Тенденции в безработицата - юли 2004 г.

18.08.2004 | 01:00
по статията работи: econ.bg

 

През юли за шести пореден месец от началото на годината продължава тенденцията на намаление на безработицата. В бюрата по труда са регистрирани 446784 безработни, с 5644 лица по-малко спрямо юни, а за едногодишен период те намаляват с 42559 лица. Търсенето на работна сила  през юли спада, но сезонната лятна заетост на първичния пазар продължава да е голяма.  Не се наблюдава активно движение на работната сила и това обуславя минималните промени в нивото на безработица през месеца.

Равнището на безработица е 12.06% и намалява с 0.15 пункта в сравнение с юни. За една година нивото на безработица намалява с 1.15 пункта.

Равнището на безра-ботица продължава да се движи в широки граници в отделните области на страната. В 9 области равнището на безработица е по-ниско от средното за страната и най-ниско продължава да е в: София-град (3.33%), Габровска и Бургаска области по 7.24%, Варненска (8.62%) и Благоевградска (8.69%) област. В 19 области равнището на безработица е над средното за страната и най-високите му стойности продължават да се отчитат в областите: Търговищка (27.24%), Монтана (22.04%), Видинска (20.36%) и Разградска (20.13%).

През юли 2004г. се отчита нарастване и в трите групи търсещи работа лица, извън безработните - на заетите, учащите се и  пенсионерите. Регистрирани са 1981 заети лица, 2435 учащи се и 676 пенсионери. Спрямо предходния месец най-голямо е нарастването при учащите се -  с 14.2%. Търсещите работа заети лица се увеличават с 10.9%, а пенсионерите - с 5.6%. Специалистите преобладават както сред търсещите работа заети лица - 76.4%, така и в групата на пенсионерите – 52.8%. При учащите се доминират лицата без квалификация – 86.7%.

2. ТЪРСЕНЕ НА РАБОТНА СИЛА ПРЕЗ ЮЛИ 2004г.

През месеца в бюрата по труда са обявени 19130 свободни работни места (с 3823 по-малко спрямо юни). От тях 15623 места са заявени на първичния пазар на труда, където сезонното търсене на работна сила намалява поради постигнатото вече определено ниво на заетост. Преобладаващата част от всички заявени места - 13019 (83.3%) са от частния сектор. По насърчителните мерки за заетост по ЗНЗ работодателите са заявили 950 работни места.

По програми за заетост и обучение обявените през юли места са 3507, като 2699 места са по НП "ОСПОЗ".

През месеца са заети 18693 свободни работни места. От тях 14731 са на първичния пазар. Висока степен на усвояемост на работните места има в областта на търговията, селското стопанство, туризма и транспорта. Заетите места  по програми за заетост и обучение са 3962*.

Към 31.07.2004г. са останали незаети 9160 работни места. Трайно незаетите (над 3 месеца) места в бюрата по труда са 612, като 245 от тях са в преработващата промишленост.

През месец юли за едно свободно работно място се конкурират 17 безработни (средно за страната), при 15 безработни за предходния месец. Изчислен за всяка от 28-те области на страната, показателят варира в определени граници:

· най-нисък натиск на пазара на труда (7:1) се отчита в София-град, с равнище на безработица 3.33%. На второ място с (10:1) е Бургаска област, с равнище на безработица 7.24%. На трето място с (11:1) е област Благоевград, с равнище на безработица 8.69%;

· под средното съотношение за страната има в още 9 области: Кюстендил, Габрово Кърджали, Смолян, Софийска, Варна, Стара Загора, Ловеч, и Монтана;

· над средното за страната съотношение на броя на безработните и свободните работни места съществува в 16 области. Най-високата стойност за месеца (32:1) е отчетена в 3 области: Перник, с равнище на безработица 11.32%, Плевен, с равнище на безработица 16.46%. и Шумен, с равнище на безработица 19.07%. 

3. АКТИВНА ПОЛИТИКА ЗА НАСЪРЧАВАНЕ НА ЗАЕТОСТТА, РЕАЛИЗИРАНА ПРЕЗ  ЮЛИ 2004г.

Активната политика за насърчаване на заетостта обхваща действия, насочени към устройване на работа на първичния пазар на труда, реализация на програми и мерки за заетост и обучение, както и професионална квалификация на безработни и заети лица.

Посреднически услуги

През юли 2004г. са започнали работа 18701 безработни лица, с 5359 (22.3%) по-малко спрямо предходния месец. Преобладаващата част (16831) от тях са постъпили на работа чрез бюрата по труда, като повече от половината (11879) са устроени на първичния пазар.

Продължава да е голям делът на започналите работа безработни младежи до 29г. (28.2%), които са важна целева група в активната политика.

Програми и мерки за заетост и обучение

През юли по активни програми и мерки, реализирани от Агенцията по заетостта, са работили 124632 души, с 0,2% по-малко в сравнение с  юни. Само през юли в програми и мерки са включени нови 5407 лица (вж. Приложение).

Програми  за заетост 

По програми за заетост са работили 106486 безработни, с 1396 лица повече спрямо юни. През юли в програми са включени нови 4398  безработни. Основните програми, реализирани през месеца, са:

· Национална програма "От социални помощи към осигуряване на заетост", в която са включени 2996 безработни лица. В резултат от стартиралите до момента проекти, по програмата през юли са работили 101636 човека, или с 640 повече от работилите през предходния месец. 

· Национална програма "Опазване на реколта 2004", осигуряваща сезонна работа в дейности по опазване на селскостопанската продукция. Приоритетно в програмата се включват продължително безработни и лица, съкратени от системата на МО и МВР. През месеца в програмата са включени още 384 безработни, в резултат на което работилите лица стават 1036.

· Национална програма "Помощ за пенсиониране", осигуряваща заетост и помощ за пенсиониране на безработни лица, на които не им достигат до 10 точки за формиране на сбора от осигурителен стаж и възраст, който дава право на пенсия. По програмата през юли са работили 1037 лица и са включени на работа нови 27 безработни.

· Програма "Заетост на младежи с висше образование в публичната администрация", дававаща възможност за трудова реализация на младежи с висше образование, регистрирани в бюрата по труда. През юли по програмата са работили 629 лица, а на 30 младежи, с приключила шестмесечна заетост по програмата, са продължени договорите за още 3 месеца.

· Националната програма за обучение и заетост на хора с трайни увреждания е насочена към една от най-трудно реализиращите се групи на пазара на труда, а именно – хората с увреждания. Програмата от една страна осигурява заетост и професионално обучение на безработни с трайни увреждания в трудоспособна възраст и от друга, спомага за създаване и/или адаптиране на работни места за тях. През месеца са включени още 10 безработни, като общо 333 лица работят по програмата.

· Националната програма "Заетост в подкрепа на българския театър", чрез която се разкриват работни места в държавните и общински театри и се осигурява трудова реализация на група безработни със специфични умения и опит в тясно специализирана област. По този начин се подпомага дейността на театрите в България и се предава натрупаният опит в тази област между поколенията. През юли са включени още 13 човека, в резултат на което 236 души работят по програмата в областта на театъра.

· Националната програма "Компютърно обучение на младежи" улеснява достъпа на младите хора до информационни и комуникационни технологии чрез придобиване на знания и умения за ползването им и на тази основа води до повишаване на пригодността им за заетост и увеличаване на възможностите им за трудова реализация. През юли 37 младежи са започнали обучение.

· Програмата за насърчаване на заетостта и професионално обучение в областта на пчеларството има за цел стимулирането  на самостоятелна земеделска дейност в тази област, като преди това осигурява професионално обучение и квалификация по проблемите на пчеларството. В програмата през месеца са включени 34 безработни.

· Национална програма "Социална интеграция и професионална реализация на младежите, възпитаници на домовете за деца, лишени от родителска грижа", осигуряваща професионална квалификация и заетост на тази група в неравностойно положение. През юли по тази програма са включени 13 младежи.

· Национална програма за земеделски производители, стимулираща започването на бизнес, неговия растеж и конкурентоспособност в областта на земеделието. В рамките на програмата през месеца са включени 13 безработни.

· През юли работят и  Програма за заетост на учители в обучение на деца с увреждания (85 работили лица), Проект "Стимулиране на самостоятелната стопанска дейност на жени за оказване на услуги при отглеждане на деца" (10 включени лица), Програма за ограмотяване, квалификация и заетост (10 включени лица) и други програми, реализиращи се в партньорство с бюрата по труда.

Мерки за заетост 

През юли в насърчителни мерки за заетост и обучение са включени 1009 безработни, с които работилите по мерките лица стават 18 146 (част от тях са започнали работа през предходната година). Основно безработните са включвани в преференциите, насочени към младежите – насърчаване на работодателите да наемат на работа млади хора (349 лица) и за придобиване на професионална квалификация и/или стажуване на младежи до 29-годишна възраст (50 човека). Други мерки, към които е проявен по-голям интерес са за работа на непълно работно време (116 включени лица), за продължително безработни лица (113 човека) и за разкриване на работни места за придобиване на квалификация чрез стажуване и/или чиракуване (97 лица) (вж. Приложение).

Професионална квалификация

Бюрата по труда са организирали през юли 110 курса за професионална квалификация и 15 курса за мотивационно обучение на безработни, както и 28 курса за обучение на заети. Над 10 хиляди лица са професионално информирани или консултирани в системата на АЗ.

Обучение за професионална квалификация през месеца са започнали 716 безработни, като 379 от тях са включени в различни програми и мерки с модул обучение. Половината от започналите обучение са младежи до 29-годишна възраст.

След квалификационен курс  са започнали работа през юли 1659 безработни*. Предварително сключен договор с работодател са имали 616 (37.1%) от тях.

През месеца е организирано обучение на 355 заети лица. Те са включени в обучение за професионална квалификация с цел запазване на заетостта им.

Мотивационно обучение от обучаващи институции или от психолозите на бюрата по труда е проведено с 450 безработни.


* Заетите места  по програми за заетост и обучение са повече от обявените през юли, тъй като са заети и места обявени в предходните месеци.

*  Включени са и лица, завършили курс в предходени месеци.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 09.01   475 г. – Император Зенон е изгонен от Константинопол. 1317 г. – Филип V е коронован за крал на Франция. 1349 г. – Под претекст, че са носители на чума,...