ю М Е

През 2004 г. се очаква да продължи наблюдаваната през последните години тенденция на спад на общия брой на еднокопитните животни в страната, като предвижданото намаление е с около 5%, до 230 000 бр., дължащо се главно на редуцирания брой на магаретата. Причина за това е все по-широкото навлизане на механизацията в селското стопанство, обезлюдяване на селата в планинските райони, а така също и насочване на част от животните за износ.

Цените на еднокопитните животни се определят от тяхната порода, нивото на тренинг и възрастта им. По-голяма част от търгуваните на вътрешния пазар животни са непородисти, поради което се предлагат на значително по-ниски цени. Предвид това, че не е регистрирано голямо търсене на пазара, не се предвижда съществена промяна на средните им цени през 2004 г. и те ще бъдат приблизително на нивото от предходната година:

- коне до 1 година – 180 лв./бр;

- коне над 1 година – 550 лв./бр;

- магарета – 345 лв./бр.

Породистите коне с племенна стойност се търгуват на значително по-високи цени, като те се използват главно за разплод и за спортни цели – класически конен спорт, хиподрумни надбягвания и туризъм. До голяма степен цената зависи от породата, нивото на тренинг и възрастта на предлаганите коне.

Членството на България в Международните асоциации за развъждане на Чистокръвна арабска порода и Арабска Шагия порода – WAHO, ISG, и позволява да реализира породисти коне от всички категории на сравнително високи цени на вътрешния и външен пазар.

Вносът на коне в България е предимно във връзка с провежданата селекция за подобряване на породните качества и генетичното разнообразие на животните, предназначени за разплод и конен спорт. Очаква се през 2004 г. нарастване на вноса на коне с около 44%, спрямо предходната година, достигайки 115 бр.

Износът на еднокопитни животни през 2004 г. се предвижда да отбележи ръст от около 5%, в сравнение с предходната година, достигайки 9300 бр. През последните 3 - 4 години се оформи тенденция на значително нарастване на износа на тези животни, като България вече има утвърдени позиции и намира добър пазар в няколко европейски страни.

 

СИТУАЦИОННО – ПЕРСПЕКТИВЕН АНАЛИЗ

НА

ЕДНОКОПИТНИ ЖИВОТНИ

за периода 2001 – 2003 г. и прогноза за 2004 г.

I. Брой еднокопитни животни
| съдържание |

През 2004 г. се очаква да продължи тенденцията на спад на общия брой на еднокопитните животни в страната, като предвижданото намаление е с около 5%, до 230 000 бр., дължащо се главно на редуцирания брой на магаретата. Причина за това е все по-широкото навлизане на механизацията в селското стопанство, обезлюдяване на селата в планинските райони, а така също и насочване на част от тях за износ.

Табл. 1

През анализираният период (2001 г. - 2003 г.) се наблюдава тенденция на намаление на общия брой на еднокопитните животни в страната (Табл. 1).

По данни на НВМС, към 1.11.2003 г. общият брой на еднокопитните животни е 242 817 бр. и бележи спад със 7%, в сравнение със същият период на предходната година, като 99% от тях се отглеждат в частния сектор, а само част от Националния генофонд се съхранява в държавни структури.

През 2002 г. общият брой на еднокопитните намалява с около 12%, до 262 073 бр. спрямо 2001 г., когато са били 299 168 бр.

Броят на магаретатае около 50% от общия брой на еднокопитните в страната. Всички се отглеждат в частния сектор и се делят на два типа – дребен (представители на африканския тип) и едър (с кръв от породата Мартина Франка). Селекционна дейност с тях не се извършва.

Броят на катърите и мулетата е незначителен – около 8% от цялото поголовие на еднокопитните. Използват се за работа в труднодостъпни планински райони.

Коневъдството е традиционен подотрасъл със стопанско и социално значение, и е обособено в следните основни направления:

  • коне за разплод с племенна стойност;
  • коне за работа в селското и горското стопанство;
  • коне за спорт и любителска езда;
  • коне за месо.

Основната част от конете се използват за работа в селското и горско стопанство, както и за транспорт на къси разстояния. През последните години се наблюдава известно увеличение на броя на конете отглеждани за конен туризъм и любителска езда и спорт. Предпоставки за това са и възможностите за усвояване на средствата по предприсъединителните фондове на ЕС..

Близо 140 години у нас се провежда целенасочена и задълбочена селекционна работа в областта на коневъдството. В резултат на този процес са създадени трите отечествени породи коне – Източнобългарска, Плевенска и Дунавска, чието начало е поставено преди повече от 100 години, а признаването им за български породи е извършено през 1951 г.

В момента в страната се отглеждат и развъждат 12 културни и две аборигенни породи коне – Каракачанска и Делиорманска. Породният състав на конете включва: Чистокръвна английска, Чистокръвна Арабска, Арабска Шагия, Хановерска, Тракененска, Рисиста, Хафлингерска, Тежковозна и Шотландско пони и трите български породи. Наблюдава се голямо породно и генетично разнообразие на коне, внесени от Германия, Австрия, Унгария, Полша, Русия, Румъния и др.

Всички представени у нас породи имат изградена структура и обособени нуклеусови бази.

От 2002 г. стартира работата по запазване на местните породи коне с доказана адаптивност, които са търсени от коневъдите.

Селекционната дейност в коневъдството се провежда от Националната асоциация по коневъдство /НАК/ с Разрешение №13/05.03.2001 г. на Министъра на земеделието и горите и със защитени селекционни програми. В структурата й влизат отделните породни асоциации, в които членуват 115 физически и юридически лица. Управителния съвет на НАК е съставен от Председателите на породните асоциации и собственици на коне. Асоциацията организира ежегодни изпитвания и тестирания на племенните коне за определяне на продуктивните им качества, поддържа база данни на племенните коне и води родословните книги на породите.

Селекционната дейност в коневъдството се извършва с 1 531 бр. коня от 12 породи. Чрез Националният генофонд се осъществявя опазването и възпроизводството на ценни породи коне в страната. В структурата му влизат 81 жребеца и 402 кобили. В елитната част на популацията са включени 94 жребеца, 666 кобили и 304 тестирани ремонтни коне.

На този етап основният масив от племенни коне се отглеждат в държавните конезаводи и частни племенни конеферми, които имат решаващо значение за развитието на племенното коневъдство. Националната асоциация по коневъдство привлича все повече частни стопани за развъждане на висококласни чистопородни коне по утвърдените селекционни програми.

В държавните структури – конезаводите "Кабиюк" ЕАД гр. Шумен, "Стефан Караджа" ЕООД гр. Балчик, "Хан Аспарух" ЕАД гр. Разград, Институт по животновъдни науки - гр. Костинброд и Тракийски Университет гр. Стара Загора се отглеждат около 600 висококласни племенни коне от 9 породи. От тях средногодишният брой на кобилите майки е 220 бр. С поддържането на Националния генофонд се гарантира необходимия генетичен минимум, определящ облика на племенното ни коневъдство. Развъжданите в тези структури коне имат доказана стойност и представителност, и се реализират на външния и вътрешен пазар.

През 2003 г. конезаводите са реализирали 77 бр. коне на международния и вътрешния пазар.

България е пълноправен член на две международни развъдни организации: WAHO - за Чистокръвната арабска порода и ISG за Арабска Шагия порода и асоцииран член на международната организация за развъждане на Чистокръвния английски кон – ISBC.

Издадени и международно признати са Държавна племенна книга за конете от Чистокръвна арабска порода и Държавна племенна книга за конете от породата Арабска Шагия. В процес на създаване и признаване е Държавна племенна книга за конете от Чистокръвна английска порода.

Ежегодно BG SBA /Официален регистратор на коне от Чистокръвна английска порода в Република България/ издава каталог на жребците от Чистокръвна английска порода според международните изисквания.

Племенните коне се използват за подобряване на коневъдството в страната - за производство на висококачествени коне за класически конен спорт, за хиподрумни надбягвания, за туризъм и любителска езда и др.

Българската федерация "Конен спорт" (БФКС) организира и провежда всички мероприятия по конен спорт в страната и има за цел популяризирането на този спорт и подготовката на националните отбори. БФКС води организирана дейност от 1914 г. под името "Български жокей клуб" и от 1945 г. под името Българска федерация "Конен спорт". Членува в Международната федерация по конен спорт от 1928 г. и развива спортните дисциплини: прескачане на препятствия, обездка, всестранна езда и преходи. В Българската федерация по конен спорт членуват 57 клуба. Има картотекирани 425 коня и 350 състезатели, участващи в държавни първенства в трите дисциплини на ниво: 1.10 – 1.50 см в дисциплината прескачане на препятствия, една, две и три звезди в дисциплината всестранна езда и до ниво Интермедиер № 1 в дисциплината обездка.

За големите спортни изяви на българските спортисти говорят участията им в международни състезания и олимпийски игри. БФКС с отбори е взимала участие в дисциплината всестранна езда в Олимпийските игри през 1924 г. в Париж. От тогава има участие в 10 олимпиади, включително и в последнатата - през 2004 г. в Атина, Гърция.

II. Породи коне отглеждани и развъждани в страната
| съдържание |

Арабска порода

Арабските коне са най-старата културна порода в света, която пряко или косвено е взела участие в създаването на всички културни породи коне от ездови и ездово-впрегатен тип. Отличават се с елегантни форми и изключителна работоспособност. Страната ни има добри традиции в отглеждането и развъждането на коне от Арабска порода и Арабската порода Шагия, като арабският кон е имал първостепенно значение за подобряването на конете в много райони на страната.

Сега в конезавод "Кабиюк" гр. Шумен се отглеждат чистокръвни арабски коне, а така също и чистопородни коне от порода "Шагия". Популациите от двете породи са малки, но с много високо качество. Жребецът Мефистофел е признат за еталон на породата от Международната асоциация за развъждане на Шагия.

Чистокръвна английска порода

Чистокръвният английски кон е създаден в Англия през началото на XVII век и втората половина на XVIIІ век. Конете се използват основно за хиподрумни надбягвания с тотализатор и носят големи приходи в страните с развита хиподрумна индустрия. В световен мащаб Чистокръвният английски кон е основна порода-подобрителка за всички полукръвни породи коне. Породата е изиграла водеща роля и при създаването на българското полукръвно коневъдство. Елитната част на породата се развъжда в държавните конезаводи "Кабиюк" гр. Шумен, "Хан Аспарух" гр. Разград, "Ст. Караджа" гр. Балчик и частни коневъдни ферми. Бъдещето развитие на породата е обусловено главно от приемането на страната ни в Международната организация за развъждане на Чистокръвната английска порода в света. Създаден е Български комитет по племенната книга на Чистокръвния английски кон, който води активни преговори за членство в Международния комитет по племенната книга на Чистокръвната английска порода /ISBC/. Едно такова членство ще доведе до отваряне на международния пазар за конете от породата, родени в страната, както и на престиж за българското коневъдство.

Източнобългарска порода

Източнобългарският кон е полукръвна порода от универсален тип, получена в резултат на сложно възпроизводително кръстосване на местни, арабски, англо-арабски и полукръвни кобили с полукръвни и чистокръвни английски жребци. Още от началото това кръстосване е било придружавано от задълбочена селекция, в резултат на което се получила порода коне с всестранно развити качества. Източнобългарската порода е съхранила качествата на изходните породи, като невзискателност, издръжливост към местните условия на живот, изискан тип и отлични ездови качества за различно спортно предназначенние.

Елитната част от породата се развъжда в конезаводите "Кабиюк" гр. Шумен и "Стефан Караджа" гр. Балчик, както и в частни племенни ферми. През последните десетилетия значително са усъвършенствани стопанските и най-вече спортните качества на конете от тази порода. Това е най-масово използваната порода за дисциплините на конния спорт в България.

Дунавска порода

Дунавският кон е полукръвна порода, създадена чрез кръстосване на полукръвни кобили с жребци от породата Нониус и чрез селекция на подходящ тип коне за различни видове транспорт и селскостопанска работа. Конете от тази порода се отличават с масивно и компактно телосложение, добре развита и здрава костна система, добър екстериор, коректен ход, спокоен темперамент и добра работоспособност. През последните 30 години се провежда кръстосване с жребци от Чистокръвна английска порода в резултат на което се получават коне с добри спортни качества. Породата се ползва с голям интерес, но популацията й е малка и не може да задоволи търсенето. Елитната й част се развъжда от частни стопани в Плевенска и Софийска област.

Плевенската порода

Породата е създадена е чрез кръстосване на местни подобрени, арабски, англоарабски и полукръвни кобили с арабски, англоарабски и полукръвни жребци, а по-късно главно с жребци от породата Гидран. Плевенските коне притежават добри стопански качества и много добри способности за спортните дисциплини висша езда и прескачане с препятствия, за което голям принос има използването на жребци от Чистокръвна английска порода на по-късен етап от развъждането. Сега породата е застрашена от изчезване. Малка популация от ценни животни е съсредоточена в частни собственици, главно в Плевенска област.

Тракененска порода

Тракененският кон е от универсален тип с подчертани спортно-ездови качества, подходящ за всички дисциплини на класическия конен спорт, особено за висша езда и прескачане на препятствия. Коне от тази порода се отглеждат в Института по животновъдни науки в гр. Костинброд и от частни стопани. Целта на тяхното развъждане е да се увеличи производството на висококласни коне за нуждите на конния спорт, а чрез използуване на тракененски жребци се подобряват и някои качества на отечествените породи коне.

Хановерска порода

Конете от Хановерска порода се отличават с крупни размери, хармонично телосложение, леки движения и спокоен темперамент. В страна коне от тази порода се развъждат в Тракийския университет в гр. Стара Загора. Породата се развъжда главно за нуждите на конния спорт. Жребци от Хановерска порода се използуват успешно за производство на спортни коне в съчетание с кобили от Източнобългарска порода.

Рисисти породи

Основните рисисти породи са Американският, Френският, Орловският и Руският рисак. Рисистите коне са предназначени предимно за хиподрумни надбягвания с двуколки, поради характерната за тях способност за бързо движение в тръс. Коне от тези породи се развъждат в конезаводите "Ст. Караджа" гр. Балчик и "Хан Аспарух" гр. Разград, както и в много частни стопанства. Интересът към тези коне от страна на любителите на хиподрумни надбягвания е значителен, а приходите от тотализатора в развитите страни непрекъснато растат. В България в миналото са организирани хиподрумни надбягвания на районните хиподруми, а в края на 80-те години на специално изградената писта на Софийски хиподрум. След приключване дейността на Софийския хиподрум интересът към тези коне намалява, но през последните 5-6 години собственици на рисаци от района на Пазарджик и Пловдив възраждат тези надбягвания.

Тежковозни породи

Българският тип тежковозен кон се отличава с масивно телосложение, здрава конституция, добър екстериор, спокоен темперамент и отлична работоспособност. Използват се и за промишлено кръстосване за получаване на коне за месо. Елитната част от породата се развъжда конезавод "Хан Аспарух" гр. Разград. Тяхното предназначение е производство на жребци за подобряване работоспособността на конете при използването им в селското и горското стопанство. Интересът към тях е голям поради развитието на дърводобива, високите цени на горивата и износът на коне за месо. За съжаление популацията е малка и производството на коне от тази порода не може да задоволи търсенето поради ограничения брой кобили-майки в конезавода. В последно време висококачествени животни отглеждат и много частни собственици.

Хафлингер

Хафлингерът е планинска порода коне, създадена в Австрия и намерила широко разпространение в много страни. Характерни черти на конете от тази порода са относително ниският ръст, изключително масивното тяло, красивите телесни форми, лекият ход, добрият нрав и невзискателност към условията на гледане и хранене. В нашата страна развъждането на коне от породата Хафлингер започва през 1983 г. с оглед още по-пълното задоволяване на планинските райони с подходящи за работа коне, а също така потребностите от коне за любителска езда, конен туризъм и детско-юношеските спортни школи. Развъждането на коне от тази порода е съсредоточено в коневъдната ферма в гр. Разлог и в частни стопани в Старозагорски район.

Шотландско пони

Характерна особеност на конете от тази порода е изключително дребният им ръст (65—125 см). Те са невзискателни към условията на гледане и хранене, а тяхното послушание и привързаност към човека ги прави подходящи за обучение на деца в езда. За задоволяване нуждите на детските ездови школи от такива коне в страна се развъждат на малки групи коне от породата Шотландско пони в конезаводите "Кабиюк" гр. Шумен и "Ст. Караджа" гр. Балчик. Има голямо търсене на конете от тази порода и те се продават на относително високи цени.

Аборигенни породи - каракачански и делиормански кон

Аборигенните породи се отличават с изключителна издържливост на неблагоприятни условия и много висока плодовитост. Практически целогодишно се отглеждат на открито и в повечето случаи дори не се извършва подхранване през зимния период.

Каракачанският кон е характерен за планинските райони и популацията му е концентрирана главно в Стара планина, Родопите, Рила и Пирин. Делиорманският кон се среща в района на Североизточна България.

III. Цени на еднокопитни животни
| съдържание |

Не се предвижда съществена промяна на средните цени на еднокопитни животни през 2004 г. на наблюдаваните от САПИ пазари на живи животни, и те ще бъдат приблизително на нивото от предходната година:

- коне до 1 година – 180 лв./бр;

- коне над 1 година – 550 лв./бр;

- магарета – 345 лв./бр.

Цените на коне и магарета, предоставени от САПИ ООД са от наблюдаваните пазари за живи животни – Раковски, Хасково, Благоевград. Предлаганите на тези пазари животни не са породисти, без племенна стойност и затова цените са толкова ниски. Обикновено сделките се договарят индивидуално за всяко животно, като в крайна сметка пазарната цена удовлетворява и двете страни – продавач и купувач. По-голяма част от тези животните се купуват и използват за работа - за дърводобив в горското стопанство, за впрегатна сила и друга селскостопанска работа.

Трябва да се отбележи, че голяма част от сделките с коне се извършва извън обсега на наблюдение от САПИ, поради което няма информация за равнището на цените.

Табл. 2

През 2003 г. средногодишната цена на конете бележи минимален спад спрямо предходната година - между 1% и 4%, докато цената на магаретата остава непроменена и е на нивото от предходната година – 344 лв./бр. (Табл. 2).

Цените на конете до 1 година поначало са по-ниски, тъй като на тази възраст те не могат да се използват по предназначение. Спадът на средногодишната цена на тази категория коне е по-голям – с 4.3%, в сравнение с 2002 г., до 176 лв./бр.

Цената на конете над 1 година е по-висока, тъй като се предполага, че те са обучени за съответното предназначение. Около 3 годишна възраст конете навършват стопанска зрялост и до тогава те вече са обучени за впряг и езда. През 2003 г. средната цена на конете над 1 година е 546 лв./бр., като отбелязва минимално намаление - с 1.3%, спрямо тази през 2002 г. Посочените цени са средно претеглени за разглеждания период, като месечно средният брой търгувани животни е между 10 – 20.

Съпоставяйки цените през първото полугодие на 2004 г., с тези за същия период на предходната година се вижда, че те са приблизително на същото ниво, като в началото на годината са малко по-високи, с тенденция към намаление през ІV – VІ месец, когато всъщност се осъществява по-активна търговия (Табл. 3).

Табл. 3

Породистите коне с племенна стойност се търгуват на значително по-високи цени, но те се използват главно за разплод и за спортни цели – класически конен спорт, хиподрумни надбягвания и туризъм. До голяма степен цената зависи от породата, нивото на тренинг и възрастта на предлаганите коне. В зависимост от подготовката и целта за която ще се използват конете, цената им варира в широки граници - от 500 до 15 000 лв./бр. Отделни коне, показали високи качества и резултати в дисциплините на конния спорт достигат цена до 50 000 лв.

България е член на две международни организации, което и позволява да реализира коне от Чистокръвна Арабска и Арабска Шагия породи от всички категории на сравнително високи цени на външния пазар, но за съжаление на вътрешния тяхната цена е под нивото на световните.

IV. Внос и износ на еднокопитни животни
| съдържание |

4.1. Внос

Очаква се нарастване на вноса на еднокопитни животни през 2004 г. с около 44%, спрямо предходната година, достигайки 115 бр. Вносът на коне в България е предимно във връзка с провежданата селекция за подобряване на породните качества на животните, предназначени за конен спорт.

В България вносът на еднокопитни животни е сравнително малък и е представен главно от импорт на расови коне. Осъществява се внос на коне за разплод, с цел подобряване на генетичния потенциал на местните и развъжданите в страната породи. Конете са с направление за класически конен спорт, хиподрумни надбягвания любителска езда и туризъм, като най-често са от Арабска, Рисиста, Чистокръвна английска, Холщайнерска, Тракененска, Сел Франс и Тежковозни породи.

През 2003 г. е реализиран внос на 80 бр. еднокопитни в т.ч.: 47 бр. – коне расови за разплод и 33 бр. – други коне. Общият брой на внесените коне намалява с около 40%, в сравнение с 2002 г., но спрямо 2001 г. отбелязва ръст от 38% (Фиг.1).

Фиг. 1

В зависимост от породата и предназначението, средната импортна реализационна цена на конете варира в широки граници – между 1100 и 27 071 щ. дол. за един брой. Общата стойност на вноса е в размер на 152016 щ. дол. Най-висока е цената на расовите коне за разплод, като тя зависи от дестинацията, породата и индивидуалните качества на конете. Така например от Германия е осъществен внос на 32 бр. расови коня със средна цена 3272 щ. дол./т, от Йордания – 6 бр. (ср. вносна цена 6336 щ.д./т). От Югославия са внесени 4 бр. расови коне (ср. цена 5630 щ.д./т), като един от тях е от Рисиста порода със средства на ДФ "Земеделие" за попълване на Националния генофонд.

Единични бройки породисти коне достигат много високи цени, например от Франция е внесен кон на стойност – 27 071 щ. дол.

По данни на Агенция "Митници", през 2003 г. е регистриран внос на 33 бр. животни, по тарифна позиция 0101 90 - други коне (Табл. 4). От тях – 23 бр. са от Италия, със средна импортна цена 1 162 щ.д./т, от Израел - 8 бр. (ср. цена 767 щ. дол./т) и 2 бр. – от Белгия (ср. цена 2804 щ.д./т).

През 2002 г. е осъществен внос на по-голям брой еднокопитни животни – 135, което е два пъти повече спрямо 2001 г. Реализираният внос е на обща стойност 246 490 щ.дол. От общият брой внесени еднокопитни животни 88 бр.са от категория други коне, а останалите 47 бр. - са расови за разплод.

От Италия са внесени 49 бр. коне, със средна цена 2878 щ. дол./т. Тези животни са предназначени предимно за любителска езда и туризъм.

Внесените коне за разплод са с доста по-висока цена. Регистрираният внос от Германия на 7 бр. расови коне е със средна вносна цена 19423 щ. дол./т, от Полша цената е 16837 щ. дол./т, от Австрия – около 5000 щ. дол./т. През годината е осъществен внос от Югославия на един жребец от породата Нониус, на стойност 15000 лв., със средства осигурени от ДФ "Земеделие".

Табл. 4

Общият брой на конете внесени през 2001 г. е 58, разпределени както следва: 12 бр. – расови за разплод и 46 бр. – други коне.

Над 60% от вноса на расовите коне е от Германия – 8 бр., на обща стойност 119500 щ. дол. и средна цена 14324 щ. дол./т, като 3 бр. от тях са елитни жребци за разплод от породата Холщайнерска, със средства от ДФ "Земеделие" за обогатяване на Националния генофонд.

За периода януари – август 2004 г., със средства от ДФ "Земеделие" са внесени 6 бр. племенни коне, като 3 бр. - елитни жребци за Националния генофонд, на стойност 75000 лв. и 3 бр. на стойност 30000 лв. - за възстановяване на жребцово депо в Пловдивска област.

В Табл. 5 са посочени конвенционалното и автономното мито през 2004 г. при внос на живи еднокопитни животни, въведени с Митническата тарифа на Р. България.

Табл. 5

Автономното мито е действащото, а конвенционалните представляват обвързаните мита във връзка с поетите ангажименти на България като страна член на СТО. Конвенционалните мита са максималният размер на ставките, до който могат да бъдат увеличавани националните "автономни" мита.

4.2. Износ

Износът на еднокопитни животни през 2004 г. се предвижда да отбележи ръст от около 5%, достигайки 9300 бр., в сравнение с предходната година. През последните 3 - 4 години се оформи тенденция на значително нарастване на износа на тези животни, като България вече има утвърдени позиции и намира добър пазар в няколко европейски страни.

От обособените в коневъдството направления с експортна насоченост са най-вече категориите коне за месо, за спорт и любителска езда, и за разплод.

Фиг. 2

За разлика от годините преди 2000 г., когато износът на еднокопитни животни от България беше минимален (около 200 до 1000 бр.), от 2001 г. прави впечатление че експорта им съществено нараства – между 5 и 10 пъти (Фиг. 2 ).

През 2003 г. е реализиран износ на 8900 бр. еднокопитни животни, което е незначително (под 1%) по-малко, в сравнение с предходната година, а спрямо 2001 г. износът им е с около 67% повече (Табл. 6).

Табл. 6

От общия брой изнесени животни през 2003 г. - 6067 са коне и 2833 – магарета, мулета и катъри. Общата стойност на износа е 10243230 щ. дол., при средна експортна цена – 2 883 щ.дол./т, като тя е нараснала с 1.5%, в сравнение с тази от 2002 г.

Въпреки, че броят на насочените за износ коне за разплод е най-малък, те поддържат най-висока експортна цена, която варира в рамките между 3000 и 5200 щ. дол./т. Броят на останалите категории – други коне и еднокопитни животни за клане заемат съществен дял в експортната структура, но се търгуват на по-ниски цени (Фиг. 3).

Фиг. 3

По-големи контрагенти на страната за расовите коне са Италия и Гърция. От общо 342 коня за разплод, за Италия са насочени 90% или 309 бр., със средна цена 3500 щ. дол./т. По-малък е броят, но с по-висока цена при износ на коне за Гърция – около 4000 щ. дол./т, а най-висока е експортната цена за Кипър – 5230 щ. дол./т.

Износът на коне, предназначени за клане е 1622 бр., което е приблизително 3 пъти повече от 2002 г. Животните са с основно направление Италия (1598 бр.), със средна реализационна цена 2799 щ. дол./т и Гърция – 24 бр. (3065 щ. дол./т).

В категорията други коне попадат животни за спорт, за любителска езда и туризъм, които обикновено заемат най-голям дял в общия износ. През 2003 г. този дял е 32.4% и техният износ наброява 4103 коня, на стойност 6021787 щ. дол. и средна цена 3070 щ. дол./т. Отново най-голям търговски партньор е Италия – 3978 бр.

През 2003 г. е регистриран износ на голям брой магарета – 2822 и 11 бр. мулета и катъри. Тези животни се изнасят предимно за месо. Средната експортна цена на магаретата за тон е 2142 щ. дол., а на мулета и катъри – 1588 щ. дол., като основната дестинация е Италия. Така Италия се оформя като основен търговски партньор на страната ни за еднокопитни животни, следвана от САЩ и Гърция (Фиг. 4).

 

Фиг. 4

Осъщественият през 2002 г. износ на еднокопитни животни е 8980 бр. – с 68% повече, спрямо предходната година. Общата стойност на износа е 12735 263 щ. дол., а средната реализационна цена за тон – 2 841 щ. дол.

Водещи в експортната структура през годината са категорията други коне, заемащи дял от 93% - или 8352 бр. Преобладаващият брой от тях – 8135 е с направление за Италия, на цена 2960 щ. дол./т. По-ограничен е броят на конете, предназначени за клане – 576, изнесени отново за Италия (ср. цена 1091 щ.д./т).

През 2001 г. е регистриран износ на 5339 бр. еднокопитни животни, което е многократно повече, в сравнение с минималния брой реализиран през предходните няколко години.

От 1996 г. на България е предоставена квота за износ в ЕС на месо от коне в размер на 200 т, с годишна стъпка на нарастване от 10 т. За съжаление, страната ни не изпълнява тази квота. На първо място, липсата на лицензирана кланица за износ в европейските страни до голяма степен го ограничава, тъй като те са основните ни търговски партньори. От друга страна, по-евтина е доставката на живи животни, което осигурява получаване на прясно месо от тях в страната по сделката и това е предпочитаният вариант на търговия засега.

В България вече има одобрени 2 кланици за износ на конско месо в ЕС. Към момента няма износ на месо от еднокопитни животни, тъй като ЕС все още не е одобрила мониторинговата програма за контрол на остатъци от ветеринарномедицински продукти и замърсители от околната среда в живи животни и животински продукти в частта за конско месо.

Одобрени са и 9 карантинни депа за износ на еднокопитни животни, които са съсредоточени в района на София, Ихтиман, Пазарджик, Разлог и Разград.

V. Държавна политика
| съдържание |

5.1. Нормативна уредба

През последните години работата в сектор коневъдство бе насочена към адаптиране на нормативната база и създаване на законови рамки за регламентиране на условията за отглеждане, изпитване, тестиране и преценка на животните.

Основните дейности в животновъдството се регламентират със Закона за животновъдството и Закона за ветеринарномедицинската дейност. Закона за животновъдството регламетира организацията, управлението, селекцията, репродукцията, производството и търговията в коневъдството. Във връзка с хармонизиране на българското законодателство с европейското през 2004 г. са приети изменения и допълнения на Закона за животновъдството (ДВ, бр. 65 /2000 г. изм. и доп., ДВ, бр. 18/2004 г.).

С приетите изменения "Кабиюк" - ЕАД, гр. Шумен, се преобразува в юридическо лице със статут на държавно предприятие, с основен предмет на дейност - поддържане на автохтонните и други ценни породи от Националния генофонд по животновъдство и съхраняването им като национално богатство. Предвижда се подпомагане на тази дейнност от държавата, чрез бюджета на Министерството на земеделието и горите.

На основание на Закона за животновъдството са издадени и приети следните подзаконови нормативни актове в областта на коневъдството:

Наредба № 6 (ДВ, бр.16/20.02.2001 г.), за родословната книга и зоотехническия сертификат, определяща условията и редът за вписване в родословните книги и редът за воденето им от развъдните асоциации и условията и редът за издаване на зоотехнически сертификати за чистопородните животни и биологичните продукти от тях;

Наредба № 12 (ДВ, бр.21/7.03.2003 г.), за контрол на продуктивните качества и определяне на развъдната стойност на племенни коне, уреждаща контрола на продуктивните качества на конете, определянето на развъдната им стойност и условията за използване на жребци, за естествено покриване и изкуствено осеменяване. Изпълнението на селекционните програми, утвърдени от министъра на земеделието и горите, се извършва от Развъдната асоциация по коневъдство, а контролът върху нейната дейност от Изпълнителната агенция по селекция и репродукция в животновъдството (ИАСРЖ). Контрол на продукивните качества се извършва в конезаводи, племенни ферми, жребцови депа, хиподруми, конно-спортни бази и станциите за тестиране, които са одобрени от ИАСРЖ. Развъдната стойност на конете за разплод се определя от развъдната асоциация или от организация, оторизирана от нея. Развъдната асоциация ежегодно ще публикува в свой информационен бюлетин данни за развъдната стойност на жребците и кобилите.

Друг основен нормативен документ, касаещ дейностите в коневъдството, е Закона за ветеринарномедицинската дейност (ДВ, бр. 42/5.05.1999 г., изм. и доп., бр. 83/19.09.2003 г.)

На основание на ЗВД, с цел гарантиране на здравословното състояние на животните и безвредността на продуктите, получени от тях, контрола на заразните болести, осъществяване на ветеринарно-санитарен контрол върху отглеждането, развъдната дейност и търговията с животни, наличието на хормони и техногенни замърсители и провеждането на държавната профилактична програма, осъществяване на контрол върху вноса, износа и транзита, са разработени и приети редица наредби, касаещи ветеринарно-санитарните изисквания в съответствие с европейските норми в тази област:

Наредба № 4 (ДВ,бр.16/25.02.2000 г.) за ветеринарномедицинските изисквания за хуманно отношение към животните по време на транспорт;

Наредба № 4 (ДВ,бр.30/22.03.2002 г.,изм.и доп.бр.63/15.07.2003 г.) за граничен ветеринарномедицински контрол;

Наредба № 21 (ДВ,бр.55/04.06.2002г.) за обявяване и регистриране на заразните и паразитни болести по животните;

Наредба № 6 (ДВ,бр.32/29.03.2002 г.) за мерките за контрол на остатъци от ветеринарномедицински препарати и замърсители от околната среда в живи животни и продукти от животински произход;

Наредба № 25 (ДВ,бр.94/4.10.2002 г.) за установяване на максимално допустими граници на остатъчни вещества от фармакологични субстанции от състава на ветеринарномедицински препарати в суровини и продукти от животински произход, предназначени за човешка консумация;

Наредба № 7 (ДВ, бр. 34 /3.04.2002 г.) за ветеринарно-санитарните изисквания към животните, предназначени за клане, и при производството и предлагането на пазара на прясно месо;

Наредба № 20 (ДВ,бр.55/4.06.2002 г.) за намаляване до минимум страданията на животните по време на клане;

Наредба № 43 (ДВ,бр.98/18.10.2002 г.) за профилактика и борба с болестта африканска чума по конете;

Наредба № 46 (ДВ,бр.98/18.10.2002 г.) за профилактика и борба с някои екзотични болести по животните и специфичните мерки срещу везикулозната болест по свинете;

Наредба № 53 (ДВ, бр.114/6.12.2002 г.) за ветеринарномедицинските изисквания при придвижване и внос на еднокопитни животни;

Наредба № 44 (ДВ,бр.101/18.11.2003 г.) за ветеринарно-санитарните изисквания към пазарите за животни;

Наредба № 11 (ДВ,бр.21/7.03.2003 г.) за изискванията при издаване на ветеринарномедицински документи за живи животни, суровини и продукти от животински произход.

5.2. ДФ "Земеделие"

Коневъдството е включено в схемите за подпомагане по инвестиционните програми и целевите финансови линии за субсидиране на ДФ "Земеделие" и в програма САПАРД.

ДФ "Земеделие" открива целева субсидия за подпомагане за изхранването на ценни в генетично отношение животни от Националния генофонд и елитната част на популацията, внос на елитни животни за попълване на генофонда и подпомагане на репродуктивния процес и подпомагане на селекционната дейност на развъдните асоциации. По линия на целевото субсидиране за коневъдството през 2002 г. са отпуснати средства за изхранването на 1 005 броя коне, през 2003 г. - на 1 020 броя, През 2004 г. са предвидени средства за подпомагане изхранването на 1 525 броя коне.

През 2004 г. средствата по целевата субсидия се разпределят както следва:

1. За подпомагане изхранването на животни от основните стада на Националния генофонд се отпускат средства съответно за:

- кобили-майки – 230 лв. за брой,

- жребци – 300 лв. за брой

2. За подпомагане изхранването на животни от елитната част на популацията (животни в държавни търговски дружества, НЦАН /Национален център за аграрни науки/ и частни земеделски стопанства, в които се провежда контрол на селекционната дейност от Изпълнителна агенция по селекция и репродукция в животновъдството и Развъдните асоциации) съответно:

- кобили-майки - 140 лв. за брой

- жребци - 172 лв. за брой

- тестирани ремонтни коне - 140 лв. за брой

Субсидията се предоставя за закупуване на фураж /зърно, комбиниран фураж, шрот и други компоненти/ за изхранване на животните;

3. За внос на 3 броя елитни жребци за попълване на генофонда – общо 75 000 лв.

4. За подпомагане на селекционната дейност на Развъдните асоциации в областта на коневъдството са отпуснати средства в размер на 59940 лв.

Субсидията на Развъдните асоциации се превежда еднократно за извършване на селекционна дейност в рамките на отпуснатата субсидия, като представят отчет на всяко тримесечие за извършената дейност, заверен от дирекция "Животновъдство" към МЗГ. Развъдните асоциации представят договори със съответните упълномощени структури /лаборатория, изчислителни центрове и други/ за извършване на лабораторни анализи и информационно обслужване.

Срокът за внос и закупуване на елитни животни за попълване на генофонда е до 20.08.2004 г. Получилите средства за внос се задължават да запазят и поддържат броя на внесените жребци за период от 3 години.

През месец декември 2003 г. бяха осигурени средства от ДФ "Земеделие" за изхранването на 2 337 броя коне, с оглед компенсиране поскъпването на фуражите, като целевата субсидия е в размер на 84 132 лв. Подпомагането продължи и през първите два месеца на 2004 г.

По инвестиционната програма "Животновъдство" на ДФ "Земеделие", през 2004 г. са предвидени финансови средства за инвестиции в земеделието, чрез създаване на животновъдни ферми и закупуване на племенни животни, развитие на производствената инфраструктура в отрасъла и производство на животновъдна продукция за пазара.

Срокът на действие на програмата е до 31.12.2004 г.

Финансовите средствата по програмата могат да бъдат използвани за реализация на инвестиционни проекти в следните направления и срокове на издължаване:

1. Закупуване на племенни и продуктивни животни:

– Женски кончета за разплод до 3 години /min 3 броя/ и кобили-майки /min 5 броя/ - при срок на погасяване на кредита до 48 месеца, в т.ч. гратисен период до 6 месеца.

2. Закупуване на техника (машини, съоръжения и оборудване), необходима за отглеждане на животни – при срок на погасяване на кредита до 48 месеца, в т.ч. гратисен период до 9 месеца.

3. Ново строителство при срок на погасяване на кредита до 48 месеца, в т.ч. гратисен периоддо 12 месеца, както следва:

3.1. селскостопански постройки за отглеждане на животни

3.2. фуражни кухни за задоволяване на собственото стопанство

4. Закупуване на обектите, посочени в т. 3, вкл. и прилежащата към тях земя - при срок на погасяване на кредита до 42 месеца, в т.ч. гратисен период до 9 месеца;

5. Възстановяване и реконструкция на обектите, посочени в т. 3 - при срок на погасяване на кредита до 42 месеца, в т.ч. гратисен период до 9 месеца;

Собственото участие на земеделския производител е в размер на минимум 30% от общата стойност на инвестицията с ДДС, мита и такси.

Не се изисква собствено участие или същото може да е по-малко от 30 % в случаите:

- при пряко кредитиране, когато земеделският производител е съгласен да внесе еднократно или преди предоставянето на всеки транш дължимата лихва за гратисния период;

- при рефинансиране на Търговски банки.

Управителният съвет утвърждава пределни цени за 1 бр. животно по точка 1., които се прилагат при определяне размера на инвестицията, съответно размера на кредита.

Начин на финансиране на инвестиционните проекти:

- ДФ "Земеделие" финансира пряко инвестиционни проекти в размер до 100 000 лв. по т.1, т.2 и т.3.

- Чрез рефинансиране на Търговски банки, които имат сключен договор с ДФ "Земеделие", за проекти по т.1 до т. 5 включително независимо от размера.

5.3. Програма САПАРД

Програма САПАРД предвижда отпускане на финансова помощ за финансирането на проекти по Мярка 03. Развитие и диверсификация на икономическите дейности, създаване на възможности за многостранни дейности и алтернативни доходи, с която се цели интегрирано развитие на селските райони чрез:

- Развитие на малките и средни предприятия, с цел осигуряване на допълнителни доходи на местното население и подобряване начина на живот;

- Развитие на инициативи, свързани с грижите, защитата и изследването на местните флора и фауна, както и развитието на спортния риболов;

- Маркетинг и реклама на продукти за селски туризъм на местно и международно ниво;

- Опазване на околната среда, подобряване на ландшафта и опазване на биоразнообразието в селските райони.

За подпомагане направление "Коневъдство" инвестиционната помощ ще се използва за:

  • Закупуване на коне, с изключение на коне за надбягвания;
  • Реконструкция или изграждане на конюшни;
  • Оборудване на конюшни;
  • Подобряване на пътната и водоснабдителна инфраструктура на територията на конюшнята;
  • Закупуване на специализиран транспорт;
  • Подобряване на пасищата и въвеждане на електрически пастири;
  • Закупуване на земеделски машини за поддържане на пасищата;
  • Изграждане на складови помещения за съхраняване на фураж.

По Мярка 03 на програмата са одобрени 2 проекта за направление "Коневъдство" на обща инвестиционна стойност 1952050 лева.

Повече информация относно програмите на ДФ "Земеделие" и САПАРД може да се намери на интернет-страницата на МЗГ на адрес: www.mzgar.governmemt.bg.

Настоящият бюлетин е издание на Министерство на земеделието и горите, отдел "Маркетинг" към Дирекция "Икономическа политика".

Бюлетинът включва анализ на състоянието и търговията с еднокопитни животни в страната: брой и породи животни, цени, внос и износ за периода 2001 - 2003 г. и прогноза за развитие през 2004 г.

За нуждите на анализа са използвани данни от дирекция "Животновъдство" към МЗГ, НВМС, САПИ ООД, Изпълнителна агенция по селекция и репродукция в животновъдството, Национална асоциация по коневъдство, Българска федерация по конен спорт, дирекция "Информационно-изчислителен център" към Информационно обслужване АД, Агенция "Митници".

Бюлетините могат да бъдат получени безплатно в МЗГ, отдел "Маркетинг", ет. 5, стая 536, както и в Интернет на страницата на МЗГ на адрес: www.mzgar.government.bg.

За отзиви и препоръки: Елена Караманова и Таня Гайдажиева тел.:

981-70-23 и 985-11-536; e-mail: elena@mzgar.government.bg или tania.nakova@mzgar.government.bg.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 06.01   1066 г. – За крал на Англия е коронован Харолд Годуинсън. 1579 г. – Осемдесетгодишна война: В Арас е подписан договор за създаване на Араския съюз на лоялните...